cinsleri.net https://www.cinsleri.net Cinsleri, Bitki ve Hayvanların Cinsleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, cinsleri.net Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Pitbull Cinsleri https://www.cinsleri.net/pitbull-cinsleri.html Thu, 11 Oct 2018 21:52:03 +0000 Pitbull cinsleri, bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu elde edilen bu cinsin başlangıç yeri İngiltere olarak bilinir. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilen bu köpek cinsi, buradaki yetiştiriciler say Pitbull cinsleri, bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu elde edilen bu cinsin başlangıç yeri İngiltere olarak bilinir. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilen bu köpek cinsi, buradaki yetiştiriciler sayesinde daha da güçlenmiş hatta onların deyimiyle mükemmelleştirilmiştir.

Pitbull cinslerinin özellikleri

Erkek pitbulların boy ortalaması 45-60 cm iken dişi pitbulların boy ortalaması 38-48 cm'dir. Genel ağırlıkları ise 14-34 kg arası değişmektektedir. Pitbull cinsleri, genel yapı itibariyle kısa kuyruklu, parlak tüylü, farklı renklere sahip (daha çok beyaz renkte), yatay duruşlu, büyük kafalı, büyük ağızlı, çok güçlü çene kaslarına sahip (öyle ki bu sayede 1-2 ton ağırlık basabilmektedirler), çevir gövdeli köpeklerdir. Bakışları ifadesiz olduğundan pek de güzel göründükleri söylenemez. Pitbull cinsleri, sahibine çok sadık, atletik ve atılgan, enerji dolu, çok güçlü, acıya dayanıklı, yorgunluğa dayanıklı, fazlasıyla inatçı ve zaman zaman agresif olan köpeklerdir. Saatlerce dövüşebilen tek ırk olan bu cins köpekler, iyi bir eğitimden geçmezlerse ölümcül saldırılarda bulunabilirler. Özellikle sahiplerine karşı tehlike sezdiklerinde fazlasıyla saldırgan ve inatçı olabilirler. Bu da onların koruma içgüdüsünden gelir. Elbetteki diğer köpeklerin de sahiplerine karşı koruma içgüdüleri vardır ancak pitbull cinsleri, bu konuda biraz daha hırslı ve agresiflerdir. Ayrıca bir çok köpek cinsi pitbull cinslerinden fiziksel olarak daha güçlü olsa da pitbull kadar etkili değillerdir. Çünkü onlar kararlı ve gözü karadır. Kendilerinden daha güçlü köpek gördüklerinde bile kaçmak yerine savaşmayı seçerler.Pitbull cinsleri de diğer köpekler gibi liderlik yapma ihtiyacı duyarlar. Eğerki sahipleri tarafından iyi bir eğitimden geçmezlerse tehlikeli tavırlar sergileyebilirler. Öncelikle sahibi köpeğine asıl patronun kendisi olduğunu gösterebilmelidir ki tehlikeli olabilen bu köpekler ondan alacağı komutla haraket edebilsin ve gerektiğinde durabilsin.

Pitbull cinslerinin sahibine bağlanması: 

Pitbulları kendinize bağlamak ve ona karşı üstünlük kurabilmek istiyorsanız öncelikle ona lafınızı dinletmekle başlayın. Onunla yürürken mümkün olduğunca önde yürümeye çalışın. Zaman zaman sert bakışlarınızla onu uyarın, beslenme saatlerine siz karar verin, birlikte uyumayın (zaten pitbullar uykuluyken tehlikeli olabilir), eşyalarınızla oynamasına izin vermeyin, onunla oyun oynadığınızda asla ona yenilmeyin ve ona karşı güçsüz durmayın aksi takdirde sizin onu yönetmenize izin vermez ve sizi yönlendirmeye başlar.
]]>
Patates Cinsleri https://www.cinsleri.net/patates-cinsleri.html Fri, 12 Oct 2018 13:38:12 +0000 Patates Cinsleri, halk arasında sevilen sebzedir. Rengi sarı, beyaz, kahverengi olur. Patatesin tohumuna milva denir. Özellikle niğdede patates yetiştirimi yapılır. Toprak altında yetişir, kendiliğinden çoğalır. Patates farklı to Patates Cinsleri, halk arasında sevilen sebzedir. Rengi sarı, beyaz, kahverengi olur. Patatesin tohumuna milva denir. Özellikle niğdede patates yetiştirimi yapılır. Toprak altında yetişir, kendiliğinden çoğalır. Patates farklı tohum ile yetiştirilir. Tohumlar yurt dışında ithal edilir. Patates cinsleri agrıa, banba, burren, doraba, panda, soleıa, remarka, hermes, justıne, fıanna, morene, orıa, tomensa, lady claıre, lady olympıa, lady rosetta, van googh olarak bilinir.

Patates Cinsleri

Agrıa: Sapı kısa kalın, diktir. Uzun, oval şeklinde olan sarı etli patates türüdür. Çiçeği mavi, mor olur. İç çürümesi az olan patatestir.

Banba: Çiçeği beyaz olan patatestir. Oval şekli vardır. Patatesin kabuğu sarı, açık sarı olur. Kızartma ve yemekte kullanılan patatestir.
 
Durabo: Çiçek rengi beyazdır. Dış kabuk rengi sarıdır. İç rengi açık sarı patatestir. Yemeklik patates olarak kullanılır. Çabuk soyulan ince kabuklu patatestir. Parmak patates yapımında kullanılır. 

Fıanna: Patatesin kabuğu beyazdır. İç rengi krem beyaz renk görülür. Cipsi yapımında, parmak patates yapımında kullanılır. Hollanda bölgesinde yetiştirilir.

Justıne: Orta boy patates türüdür. Çiçek rengi mavi, mor olur. Uzun, oval şeklindeki patatestir. Dış kabuk rengi sarı, iç rengi açık sarıdır. Fransa da yetiştirilen patatestir. 

Lady rosetta: Çiçeği renklidir. Patatesin dış kabuğu kırmızı iç rengi açık sarıdır. Orta boy yuvarlak patatestir. Cipsi, parmak patates yapımında kullanılır.
 
Niğde patatesi: Patates yetiştiriciliği bir çok ilde yapılır. Yaygın olarak Niğde ve Nevşehir de yetiştirilir. İri kızartmalık, kaliteli patates yetiştirimi Niğde bölgesinde yapılır. Cipsi, kızartmalık patates önemli patates ihracatı yapılır. Patates yetiştirmesi zahmetsizdir. Hava, toprak, iklim şartı uygun olmalıdır. İlkbaharda patates toprağa dikilir. Toprak altında çoğalır. Daha erkende dikim yapılabilir. Niğde bölgesinde şubat, mart ayı soğuk olmadığı için patates ekilir. Düşük hava sıcaklığında yetişir. Niğde'nin patatesi meşhur olduğu için pazarda tercih edilir. Kaliteli, iç çürüklüğü olmayan patatestir.
]]>
Mavi Gözlü Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/mavi-gozlu-kedi-cinsleri.html Sat, 13 Oct 2018 02:31:11 +0000 Mavi gözlü kedi cinsleri bildiğimiz anlamda ev kedilerinin mavi gözlü olanlarıdır. Kediler aleminde aslan, kaplan, leopar gibi değişik büyüklükte kediler bulunsa da mavi gözlü kedi cinsleri sadece ev kedileri arasında bulunmakta Mavi gözlü kedi cinsleri bildiğimiz anlamda ev kedilerinin mavi gözlü olanlarıdır. Kediler aleminde aslan, kaplan, leopar gibi değişik büyüklükte kediler bulunsa da mavi gözlü kedi cinsleri sadece ev kedileri arasında bulunmaktadır. Kedilerin gözlerinde de insanlardaki gibi renkli olabilen iris tabakası vardır. İris tabakası mavi renkte olan kedi cinsleri mavi gözlü olmaktadırlar. 

Dünyada belli başlı mavi gözlü kedi cinsleri şu şekildedir:
 • Van kedisi: Ülkemize has endemik bir türdür. Sadece Van şehri ve çevresinde yaşamakta olup, günümüzde koruma altında bulunmaktadırlar. Van kedileri beyaz tüylüdürler ve sadece tek gözleri mavidir. Suyu diğer kedilere göre daha fazla severler. Büyük çoğunluğu sağırdır.
 • Ankara kedisi: Bu mavi gözlü kedi cinside van kedisine oldukça benzer ancak tüyleri daha uzun ve beyaz, gözlerinin her ikisi de mavi ve daha oyuncu bir tiptir. Ankara kedilerinde de sağırlık sık görülen bir durumdur.
 • Birman kedisi: Birman kedisi her iki gözü açık mavi renkli olan, buna karşın tüyleri beyaz ağırlıklı olsa da başka renklerde de olabilen bir kedi cinsidir. Özellikle kafası ve kuyruğu gri - kahverengi renklerde olabilir.
 • Siyam kedisi: Mavi gözlü kediler arasında en güzel görünümlü olandır. Sütlü kahve renginde tüyleri olmasına karşın kafası, ayakları ve kuyruğu koyu kahverengidir. Bunun yanında her iki gözü mavi renkte olan siyam kedileri evde beslenmeye en uygun kedi türleridir.
 • Tiffanie kedisi: Mavi gözlü, beyaz tüylü bu kedinin en belirgin ayırt edici özelliği yuvarlak yüz hatlarıdır. Oldukça oyuncu olan bu kediyi aşırı ilgi istemesi nedeniyle beslemek biraz zor olabilir. Tüy bakımları düzenli yapılmalı ve her daim ilgilenilmelidir. Evde küçük çocuğu olanlar için oldukça iyi ve sıkılmayan bir oyun arkadaşıdır.
Yukarıda ana hatlarıyla sayılan mavi gözlü kedi cinsleri dışında sokakta da görebileceğimiz mavi gözlü kediler bulunabilir. Bunlar genellikle evcil mavi gözlü kedi cinslerinin sokak kedileriyle çiftleşmeleri sonucu doğan kırma türlerdir.
]]>
Tüysüz Kedi Cinsi https://www.cinsleri.net/tuysuz-kedi-cinsi.html Sat, 13 Oct 2018 02:31:32 +0000 Tüysüz Kedi Cinsi, Bu kedi ırkı ilk keşfedildiğinde  pasif gen tarafından tüylerinin çıkmadığı kanısına varıldı. Bu gen iki geni kopyalayıp bazı hallerde bir sefer kopyalıyor ve kendine adapte ediyor. Yani kıs Tüysüz Kedi Cinsi, Bu kedi ırkı ilk keşfedildiğinde  pasif gen tarafından tüylerinin çıkmadığı kanısına varıldı. Bu gen iki geni kopyalayıp bazı hallerde bir sefer kopyalıyor ve kendine adapte ediyor. Yani kısacası gen kombinasyonunda bu pasif genin düzeltilmesi imkansız bir durumdur. Bu yüzden tüm yavru kediler neredeyse tüysüz kalıyor. Bununla beraber tüy döken genin tamamlanmayan baskın gen olduğu anlaşıldı. Bu bilgi de Devon Rex, tüysüz ve American Shorthair gen havuzundan gelmektedir.

Tüysüz Kedi Cinsi Özellikleri

Tüysüz kedi cinsi oldukça oyuncu, zeki, cana yakın ve ağır başlıdır. Aynı zamanda sahibine de fazlasıyla bağlı kedilerdir. Sıcağa, soğuğa ve neme duyarlı olup saldırgan değillerdir. Bu kedi ırkı tüysüz bir görüntüye sahiptir. Ancak onu çevrelemiş olan  görünmez bir deri yapısı vardır. Tüysüz kedi ırkındaki  bu deri deseni aynı zamanda bir dağ keçisine de benzetilebilir. Tüysüz kedi ırkının yapısı gereği daha kırışık bir deri yapısı vardır.

Bu deri yapısının tüysüz vede kırışık olması onun ürperten görünümüne bir sıcaklık katmıştır. Bu kedi ırkı ortalama 3,5-7 kg arasında orta boy görünümlüdür. Aynı zamanda orta kemik yapısı kaslıdır. Kısa burunlu ve belirgin yanak kemiklerine sahiplerdir. Kafa yapıları üçgendir. Bu kedi ırkının genel olarak bıyıkları yoktur. Ancak bazılarının ağız çevresinde kısa tüyler olabilmektedir. Burun ve ağız kısmı yuvarlak bir yapıya sahip olmakla beraber ağızları dışa doğru çıkıktır. Göz renkleri ise vücut renklerine göre değişkenlik göstermektedir. Göz yapıları limon şeklinde ve kafa yapısına oranla büyüktür. 

Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzundur ve patileri kalın görünümlüdür. Silindir şeklinde uzun kuyrukları vardır. Bel kısmındaki kaslar iyi gelişmiştir. Bu yüzden oldukça güçlüdür. Karın kısımları ise yuvarlaktır.

Bu kedi cinsinin kedi alerjisine asla neden olamayacağını düşünebilirsiniz. Ancak sizin hapşırmanıza hala sebebiyet verebilirler. Çünkü kedilerin allerji olayına Fel D1 adı verilen türleri değişik bir protein sebebiyet verir. Bu protein yağ bezleri ve salyadan destek alarak salgılanır. Tüysüz kedi ırkı da bütün diğer kediler gibi bu proteini salgılamaktadır. Yalnız tek farkları diğer kediler gibi bütün tüylerinde de bu alerjik salgı bulunmamaktadır.

Tüysüz kedi ırkına bilinenin tam tersine hassas bir bakım yapılması gerekir. Belirli zaman aralıklarıyla yağ bezelerinden kurtulması için yıkanıp temizlenmelidir. Bu yağ bezeleri diğer kedi cinslerinde de olur. Ancak onlar tüyleri aracılığıyla bu yağ bezelerinden kurtulurlar. Tüysüz kedi ırkının kış aylarında üşümemesi için yüksek proteinle beslenmesi gerekir. Güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

]]>
Salma Tavuk Cinsleri https://www.cinsleri.net/salma-tavuk-cinsleri.html Sat, 13 Oct 2018 05:36:13 +0000 Salma Tavuk Cinsleri, tavuk ırkları arasında Salma tavuk cinsleri organik olmaya yatkın olmaları, yumurta verimlerinin yüksek olması, yem ihtiyacının düşük olması, uysal olmaları gibi nedenlerden üreticiler tarafı Salma Tavuk Cinsleri, tavuk ırkları arasında Salma tavuk cinsleri organik olmaya yatkın olmaları, yumurta verimlerinin yüksek olması, yem ihtiyacının düşük olması, uysal olmaları gibi nedenlerden üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Salma tavuk cinslerinin başlıcaları; Lohman brown, Ligorin(Leghorn), Atak ve Pleymut Tavuk cinsleridir. 

Lohman Brown Salma Tavuk Cinsi: Salma tavuk cinsleri arasında, Türkiye de ve dünyada en çok tercih edilen tavuk cinsidir. Salma tavukçulukta 18-20. haftada yumurta vermeye başlar. Yumurtada istikrarlı ve yumurta kabuğu renginin tercih edilir olması, gurk olmaması, yem tüketiminin az olması, salma bir tavuk olarak beslendiği araziyi aktif ve verimli bir şekilde kullanması, sakin ve uysal bir karakter yapısına sahip olması, gibi önemli özelikleri nedeniyle tavuk üreticileri tarafından en çok tercih edilen bir ırktır.

Ligorin (Leghorn)Salma Tavuk Cinsi: salma tavukçulukta Ligorin cinsinin yıllık yumurta üretim sayısı 280/300 civarıdır. Ligorin cinsinin yumurta rengi beyaz olması nedeniyle tek başına yetiştirilmek için çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak sayılı tavuk üretimi yapanlar tarafından lohman brown cinsiyle ligorini beraber besleyip, kahve ve beyaz renkli yumurta üretimi ede eder. Pazarda iki değişik rengin bir arada bulunması alıcıya güzel görünmesi, bazı bölgelerde ise tüketicilerin beyaz yumurta tercih emesi nedeniyle bu ırk yetiştirilmektedir.

Ataks Salma Tavuk Cinsi: Ataks tavuk cinsi Ankara tavuk araştırma merkezinde, iki ayrı cinsin birleşmesinden üretilen melez bir cinstir.  Ataks yumurta verimi güzel olan, ancak, Lohman Brown ve Ligorin den daha az (senede 250/270 adet) yumurta verir. Fakat siyah renkli olması ve beş, beş buçuk ayda yumurta vermeye başlaması nedeniyle tercih edilmektedir.

Pleymut Salma Tavuk Cinsi: Halkın çilli tavuk diye tabir ettiği tavuk cinsidir. Buda ataks gibi beş, beş buçuk ayda yumurta vermeye başlar. Yıllık yumurta verimi 220/260 tır. Pleymutların et verimiyle yem tüketimi diğer salma tavuk cinslerine göre daha yüksektir.

]]>
Siyah Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/siyah-kedi-cinsleri.html Sat, 13 Oct 2018 13:33:51 +0000 Siyah Kedi Cinsleri, yüzyıllardır siyah kedilere karşı hep bir uğursuzluk damgası vurulmuştur ama aksine pek çok çağda uğur  getirildiğine inanılmıştır. Günümüzde halen diğer kedilere oranla siyah kediler daha az sahiplen Siyah Kedi Cinsleri, yüzyıllardır siyah kedilere karşı hep bir uğursuzluk damgası vurulmuştur ama aksine pek çok çağda uğur  getirildiğine inanılmıştır. Günümüzde halen diğer kedilere oranla siyah kediler daha az sahipleniliyor. Aslında bakıldığında siyah kedilerin daha çok avantajı bulunmaktadır. Örneğin; gece siyah kediler çok iyi kamufle oldukları için fareleri yakalamaları kolaylaşır. Bizim hayatımıza hem bir arkadaş hemde yardımcı olan siyah kedilerin aslında uğursuzlukla alakaları yoktur. Siyah kedilerinde tıpkı diğer kedilerde olduğu gibi cinsleri vardır.

Siyah Kedi Cinsleri

Bombay: İlk olarak 1970 yılında ortaya çıkmıştır. American Shorthair ve Burmese kedi cinslerinden oluşmuş melez bir ırktır. Tüyleri oldukça parlak bir yapıdadır. Tüylerinin yapısı nedeniyle Melanistik Afrika leoparlarına benzetilmiştir. Bombay cinsinin diğer bir dikkat çeken fiziksel özelliği ise diğer kedi cinslerine kıyasla gözlerinin parlak olmasıdır. Bu kediler genellikle içine kapanık ve sessiz bir yapıya sahiptirler. Ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Sıcak kanlı bir ırktır. En önemli ve en ilginç özelliklerinden biride suyla oynamayı seven nadir kedi ırklarından biridir. Sahipleriyle oyun oynamayı çok severler. 

Chartreux: Araştırmalara göre ilk kez Paris'de ortaya çıkmış, 1970 yılında Amerika'ya getirilmiştir. Bu kedi ırkının saf kanlığı korunmuştur. Chartreux ırkının en dikkat çekici ve onları en iyi tanımlayan özellikleri yumuşak ses tonları ve yumuşak patileridir. Oldukça cana yakın siyah kedi türüdür. Koşarak oyun oynamayı severler. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Bu kedi türünün beslenme şekli ettir, düzenli şekilde etle beslenmeleri çene gelişimlerine yardımcı olmaktadır. 

British Shorthair: 19. yüzyıllarda ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Kökeni İngilteredir. Bu kediler güçlü bir kafa yapısına, yuvarlak çene ve ağız yapılarına sahiptirler. Avcılık yönleri pek gelişmemiştir. British Shorthair kedi türünün tüyleri kısa ve düzdür, kesinlikle düğüm olmaz. Az tüy döken bir kedi ırkıdır. Uyumludurlar ve çok sabırlı kedilerdir bu özellikleri bakımından çocuklarla anlaşabilirler. Dışarıya çok ilgi duymazlar evde beslenmek için uygun bir kedi türüdür.Yetişkin bir erkek 5-10 kg, yetişkin bir dişi 5-7 kg arasında olabilirler.

American Keuda: Kökenleri Güney Amerikadır. Bakımı oldukça kolay bir kedi türüdür, haftada bir kaç kez tüylerinin fırçalanması yeterli olur. American Keuda kedi türü sahiplerine düşkünlükleriyle bilinmektedirler. Vücutlarının şekilleriyle itibariyle de hareketli bir yapıya sahiptirler ve çok hızlı bir şekilde koşabilirler. Oldukça zekidirler ve eğitilebilirler. Aşırı sıcak veya soğuğa karşı dayanıklı değildirler. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Bu kedilerin ortalama ömürleri 15 yıldır.
]]>
Köpek Cinsleri Yavru https://www.cinsleri.net/kopek-cinsleri-yavru.html Sat, 13 Oct 2018 16:05:42 +0000 Köpek Cinsleri Yavru, farklı görünümlere sahip etçil memeli hayvanlardan olan yavru köpeklerin birçok cinsi vardır. Geniş coğrafyaya yayılım gösteren doğal ve evcil ortamda barınma özelliğine sahip köpek cinsleri yavru Köpek Cinsleri Yavru, farklı görünümlere sahip etçil memeli hayvanlardan olan yavru köpeklerin birçok cinsi vardır. Geniş coğrafyaya yayılım gösteren doğal ve evcil ortamda barınma özelliğine sahip köpek cinsleri yavru iken korunmaya ihtiyaç duyar. Yavru iken doğada beslenme aşamasında ailesinden yardım alarak gelişim gösterir. Sahiplenildiğinde ise iyi bir bakımla birlikte son derece değerli bir dost yetiştirilebilir. Her cins köpek yavrusunun kendine has vücut yapısı, tüyü ve uyumluluk yönleri vardır. Hassas bir yapıda olmaları bakım aşamasında dikkat gerektirir. Sevimli görünümleri ile ön planda tutulan bu yavru hayvanlar yetişme çağına geldiğinde koruma görevi üstlenir. Bu kapsamda emniyet teşkilatında arama kurtarma çalışmalarında bazı köpek cinsleri yavru iken eğitime tabi tutularak yetiştirilebilir.

Köpek cinsleri yavru

Affenpinscher yavru köpek: Küçük yapıya sahip kemirgen hayvanların avlanması için kullanılan bir süs köpeğidir. Evcil yaşama uyum sağlar. Siyah, gri, bronz renkte tüyleri vardır. Ana yurdu Almanya'dır. Yavru olduğu için küçük boyutlardadır. Çevik ve kıvrak yapısı iyi bir av ı olduğunun göstergesidir. Oyun oynamayı seven bu yavru köpek cinsinin tırmanma ve havlama eğilimi ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Genel anlamda sakin huylu olmasına rağmen acıktığında veya canı yandığında saldırgan bir tavır sergileyebilir. Doğal yaşam alanında küçük yapılı kemirgen hayvanlar ve böcek türleri ile beslenir. Evcil ortamda ise hazır köpek mamaları, süt ve yumuşak nitelikli et yemekleri ile beslenebilir.

Alman yavru çoban köpeği: Ana vatanı Almanya olan bu yavru köpek cinsi sürüye korumalık yapmakla görevlendirilir. Gelişim gösterdikçe atletik bir yapı ile son derece güçlü olabilir. İyi bir dost olarak yaşama renk katan bu yavru hayvan kıvrak zekaya sahiptir. Gösterişli ve kalın niteliğe sahip postu sayesinde zorlu doğa koşullarına uyum sağlayabilir. Etçil olarak beslenmesinin yanı sıra evcil hale getirildiğinde veteriner tavsiyeli mama türleri ile beslenebilir. Hassas mide yapısına sahip olması gıda seçiciliğini ön planda tutmuştur.

Pekinez yavru köpeği: Kökeni Çin olan bu yavru köpek cinsi oldukça küçük yapıya sahip basık yüzlü bir hayvandır. Cesur ve özgürlüğüne düşkün olarak tanınan bu köpek tehlike anında saldırgan bir hale dönüşür. Burun yapısından ötürü uyku halindeyken horlama durumu oluşturabilir. Beslenme şekli etçil nitelikte olup süt ile takviyeli besin maddelerini tüketebilir.
]]>
Rus Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/rus-kopek-cinsleri.html Sat, 13 Oct 2018 17:52:12 +0000 Rus Köpek Cinsleri, ana yurdu Rusya olan köpek cinsleri dış görünüm ve olumsuz hava ve iklim koşullarına dayanıklıkları ile tanınmaktadır. İri görünümlü ve zarafetli bir duruşa sahip bu hayvanlar av köpeği amaçlı ön pl Rus Köpek Cinsleri, ana yurdu Rusya olan köpek cinsleri dış görünüm ve olumsuz hava ve iklim koşullarına dayanıklıkları ile tanınmaktadır. İri görünümlü ve zarafetli bir duruşa sahip bu hayvanlar av köpeği amaçlı ön planda tutulmaktadır. Bunun hanı sıra iyi bir koruyucu görevi üstlenen Rus köpek cinsleri kendine has tüyleri ile sağlam bir post yapısına sahiptir. Zeki ve çevik olan bu hayvanlar doğal yaşam etçil olarak beslenir. Evcil yaşama uyum sağlamaları için özellikle yavru iken sahiplenilmesi gerekmektedir. Yetişkin olduğunda yeni yaşam ortamına uyum sağlaması uzun zaman alabilir.

Rus köpek cinslerinin bakımının yapılması sağlıklı yetiştirilmesi açısından önem teşkil etmektedir. Evcil hale getirilen bu köpek barınağı yaşamaya uygun bir halde olmalıdır. Bununla birlikte beslenmesine yönelik et veya hazır mamaların belirli aralıklarla uygun kaplarda verilmesi gerekir. Su ihtiyacının da günlük olarak karşılanması bakımına dair öncelikler içerisinde yer almalıdır. Öte yandan köpekle ilgilenmek, oyun oynamak keyifli vakit geçirmek için idealdir. Ayrıca, doğal yaşam alanından ve ailesinden koparılan Rus köpek cinsinin barınağına kolaylıkla uyum sağlaması için sahibinin olumlu davranış sergilemesi de önemlidir.

Rus spaniel: Rus kökenine ait olan bu köpek cinsi iri yapılı, yüksek göğüs ve dik duruşa sahip bir hayvandır. Parlak tüyleri beyaz veya siyah renktedir. Kulak ve kuyruğundaki tüyler kahverengi tonlarında olabilmektedir. Uzun ve sarkık kulakları işitmeye oldukça duyarlıdır. Keskin koku alma hisleri ile av köpeği olarak kullanılır. Av izini sürme ve vurulan avı getirme yönünden kıvrak zekalıdır. Rusya coğrafyasının soğuk ikliminden ötürü bu köpeğin kuyruğu kesilmektedir. Amaç soğuğa dayanıklık yönündedir. Rus spaniel, güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Kafa yapısı uzun ve volanlı bir çehresi vardır. Uzun ve ince yapılı kulak yanaklara kadar sarkık bir haldedir. İpeksi ve yumuşak tüyleri sayesinde ısınma olasılıkları yüksektir. Kalın ve sağlam ayakları zorlu yaşam koşullarına uyum sağlar. Son derece sadık ve çalışkan bir köpek olan bu cins güvenilir niteliktedir. Familyasına mensup diğer köpeklerle çok iyi anlaşır. Tehdit altında kaldığı andan itibaren saldırgan bir tavır sergileyebilir. Evcil hayata uyum sağlayan bu Rus köpeği cinsi et ve küçük kemirgen hayvanlarla beslenir.
]]>
Siyah Tavuk Cinsleri https://www.cinsleri.net/siyah-tavuk-cinsleri.html Sat, 13 Oct 2018 22:55:08 +0000 Siyah Tavuk Cinsleri, Siyah Tavuk, Siyah tavuk ve horoz olarak bilinen sadece tek tür kanatlı türü vardır oda Ayam Cemanidir. Nadir görülen bir tür olan siyah tavuklar siyah bir boya kutusuna batırılıp çıkarılmış gibi siyahlı Siyah Tavuk Cinsleri, Siyah Tavuk, Siyah tavuk ve horoz olarak bilinen sadece tek tür kanatlı türü vardır oda Ayam Cemanidir. Nadir görülen bir tür olan siyah tavuklar siyah bir boya kutusuna batırılıp çıkarılmış gibi siyahlıkları ile dikkat çekmektedirler. Siyah tavukların dışında görünen siyah tüyler, siyah gözler, siyah ayaklar gibi iç organları ve kasları da dahil herşeyi ile adına yakışan bir siyahlıktadır. 

Özellikle Asya bölgesinde bulanan nadir bir ırk olan siyah tavuklar,Endonezya, Malezya, Çin, Hindistan  gibi ülkelerde daha fazla görülmektedirler. Aslında saldırgan ve yabani bir tür olan siyah tavuklar insanlar tarafından evcileştirilmişlerdir. Siyah renklerinin ise zararsız bir mutasyon sonucu olduğu bilinmektedir diğer adıyla Fibromelanozdur. 

Siyah tavuklar görünüş olarak diğer tavuk türlerinden çok farklı dursalar da  tad olarak diğer tavuk türünden pek bir farklıkları yoktur. Ancak kimi bölgelerde bu tavuk türü özellikle dış görüntüsündenden kaynaklanan nedenlerden dolayı uğursuz bir tür olarak adlandırılır. Uğursuz sayılan bu tavuk türü için ise Hindistan da  durum tam tersinedir. Siyah tavuklar bu ülkede kutsal güçleri olan ve uğur getiren bir hayvan olarak bilinir hatta tanrı olarak da değerlendirip inanlar bile bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda Çin'de bu tavuğun Çin Tıbbında (alternatif tıpta) kullanıldığı iddia edilmektedir. 

Yurt dışından ithal olarak ülkemize getirilmiştir.  Siyah tavuk ve horoz birer adet olarak getirilen tavuğun fiyatı 10 bin dolar, horozun ise 5 bin dolar olduğu bilinmektedir. Getirildikten sonra özelilikle yumurtası satılan Ayam Cemani tavuğu ülkemiz de fazlaca ilgi görmüş yumurtası 300-500 TL arasında alıcı bulmuştur. Kimi tavuk satıcıları ise bazı internet sitelerinde siyah tavuk için 17 bin TL ye satışa çıkarmıştır. 

Siyah Tavuk Cinsleri Özellikleri 

Sıra dışı bir görüntüye sahip olan siyah tavuklar, 1,5-3 kg arasında değişen ağırlıklara sahiptirler. Yılda ortalama 80 ile 90 arasında 45g civarında yumurtlamaktadırlar. Kimi kaynaklarda yumurtaları siyah olduğu söylense de bir çok kaynakta beyaz ve krem rengi olduğu da belirtilmektedir. Siyah tavuk türünün 3500 doğal hayatta bulunduğu tahmin edilmektedir.

Aslında en büyük özelliği görüntüsü ve renginin diğer tavuk türlerinden farklı olmasından dolayı dünyanın en pahalı tavuğu olarak bilinmesidir. Daha çok çiftliklerde üretimi yapılmaktadır. 

Siyah Tavuk Cinsleri Üretimi

Siyah tavukların üretimi genellikle yukarıda belirtiğimiz ülkelerde doğal ortamlar ve koşullarda yapılmaktaydı. Ancak kuluçka makinalarının çıkması ve yaygınlaşması ile beraber makinalarda oluşturulan doğal ortamı oluşturarak suni ortamda da üretimi yapılmaktadır. 
]]>
Süt İnekleri Cinsleri https://www.cinsleri.net/sut-inekleri-cinsleri.html Sat, 13 Oct 2018 23:22:09 +0000 Süt inekleri cinsleri her hayvanda olduğu gibi dünya üzerinde bir çok cinsi bulunmaktadır. Otçul ve evcil olan süt inekleri insanlara etiyle ve sütüyle fayda sağlamaktadır. Her inek cinsinin günlük verebileceği süt miktar Süt inekleri cinsleri her hayvanda olduğu gibi dünya üzerinde bir çok cinsi bulunmaktadır. Otçul ve evcil olan süt inekleri insanlara etiyle ve sütüyle fayda sağlamaktadır. Her inek cinsinin günlük verebileceği süt miktarı türüne göre değişmektedir.

Süt İnekleri Cinsleri  ve Özellikleri
 • Jersey Cinsi İnek Türü; Bu cinsin anayurdu ingiltere'dir 
 • Friz Cinsi İnek Türü; Bu ırk Hollanda ülkesine ait bir türdür. Yaklaşık olarak yılda 9000 litre süt vermektedir. Günlük ortalaması 24.6 litre süte isabet etmektedir.
 • Simental Cinsi İnek Türü; İsviçre ülkesine ait bir inek türüdür. Yılda yaklaşık olarak 3000 litre civarı süt verimi olmaktadır. Bu da günde yaklaşık olarak 10 litre süt demektir.
 • Montofon Cinsi İnek Türü; Avusturya bölgesine ait inek türüdür. Bu tür ülkemizde de yaygın olarak beslenmektedir. Yıllık süt üretimi Simental sinci ineklerle  aynı düzeydedir ve yıllık ortalaması 3500 litre süte isabet etmektedir. Buda günlük 10 litre süt ürettiği anlamına gelmektedir.
 • Holstein Cinsi İnek Türü; Bu  tür dünyanın en çok süt veren ineği olarak bilenmektedir. Uygun ortamlarda çok iyi bir şekilde beslenirse yaklaşık olarak yıllık 30 tonun üstünde süt verimine ulaşmaktadır. Bu ineğin vermiş olduğu süt günlük olarak hesaplanacak olursa 85 litre civarına denk gelmektedir. Yani Holstein cinsi ineğin günlük vermiş olduğu süt 85 litrenin üzerindedir.
 • Ayrshire Cinsi İnek Türü; Bu türün ana vatanı İskoçya olarak bilinir. Güçlü bir yapıya sahip olan bu inek türü düzgün bir meme yapısına sahiptir. Yıllık olarak süt verimi 4700 litre civarlarındadır. Ayrshire cinsi inek türünden elde edilen süt genel olarak dondurma, tereyağı, ve peynir ürünlerinde tercih edilir.
 • Ankole Cinsi İnek Türü; Akole cinsi ineğin ana vatanı Mısır' dır. Nil nehri ve çevresinde yaşamaktadır.Yıllık süt üretimi yaklaşık olarak 5000  litre civarlarındadır.
]]>
Max Köpek Cinsi https://www.cinsleri.net/max-kopek-cinsi.html Sun, 14 Oct 2018 19:21:16 +0000 Max Köpek Cinsi, en akıllı köpeklerden biri olan border collie köpek cinsidir. Yetenek Sizsiniz yarışmasında birinci olan Max köpek cinsi tüm köpek sevenlerin dikkatini çekti. Elbette bir köpeğin yetenek yarışması Max Köpek Cinsi, en akıllı köpeklerden biri olan border collie köpek cinsidir. Yetenek Sizsiniz yarışmasında birinci olan Max köpek cinsi tüm köpek sevenlerin dikkatini çekti. Elbette bir köpeğin yetenek yarışmasında birinci olması tesadüf değildir. Çünkü max köpek en akıllı köpek cinsidir. Max köpek cinsinin ana vatanı İskoçya’dır. Farklı renklerde olabilen bu köpekler zeki, ısrarcı, atik, enerjik ve sadık olurlar.

Max Köpek Cinsinin Özellikleri Nelerdir

Bu köpeklerin vücudu uzundur ve kafa kısımları belirgin derece geniştir. Genelde ağzılarının bulunduğu alan siyah olur ve kulakları büyüdükten sonra yarıya kadar iner. Göz renkleri tüy renklerine göre değişiklik gösterir. Hem uzun tüylü hem de kısa tüylü olanları vardır. Bunlar dışında Max köpek cinsinin belirgin özellikleri şu şekildedir;

 • En zeki köpek cinsidir.
 • Enerjileri çok yüksektir ve sürekli oyun oynamak isterler.
 • Çok kolay eğitilirler, eğitime çok kolay yanıt verirler ve sahiplerine itaat ederler. Bu yüzden birçok yarışmada başarılı olurlar.
 • Diğer hayvanlarla arkadaş olabilirler.
 • Çocuklara zarar vermezler ve çok iyi arkadaş olurlar.
 • Çok fazla ilgi beklerler ve görev yapmayı severler.
 • Çok uzun zamandır Max köpek cinsi çoban köpeği olarak da kullanılmaktadır.
 • Sıkıldıkları zaman eşyalara zarar verirler.
 • Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl arasıdır.

Max Köpek Cinsi Bakımı

Bu köpekler için apartman ve ev hayatı uygun değildir. Büyük bahçeli bir ev olması durumunda beslemek mümkün olabilir. Bu köpekler tam işkoliktir bu yüzden sürekli yapacak işleri olmalıdır. Aksi durumunda sahibine zor anlar yaşatır ve çevresindeki eşyalara zarar verir. Bu köpeğin çobanlık iç güdüsü olduğu için sahiplerinin yeterli eğitim seviyesine sahip olmaları gerekiyor. Bu köpekler çok hareket ettikleri için çok yemek isterler fakat sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün yemek vermek yeterli olacaktır. Kuru köpek maması kullananlar için her öğünde 1 ölçek mama yeterli olacaktır. Köpeğin hareketine ve yaşına göre mama miktarını artırıp azaltabilirsiniz. Yemek dışında Max köpek cinsi çok taranmak isteyebilir. Özellikle kısa tüylü olanlar taranmayı daha çok ister fakat uzun tüylü olanlar canları acıdığı için taranmaktan pek hoşlanmaz. Yılda 5 kere yıkanması yeterli olacaktır fakat ayda 1 kulak temizliğinin yapılması gerekir. Eğer köpek kokmaya başlarsa veya çok kirlenirse temizlik zamanı gelmiştir demektir.

]]>
Pug Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/pug-cinsi-kopek.html Mon, 15 Oct 2018 09:39:39 +0000 Pug cinsi köpek; Ataları hakkındaki tartışmalar sürmekte olan bu cins en eski ırklardan birisidir. M.Ö 400 yıllarında Asya'da çıktıklarına inanılmaktadır.Küçük tüylü Pekingese'den oluşması ihtimal dahilindedir,ama Pug cinsi köpek; Ataları hakkındaki tartışmalar sürmekte olan bu cins en eski ırklardan birisidir. M.Ö 400 yıllarında Asya'da çıktıklarına inanılmaktadır.Küçük tüylü Pekingese'den oluşması ihtimal dahilindedir,ama başka bir senaryoya göre küçük Bull dog'lardan oluşmuşlardır,başka bir inanışa göre de az Fransız Mastiff'i Dogue de Bordeaux'nun minyatürü olduğu da düşünülüyor.

Pug cinsi köpek özellikleri,

Özellikle sahibine karşı çok sevecen,duyguları vardır.Isırma eğilimli olmalarına karşın çok iyi huyludurlar.
Apartmanlar da yaşamak için uygun köpeklerdir.Evin içinde çok hareketli değiller,bahçesiz evlerde de yaşayabilirler.Aşırı soğuk veya sıcak ortamlarda dayanamazlar. Pug cinsi düz bacaklı kısa ve çok güçlü köpeklerdir,çok hareketli oyunları severler,sağlıklarını korumak için her gün düzenli olarak egzersize gereksinimleri olur.

İnsana dostluk eden köpeklerdir ve daha çok kadınlar tarafından tercih edilirler.Çok aşırı derece de hareketli,mutlu yaramazlık yapmayı seven biraz inatçı türdürler. Çok akıllı olmalarına karşın eğitilmekten  hemen sıkılırlar. Puglar sahiplerinin ses tonuna duyarlar bu nedenle ceza vermeye nden yoktur,gereksiz havlamazlar,çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinirler,eve gelen bir misafirlerle güzel anlaşabilirler ama ilgi istediklerinden kıskanç davranabilirler.İngiliz olan ressam William Hogarth bu cinsi köpekleri çok severdi onun için İngiltere ve Avrupa saraylarında popüler bir hal aldılar.

Pug cinsi köpek tarihçesi,

Ayrıca Tibet manastırlarında pet olarak yedirildi ve oradan da Japonya'ya götürdüler. Puglar tarihi olaylarda da bir çok rol oynamışlardır bir Pompey adlı Pug köpeği 1572'de Prens William'a yaklaşan suikastçiye haberdar etmişti.Ayrıca Napoleon hapisteyken karısı Josephin'e Pug'ın tasmasına sakladığı  mektuplar gönderiyordu.
AKC ırkı 1885 'de bunlar kabul etti ve ırk popüler bir eş köpeği haline geldi. Pug bugün bekçi köpeği ve küçük numaralar öğrenmek konusunda yetenekli olduğunu belirtmiştir.
]]>
İri Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/iri-kopek-cinsleri.html Tue, 16 Oct 2018 03:44:58 +0000 İri köpek cinsleri: Köpekler insanların en sadık dostudur. Dostluklarının yanı sıra insan bu hayvanları bir çok amaç için kullanmaktadır. Koku alma duyuları çok gelişmiş olduğu için kayıp inanları bulmada çok iyidirler. İri köpek cinsleri: Köpekler insanların en sadık dostudur. Dostluklarının yanı sıra insan bu hayvanları bir çok amaç için kullanmaktadır. Koku alma duyuları çok gelişmiş olduğu için kayıp inanları bulmada çok iyidirler. Polis köpekleri aldıkları  özel eğitim ile tehlikeli madde bulabilirler. Yine eğitimle sakat ve kör insanların en iyi yardımcı ve dostları olmuşlardır. Görünüş ve irilikleri bakımından farklı 100'den fazla köpek cinsi vardır.

İri Köpek Cinsleri:

Kafkas Çoban Köpeği: Ülkemizde bu cinste olan köpeklere Kars Çoban Köpeği denmektedir. Boyu 75 cm, ağırlığı 50 kiloya kadar ulaşmaktadır. İnsanlarla arası pek iyi sayılmaz. Bu cins köpekler ısırmasının yanı sıra pençe vurmayı da iyi bilen bir ırktır.

Büyük Danua: Dünyanın en büyük köpeğidir. Dayanıklılık ve  asaleti birleştiren nadir türlerden biridir.

Sivas Kangal (Anadolu Kangalı): Sahibine karşı sadakati, dövüş yeteneği ve saatte 50 km hıza ulaşmaktadır.

Akbaş Çoban Köpeği: Ülkemize özgü bir ırktır. Sahiplerine karşı çok bağlıdır. Ayrıca koyun sürülerini tek başına ağıla getirebildiği için uluslararası çoban köpeği yarışmalarında bir çok ödüle sahiptir.

Fransız Mastif: Bu köpek türünün ağırlığı 68 kiloya ulaşsa da yağdan çok kaslı bir vücuda sahiptir. Kafasının iriliğiyle dikkat çekmektedir.

Newfoundland: Bebek bakıcısı lakaplı bu kuzey köpekleri arkadaş canlısı iri köpeklerdir. Ayrıca iyi birer yüzücüdürler.

Leonberger: Zarif bir yapıya sahip olan bu köpekler kaslı ve devasa bir ırktır.

Sen Bernard: İsviçre'nin milli köpek türüdür. Boyu 90 cm, ağırlığı ise 120 kiloya ulaşabilmektedir. Alp dağlarında mahsur kalanları kurtarmakla ünlüdür.

Ternöv: Kanada kökenli bir köpek türüdür. Sadakati, zekası, sakin yapısı ve çalışkanlığıyla ünlüdür. Genelde balıkçılar tarafından yetiştirildiği için boğulma tehlikesi yaşayan insanları kurtarmakta çok iyidir.

İrlanda Av Köpeği: Bu türün boyu 78 cm kadar uzamaktadır. Cesaretli bir köpek olsa da hiç saldırgan değildir ve bu yüzden tam bir aile köpeğidir.

İngiliz mastif: Boyu 78 cm, ağırlığı 113 kiloya ulaşmaktadır. Büyük kafası ve siyah burnu ile ayrışıyor. İngiliz ordusu Birinci Dünya Savaşı'nda Mastif'i kullandığı için dünyaya yayılmıştır.
]]>
Ataks Tavuk Cinsi Özellikleri https://www.cinsleri.net/ataks-tavuk-cinsi-ozellikleri.html Tue, 16 Oct 2018 14:46:51 +0000 Ataks Tavuk Cinsi Özellikleri, bakımında en verimli yumurta tavuğu türüdür. Bu tavuklar 20 süren çalışmalar sonucunca Türkiye’de üretilmiş ilk yerli hibrit yumurta tavuğudur.  Renkleri genelde siyah olan bu cinsler tavuk ü Ataks Tavuk Cinsi Özellikleri, bakımında en verimli yumurta tavuğu türüdür. Bu tavuklar 20 süren çalışmalar sonucunca Türkiye’de üretilmiş ilk yerli hibrit yumurta tavuğudur.  Renkleri genelde siyah olan bu cinsler tavuk üreticileri için yeni umut kaynağı olmuştur.

Ataks Tavuk Cinsinin Özellikleri Nelerdir

Bu tavuklar kumu fazlasıyla severler. Diğer tavuklara göre daha fazla yem tüketirler ( günde ortalama 100 gram) fakat diğer tavuklara göre verimleri de daha yüksektir. Ataks tavuklar 1300 ile 2200 kg arasındadır. Verimli bir şekilde yumurtlayan bu tavukların yumurtaları çift sarılıdır. Ataks tavukları melezleme çalışmaları sonunda üretilmiştir. Sakin ruhlu ataks tavukları kötü çevre şartlarına da fazlasıyla dayanıklıdır.  Ataks tavukları yılda ortalama 300 yumurta verirler. Bu yumurtaların ortalama ağırlıkları 60 gramdır. Ataks tavukları 16.haftadan itibaren yumurta vermeye başlarlar ve 3 yıl boyunca verimli bir şekilde yumurta vermeye devam ederler. Türkiye’nin ilk yerli tavuğu olan ataks tavukları iyi bakılmaları durumunda daha fazla yumurta verirler ve hiç hastalanmazlar. Ataks tavuklarının iyi verim vermesi için 1.kan olması gerekmektedir. Bu yüzden ataks tavuğu alırken 1.kan olmasına dikkat etmek gerekir. Bu tavuklar bahçe tavuğu olarak da yetiştirilebilir. Bu tavukların yumurta rengi pembemsi, açık kahve, gri yada karışık renkli olabilir.

Ataks tavık cinsi özellikleri bakımından diğer tavuk cinslerini geride bırakmaktadır. Bu yüzden son yıllarda oldukça fazla ilgi duyulmaktadır. Halen bu tavuk üzerinde iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Sağladığı kar ver verim açısından üreticinin 1.numaralı tercihi olmaktadır.

]]>
Cins Değişikliği https://www.cinsleri.net/cins-degisikligi.html Wed, 17 Oct 2018 09:35:48 +0000 Cins değişikliği, bir taşınmazın cinsinin yapısızken yapılı hale, yapılı iken yapısız hale bağ, bahçe, zeytinlik vb. iken, arsa arazi bu şekilde dönüştürmeleri haftasında ve tapu sicilinde yapılan işlemlere denilmekt Cins değişikliği, bir taşınmazın cinsinin yapısızken yapılı hale, yapılı iken yapısız hale bağ, bahçe, zeytinlik vb. iken, arsa arazi bu şekilde dönüştürmeleri haftasında ve tapu sicilinde yapılan işlemlere denilmektedir. Yapısız iken yapılı hale getirebilmesi için belediye alanları içerisinde yer alması gerekir. Bunda da yapı kullanma belgesi belediye alanları dışındaki kısımlarda ise il imar müdürünün izin yazısı yeterli olacaktır.Cins değişikliğine örnek verecek olursak, bir kişinin dükkan niteliğindeki bir tanışmazı bir hane veya bir mesken olarak kullanabilir ya da bir meskeni bir dükkana çevirip kullanabilir. Bunun için cins değişikliği gerekir. Kesinlik bir cins değişikliği olmadan bir meskeni dükkan, bir dükkanı da mesken olarak kullanması söz konusu olamaz. Burada bilinmesi gereken en önemli husus ise kat mülkiyetine tabi olan taşınmaz durumda olan mallar da cin değişikliğinin yapılabilmesi esaslı şartı tüm maliklerin salt çoğunluğuyla izin vermesi gerekir. Yani burada vatandaş meskeni dükkan şeklinde kullanmak isterse, diğer kat maliklerinin yani diğer hane sahiplerinin iznini alamazsa burada meskeni dükkan olarak kullanamaz. Bu durumda da cins değişikliği yapamaz.

Tapu işlemlerinde cins değişikliği

Tapu da cins değişikliği yapmak için bazı belgeler gerekir. Bunlar;
 • Yapı kullanma izin belgesi gerekir. Bunu valiliklerden veya belediyelerden belirtilen şekilde alınması yazı olması lazım.
 • Taşınmaz olan malın tapu senedi, tapu senedi olmazsa tapu kayıt örneği de olabilir.
 • Taşınmaz olan mal sahibinin nüfus cüzdanı ya da onun seçtiği kişi yani vekilinin vekaletname örneği ve kimliği gerekir.
 • Belediye ve mücavir bölgesinin dışında bulunan ve köyde sürekli oturanların yapacağı, hayvancılık, mesken ya da tarımsal amaçlı yapılan için muhtarlık izin belgesi gerekir.

Cins değişikliğinin maliyet yönü

Her şeyde olduğu gibi cins değişikliğinin maliyeti vardır. Çünkü yapılan hizmetin bedeli, ilgilisi tarafından döner sermaye işletmesi adına yatırılır. Örneğin taşınmaz malın cinsi ( hükümet binası, okul yeri, hastane arsası vb.) yazıldıktan sonra, düzenlenen tescil bildirimlerin aslına yapıştırılarak Damga Vergisi Kanunu’na göre damga pulu ilgili kişilerce temin edilir. Peki bu durumda ne gibi bir yol izlenmesi gerekin onu da yazalım.

Uygulanacak adımlar

 • Yukarı bölümde saydığımız belgelerle beraber Tapu Kadastro Müdürlüğüne sözlü müracaatta bulunmak
 • Kamu kurumlarına ve kuruluşlarına resmi şekilde yazı yazılır
 • Yapısız olan yapılı hale getirilen taşınmaz malın cins değişikliği işleminde mutlaka zeminde ölçü yapmak
 • Kadastro Müdürlüğü tarafından istem belgesi ve başvuru fişi düzenlenir.
 • Düzenlenmiş olan tescil bildirimleri ve ekleri tescil için bir üst yazıyla Tapu Sicil Müdürlüğüne göndermek
 • Tapu müdürlüğünün de tescil işleminden sonar tescil bildiriminin 2 nüshasının kadastro müdürlüğüne gönderir. 

]]>
Kısa Bacaklı Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/kisa-bacakli-kopek-cinsleri.html Wed, 17 Oct 2018 12:10:25 +0000 Kısa Bacaklı Köpek Cinsleri; genelde çocukların çok sevdiği birer  oyun arkadaşı olabilirler. Onlarla vakit geçirmek çocuklar için bekli çok güzel olacaktır ama köpeklerimiz sıkılabilirler burada da ailelerimiz dikkatli olm Kısa Bacaklı Köpek Cinsleri; genelde çocukların çok sevdiği birer  oyun arkadaşı olabilirler. Onlarla vakit geçirmek çocuklar için bekli çok güzel olacaktır ama köpeklerimiz sıkılabilirler burada da ailelerimiz dikkatli olmaları gerekir istenmeyen sonuçları doğurmamak için. Bakımları da kolay olacaktır kısa bacaklı köpeklerin, niye diyecek olursanız kendileride bacakları kadar kısa olabilir. Banyo zamanı keyifle yıkanabilirler. Beslenmeleri de  çok büyük çabalar gerektirmeyecektir. Zaten küçük köpekler için ayrıca köpek mamaları var bunları tercih edebilirsiniz ya da evde kendiniz köpeğiniz için yemek hazırlaya bilirsiniz. Gelelim gezdirmeye büyük bir zevkle bu işi yapabilirsiniz. Gören herkesin dikkatini ekecektir kısa bacaklı köpek cinsleri. En bilinen kısa bacaklı köpek cinsleri arasında sayabileceklerimden aslında sınırlı sayıdadır.

Kısa bacaklı Köpek Cinsleri İsimleri Nelerdir

Labragi, Avustralyalı corgi, Alman corgi, husgi, corgiçyalı, beagi, shigi, cohuahua, cattlegi, çoban corgi, corgiever, rottgi, corrier, tazı corgi, spitzgi, pitki,  ve benzeri
]]>
Hachiko Cinsi https://www.cinsleri.net/hachiko-cinsi.html Wed, 17 Oct 2018 21:32:42 +0000 Hachiko Cinsi: aslında Akita İnu cinsinin takma adıdır. ''Bir köpeğin hikayesi'' adlı filmde Akita İnu cinsi köpeğin adı Hachiko'dur. Bu filmden dolayı halk arasında Akita İnu cinsine Hac
Hachiko Cinsi: aslında Akita İnu cinsinin takma adıdır. ''Bir köpeğin hikayesi'' adlı filmde Akita İnu cinsi köpeğin adı Hachiko'dur. Bu filmden dolayı halk arasında Akita İnu cinsine Hachiko denir. Hachiko (Akita İnu), 75 cm ile 90 cm boyları arasındadır. Dünyanın en pahalı 9. köpeği ve en yırtıcı 6. köpeği olarak bilinir. Bu köpek türü oldukça saldırgandır. Japonya'da dövüş köpeği olarak da bilinir. Eğitimi çok zordur. Erkeklerin %90'ı 90 cm'ye kadar uzayabilir. Dişileri ise, 80 cm'ye kadar uzayabilir. Dişlerinin çapı 4 cm'e kadar uzayabilir.

Hachiko Cinsinin Özellikleri

Çok zor eğitim verilmesine rağmen Japonya'da aileler bu tür köpekleri çocuklarına emanet edebiliyorlar. Bunun nedeni; çocuklarla iyi anlaşabilme özelliğidir. Hachiko cinsinin kuyruğu kabarık ve tüylüdür. Oldukça saldırgan bir türdür. Başka köpeklerle geçinmesi zordur. Yabancılara saldırgan tavırlar sergilerler. Hachiko cinsine gerekli eğitimler verildiği sürece itaat etmesi mümkündür. Dünyada en zor eğitilebilen köpekler arasındadır. Çok enerjik bir köpektir. Sahibine alışkın ve korumacı bir türdür. Her mevsimde, her bölgede yaşayabilen bir cinstir. Büyüdüklerinde kemikleri oldukça irileşir.
]]>
Romanov Cinsi Koyun https://www.cinsleri.net/romanov-cinsi-koyun.html Thu, 18 Oct 2018 09:41:28 +0000 Romanov Cinsi Koyun; En önemli özelliği yüksek döl verimidir.  Bu özelliğinden ve analık kabiliyetinden ötürü pekçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılan ve yüksek döl verimine sahip olan romanov koyunlar
Romanov Cinsi Koyun; En önemli özelliği yüksek döl verimidir.  Bu özelliğinden ve analık kabiliyetinden ötürü pekçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılan ve yüksek döl verimine sahip olan romanov koyunları, koyun ırkları arasında en erken cinsi olgunluğa erişen ırktır. Öyleki 3-4 aylıkken cinsi olgunluğa erişirler. Romanov ırkının Dünya literatürüne ''Kuzu makinesi'' olarak geçmesinin sebebi mevsimsel değilde yılın her mevsiminde çiftleştirebilinmesidir. Her çiftleşmesinde ise üçüz hatta dördüz yavru verimiyle,  kuzu eti üretiminde ilk sıralamada olan bir ırktır.

Romanov Koyunu  Fiziksel Özellikleri; 

Anavatanı Rusya olan romanov koyunları hem soğuğa hem sıcağa uyum sağlayan bir ırktır. Değişik gri bir tona sahiptir. Yapağı ağırlığı ortalama 4.5 kilogramdır. Ergin canlı ağırlığı dişilerde 40-50 kg olup erkeklerde 55-80 civarındadır. 6 yada 7 aylık kuzularda ise kesim ağırlığı ortalama 35 kilogramdır. Bacak boyları vücutlarına göre biraz kısadır. Baş ve bacaklarda lekeler bulunan bu ırkın her iki cinsiyeti de boynuzsuzdur. Erkeklerde vücut arkadan ön tarafa doğru gelişme gösterip, döş kısmı kaslıdır ve yele şeklinde kıllarla kaplıdır. Dişiler de ise bel çukuru dikkat çekici şekilde belirgindir ve döl veriminin yüksek oluşunun belirtisidir. Kuzular ilk doğduklarında tüy renkleri parlak siyah kıl tipidir. İlerleyen yaşlarda grimsi mavi yapağı örtüsüne dönüşürler. İki yılda 3 doğum yaparlar. Bir yılda ise 2 doğum yapan romanov ırkının kızgınlık süresi 60 saat civarındadır. Bu süre diğer tüm koyun ırklarından daha uzundur. Sütünde ki yağ oranı % 7.5 olup içerdiği folik asit bakımından koyun ırkları içinde en yüksek değere sahiptir. 3.5 aylık laktasyonda 150 kilogram, rekortmen hayvanlar da ise ortalama 200- 250 kilogram süt alınabilmektedir. 

Romanov Koyunu Bakım ve Beslenmesi;

Yeni doğmuş olan bir kuzu 5 aylıkken koça gelir. Ancak 6 ayını da bitirdikten sonra koça vermek en doğrusudur. Koyun koça gelmeden ortalama 25-30 gün öncesinde özel beslenmelidir. Eğer hayvan merada ise hergün  1 kg ot ayrıca 450 gr da yem takviyesi yapılmalıdır. Eğer ağılda ise de bu durum zaten uygulanacaktır. Koyunun koça katılımınından ortalama 20 gün sonrasına kadar da bu besin takviyesine devam edilmesi gerekir. Yeni doğmuş bir kuzuya ilk 3 gün sadece anne sütü verilmelidir. Ayrıca yeni dogmuş kuzuların göbek bağı kurumaya başladığı zaman veteriner tarafından karma vitamin aşısı yapılması gerekir. Kuzulara en az 2 ay sadece süt emdirilerek beslenmelidir. Koyunlar arpa samanı, fiğ samanı, doğal ot samanı, yonca, ot, buğday, mısır, arpa ile beslenirler. Aynı zamanda  silaj takviyesi de yapılması gerekir. Doğum öncesinde tuz verilmemelidir. İç ve dış parazit ilaçları 3 aylık periyotlarla uygulanmalıdır. Vitamin veya aşıları zamanında yapılmalıdır. Yazları 3 defa banyo yaptırılması gerekir. Koyunların ağılları her ay düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.

Romanov Koyunu Diğer Özellikleri; 

Romanov koyun ırkını diğer doğurgan ırklardan ayıran aynı zamanda avantajlı kılan özelliklerinden biri de kuzularının hayatta kalma, yani yaşama gücünün yüksek olmasıdır. Romanov ırkının sürü koyunculuğuna uygunluğu, uzun süreli (12 yıl) damızlıkta tutulabilmeleri, uzun mesafelere yani 12-13 kilometreye kadar yürüyebilme kabiliyetlerinin olması, kuzu büyütme kabiliyetlerinin iyi olması ayrıca yaşadıklara bölgeye adaptasyonlarının yüksek olması gibi özellikleri romanov koyun ırkını, koyunculuk için karlı vede vazgeçilmez bir ırk haline getirmiştir.
Romanov ırkı başka herhangi bir ırkın kanını taşımayan saf bir ırk olduğu için melezleme de arzulanan melez azmanlığı ile artış gösteren kuzu sayısı ve yüksek yaşama gücü ile dünyanın birçok ülkesinde melezmeme çalışmalarında kullanılmaktadır. 
Romanov ırkı çift katlı yapağı örtüsüne sahiprir. Yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar, her mevsime göre değişik özellikler göstererek akıl almaz bir izolasyon görevi]]> Amerikan Tavuk Cinsleri https://www.cinsleri.net/amerikan-tavuk-cinsleri.html Fri, 19 Oct 2018 01:23:56 +0000 Amerikan Tavuk Cinsleri; Tavuk cinsleri üzerindeki çalışmalar ve yeni ırkların geliştirilmesindeki ilk araştırma ve geliştirmeler, gösteri ve görünüş amaçlı çalışmalar olmakla birlikte, sonraki araştırmalar daha
Amerikan Tavuk Cinsleri; Tavuk cinsleri üzerindeki çalışmalar ve yeni ırkların geliştirilmesindeki ilk araştırma ve geliştirmeler, gösteri ve görünüş amaçlı çalışmalar olmakla birlikte, sonraki araştırmalar daha çok verim üzerine olan çalışmalardır. Günümüzde tavuklar, Standart saf cinsler ve Hibritler olmak üzere iki ana grup altında incelenmektedirler. En yaygın sınıflandırma coğrafi yörelere ya da elde edildikleri bölgelere göre yapılmaktadır. Bu temele göre cinsler,  Akdeniz cinsleri,  İngiliz cinsleri,  Asya cinsleri ve Amerikan cinsi olmak üzere başlıca 4 esas gruba ayrılmaktadır. 

Amerikan Irkı Tavuk Cinsleri;

Plymouth Rock; Irklardan bir araya getirilmiş, toplu ve aynı zamanda verimli bir Amerikan cinsidir. 7 alt türü bulunan bu cinsin sınıflandırılması  Renk, ibik biçimi, bacak ve sakal tüylerine göredir. En çok bilinen cinsi çubuklu ve beyaz varyasyonlarıdır. Beyaz olan cinsi ticari tavalık ve ızgaralık üretiminde anaç hatlarının geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Bu hatlarda yetiştirilme döneminde canlı ağırlık 7-9 aylık tavuklarda 3-4-kg, horozlarda ise 4-5-kg, dır. Ayrıca tavukları 180 adete yakın yumurta verebilmektedir. 

New Hampshire; Bu ırk ABD’nin New Hampshire eyaletinde geliştirilmiş ve ismi buradan gelmektedir. Sağlamlık, erken tüylenmesi, uzun ve dirençli yaşama gücü ayrıca üstün verim yeteneğine sahip olan tavukların seçilip damızlık olarak kullanılması sonucunda yumurta ve et verimi yüksek bir ırktır. Bu cinsin çok hızlı gelişim göstermesi, tavuklarda yumurtaların (kahverengi) iri olması ayrıca özelliklerindendir

Rhode İsland Red; Bu ırkta ABD’nin Rhode Island eyaletinde geliştirilmiş ve ismini de buradan Almaktadır. Bu tür, koyu-kırmızı renkli horozları ile tanınmış bir cinstir. Elverişsiz barınak ve zayıf bakım şartlarına daha iyi uyum sağlayabilmeleri ile öne çıkmaktadırlar. Ayrıca ortalama ağırlıkta olmasına rağmen çok iyi yumurtlama özelliği olan bir cinstir. Ortalama canlı ağırlıkları ise tavuklarda 3-kg, horozlarda 4-kg dir. 

Wyandotte; Bu ırk ise Amerika’da farklı cinsler arasında yapılan melezleme ile elde edilmiştir. Değişik renklere sahip olabilmektedir. 9 alt türü bulunan bu ırk, renk, ibik biçimi, bacak ve sakal tüylerine göre sınıflandırılır. Bu cinsler dar sırtlı olup cılız ve düşük kuluçka özelliğindedir. Bu cinste ortalama sayılan ağırlıkta-dırlar. Tavuklarda canlı ağırlık 3-kg olup horozlarda ise 4-kg dır. 

Diğer Amerikan tavuk cinsleri ise Jersey Giant, Dalewera, Dominigue ve Amrock tur.
]]>
Kangal Cinsleri https://www.cinsleri.net/kangal-cinsleri.html Fri, 19 Oct 2018 23:55:27 +0000 Kangal cinsleri, kangal  köpekleri, Kangal Türkleri tarafından  Anadolu'ya getirirmiş bir çoban köpeği ırkıdır. Adını iç Anadolu Bölgesinde olan Sivas ilinin kangal ilçesinden almaktadır. Anadolu iklimine uyumlu hale g Kangal cinsleri, kangal  köpekleri, Kangal Türkleri tarafından  Anadolu'ya getirirmiş bir çoban köpeği ırkıdır. Adını iç Anadolu Bölgesinde olan Sivas ilinin kangal ilçesinden almaktadır. Anadolu iklimine uyumlu hale getirilmek için melezleme yapılmıştır. 
Kangal köpekleri safkan ırk olarak tanınması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu ırkın Osmanlı devleti zamanında soksan olarak kullanılan bir ırk olduğu bilinmektedir.

Kangal köpeklerinin özellikleri nelerdir

kangal köpeğinin yapısı özellikle güzüyle bilinen aslanı andırmaktadır.kuyruğu yukarı doğru kalkık olup kıvrıktır ve halka biçiminde durur.gövdesinin rengine göre kuyruğunun rengi daha koyu olan kangal köpeğinin kuyruğunun kök kısmı daha kalın olup uçlara doğru daha incedir.Kuyruğunun bu şekilde olması bu hayvanların özelliklerindendir. Yüz bölgesinde burundan alına kadar biraz kara olması bu köpek ırkını belirleyici özelliklerindendir. Kafaları oldukça iri, alın bölgesi geniş, çene bölümü güçlü ve kalın dişleri ise iridir. Kulakları sarkık ve siyah dalgalıdır, gözleri yuvarlak biçimde siyah ve kahverengidir ve etrafı siyah renklidir. Boynu biraz eğik kaslı bir boynu vardır, göğüsleri geniş ve kaslı olan bu ırkın rakiplerine karşı en büyük silahı budur.  Ön bacakları kalın ve kaslı olup, kendini diğer hayvanlara karşı savunma aracıdır. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzundur buda kangal köpeklerinin daha yükseklere zıplamasını sağlayarak kendini daha çok savunabilir. Ön ayaklarında dört kalın parmağı bulunan köpeklerde kalın bir küt tırnak bulunmaktadır, buda bu ırkı ayırmada en önemli özelliklerinden biridir. Yüzlerinde kangallara has siyah ben ve benler vardır. En belirgin özelliklerinden biri sahibine karşı duyduğu sadakat ve koruma içgüdüsü onun bekçi ve çoban köpeği olarak tercih edilmesine sebep olur. Çok iyi bir dövüşçü olan kangal köpekleri aile bireylerine zarar vermezler.

Kangal köpeğinin cinsleri 

Kangal çoban köpeği; Bu cinsin kangal köpeklerine göre en önemli özelliği koruma iç güdüsü ile sürüyü koruma özelliğidir.

Akbaş çoban köpeği; Akbaş çoban köpeği Türkiye de  yerli bir ırkı olup özellikle Eskişehir ,Polatlı, Sivrihisar bölgesinde yayılış göstermektedir. Bu köpeğinde en önemli özelliği sürü korumasıdır. Türkiye'de son yıllarda yapılan melezlemelerle bu ırkın kangal köpeğine melezlenmesi yapılmaktadır.

Malaklı çoban köpeği; Özellikle Aksaray bölgesinde yetiştiği için bu ismi almaktadır.Bu köpek akbaş çoban köpeğinin ırkından gelmektedir.kangal ile karıştırılmasının en büyük sebebi kangal gibi Anadolu çoban köpeğidir ve vücut yapısı ,kafa yapısı ,vücut rengi ile kangala çok benzemesidir.

Boz çoban köpeği; kangaldan ayıran en belirgin özelliği boz renkli olmasıdır.

Kalem çapar çoban köpeği; Anadolu'da az bulunan karabaş çoban köpeğinin bilimsel adıdır. Vücut rengi gri bazende boz renk üzerinde kaplan görünümlü düz çizgiler bulunmaktadır.

Yörük çoban köpeği; Türkiye'de birçok yerde bulunan  bulunan bu çoban köpekleri değişik renklerde bulunabilirler ve orta veya kısa kıllı olabilirler.

Kars çoban köpeği; Kars,Ardahan,Erzurum,Ağrı ve Iğdır bölgelerinde yetişen ,bölge şartlarına uyum sağlayan koruyucu özelliğine sahip ideal bir çoban köpeğidir.
]]>
Maymun Cinsleri https://www.cinsleri.net/maymun-cinsleri.html Sat, 20 Oct 2018 03:40:31 +0000 Maymun Cinsleri, bir çok kişinin de bildiği gibi insanların hayvanlardan geldiği söylenmektedir. Söylenenler doğru değildir fakat insanlara yapı ve yaşam şekli olarak en çok yakın olan hayvan cinsi maymunlardır. Maymunlar Maymun Cinsleri, bir çok kişinin de bildiği gibi insanların hayvanlardan geldiği söylenmektedir. Söylenenler doğru değildir fakat insanlara yapı ve yaşam şekli olarak en çok yakın olan hayvan cinsi maymunlardır. Maymunların bazı cinsleri insanlar gibi aile hayatı yaşamayı sevmektedirler. Bazı cinsleri toplu yaşamayı severken, bazıları ise yalnız yaşamayı sevmektedirler. Maymunların evcil cinsleri de bulunmaktadır. Kedi ve köpek gibi evde severek bakabilirsiniz. Eğitildiği takdirde beraber eğlenerek  yaşayacağınız bir ev arkadaş olabilirler. Maymunların dünya genelinde bilinen bir çok cinsi bulunmaktadır. Maymunların çok akıllı hayvanlar oldukları söylenmektedir. Maymunların bakımı oldukça zordur. Eğitmek çok meşakkatlidir. Özellikle tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur. Maymunlar genellikle et, meyve, yeşillik, ağaç yaprakları, bazı cinsleri ise böcek yiyerek beslenmektedirler.

Maymun Cinsleri

Goril: Maymun cinsleri arasında en irisi ve en ağırı gorildir. Yaklaşık 250-300 kilo civarındadır.  Batı Afrika’da tropik ormanlarda kalabalık olarak yaşamayı severler. Dağ gorili ve kıyı gorili olarak ikiye ayrılmaktadır.

Babuin: Afrika’da yaşayan bu cins maymunların burun ve ağız şekli köpeklere çok benzemektedir. 70-90 cm arasında boyları ve 50 cm ye yakında kuyrukları bulunmaktadır.

Macaca(makak): Maymunlar içerisinde poposu en kırmızı ve kuyruğu en uzun maymun cinsidir. Toplu ve kalabalık yaşamayı seven türdendirler. Yüzleri ve elleri, insanlardaki gibi ten rengidir. Filipin, Çin, Afrika ve Hindistan adalarında yaşamaktadırlar.

Şempanze:  Zeka seviyesi insana en yakın olan, hayvanlar içerisinde en akıllı türleridir şempanzeler.  Aile hayatını seven türdendir. Var ise ailesi ve ya dişisi ile yaşarlar. Goriller gibi Afrika’nın tropik ormanlarında yaşar ve etle beslenirler. Etin dışında meyve ve yapraklarla da beslenirler. Boyları yaklaşık 15 metreye  kadardır.

Gibbon: Bu tür maymunların boyları 70 cm ve 1 metre arasında değişmektedir. Kolları çok uzun olan bu cins maymunlar kollarından destek alarak yürümektedir. Güneydoğu Asya ormanlarında yaşamaktadırlar.

Atales: bu cins maymunların boyları 65 cm, kuyrukları ise 75 cm kadardır. Aynı zamanda örümcek maymunda denmektedir. Güney Afrika ormanlarında yaşamaktadırlar. Farklı renkleri bulunmaktadır. Siyah, gri, kırmızı, kahverengi gibi renkleri bulunan bu maymunların 36 adet dişleri bulunmaktadır.

Wistiti: Minik maymun olarak da bilinen bu maymunlar Amerika’da yaşamaktadırlar. Boyları 15- 20 cm arasında olmakta, kuyrukları ise 13-30 cm arasında değişmektedir.

Maki: Madagaskar’da yaşarlar ve bir çok farklı türü bulunur. Boyları ve kuyrukları aynı uzunlukta olup, yaklaşık 60-65 cm arasında değişmektedir. Gözleri, büyük ağız ve burunları sivri yapılıdır. Ön iki bacağı, arka iki bacağından kısa olan bu maymunlar kalabalık grup şeklinde yaşamaktadırlar.

Orangutan: Nesli tükenen türdendirler. Boyları diğer cinslerine göre daha uzundur. Yaklaşık 15 metre boyunda olup, kızıl renktedirler.  

]]>
Büyümeyen Tavşan Cinsleri https://www.cinsleri.net/buyumeyen-tavsan-cinsleri.html Sat, 20 Oct 2018 16:41:06 +0000 Büyümeyen tavşan cinsleri: Bir çok kişinin en çok sevdiği hayvan olan büyümeyen tavşanlar zararsız ve yumuşak tüyleri ile görsellik olarak insanları etkileyen hayvanlardır. Büyümeyen tavşan evcil hayvanlar sınıfında en ş Büyümeyen tavşan cinsleri: Bir çok kişinin en çok sevdiği hayvan olan büyümeyen tavşanlar zararsız ve yumuşak tüyleri ile görsellik olarak insanları etkileyen hayvanlardır. Büyümeyen tavşan evcil hayvanlar sınıfında en şirin bulunan ve bir çok kişinin hayranlıkla baktığı bir tavşan çeşididir. Özellikle çocukların ilgisini çeken büyümeyen tavşanlar çocuk ruhunun gelişiminde olumlu etkilere sahiptir. Bir çok çocuğun hayali evde büyümeyen tavşan beslemektir. Büyümeyen tavşanların en çok sevilme nedeni şirin görüntüleridir. Çeşit çeşit renklerde olabilen büyümeyen tavşan ırkı zorluk çıkarmadan evde beslenebilen hayvanlardır. Halk arasında büyümeyen tavşan diye bilinen tavşan ırkı lop tavşanı olarak da anılmaktadır. Lop tavşanların yaşlarını kulaklarından anlamanız mümkün. Lop tavşanlar yaşı henüz küçükken kulakları dikdir. Kıvrımlı değil yukarı doğru düz bir şekilde uzanır. Fakat tavşanın yaşı büyüdükçe kulakları katlanır veya yanlara doğru eğik bir görünüm oluşturabilir. Tavşanlar boyut olarak büyümeyebilir fakat kilo olarak çok da hafif değildir. İştahları ile bilinen büyümeyen tavşanlar bir çok sebzeyi severek yer. Büyümeyen tavşan cinsleri evde beslenmeye en uygun tavşan cinsleridir.

Büyümeyen tavşan cinslerinin özellikleri:
 • Büyümeyen tavşan cinslerinin renkleri değişkendir. Fakat genellikle ön tüyleri beyazdır. Orta kısımlara gelince gri veya kahverengi renkleri tüylerinde belirir.
 • Boyları yavru bir tavşanın boyutundadır. Cinsinin büyümeyen tavşan cinsi olduğunu bilmeyen kişiler tavşanın yavru olduğunu düşünebilirler. 
 • Tavşanın baş kısmı geniştir. Tüyleri oldukça yumuşak ve canlıdır. 
 • Büyümeyen tavşan cinslerinin genelinin kulakları kısadır ve etli bir görünüme sahiptir. 
 • Büyümeyen tavşan cinslerinin genelinin arka ayakları beyaz ve tüylüdür.
 • Tüm büyümeyen tavşan çeşitlerinin burunları beyazdır.
 • Büyümeyen tavşan cinslerinin kulak ve göz çevreleri renklidir.
 • Tavşan üzerinde renklerin birbirinden ayrıldığı bölümlerde benek veya renk karmaşası yaşanmaz.
 • Büyümeyen tavşan cinslerinin genelinde alın üzerinden kulak arkasına doğru bir üçgen şeklini andıran bir görünüm vardır.
]]>
Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsi https://www.cinsleri.net/cift-sarili-yumurtlayan-tavuk-cinsi.html Sun, 21 Oct 2018 07:46:30 +0000 Çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi; çift sarılı yumurta diğer yumurtalara göre boyut olarak daha büyük ve adından da anlaşıldığı gibi içinde iki tane sarı bulunan yumurtadır. Besin değeri olarak diğer yumurtalar ile Çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi; çift sarılı yumurta diğer yumurtalara göre boyut olarak daha büyük ve adından da anlaşıldığı gibi içinde iki tane sarı bulunan yumurtadır. Besin değeri olarak diğer yumurtalar ile aynıdır. Sadece boyutu farklıdır. Çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi diğer yumurtaları yumurtlayan ile aynıdır. Tavukların çift sarılı yumurta üretmelerinin sebebi yumurtanın geç olmasıdır. Birden fazla yumurta hücresi üreten tavuk bunu hızlı ve art arda yaptığı için bazen birden fazla yumurta hücresini aynı kabukla kaplar. Bu da yumurta hücrelerinin aynı kabukta gelişmesi ile çift sarılı yumurtanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çift sarılı yumurta yapan tavuk genellikle ilk defa yumurtlayan tavuklardır. Bir kaç defa çift sarılı yaptıktan sonra tekrar tek sarılı yumurta üretmeye devam eder. Bazılarımızın aklında çift sarılı yumurta zararlı mı diye bir düşünce olabilir. Çift sarılı yumurta diğer yumurtalar ile aynıdır. Besin değerleride aynı olmaktadır sadece tek sarılı yumurta 80 kalori iken çift sarılı yumurta 150 kalori olmaktadır. Bu yüzden çift sarılı yumurtayı diyet yapanlar tercih etmemelidirler. Spor yapan kişiler de genellikle protein değeri daha yüksek olduğu için çift sarılı yumurtayı tercih etmektedirler. Çift sarılı yumurtayı tezgahta gördüğünüz zaman fark edebilirsiniz. Kaz yumurtasını bilenler çift sarılı yumurtanın boyutu da kaz yumurtasına yakındır. Fakat içindeki sarının diğer yumurtalardakine göre daha küçük olduğu bilinmektedir. En iyi yumurta besleyenler hangi tavuğun çift sarılı yumurta yapacağını anlarlar. Çift sarılı yumurta da civciv oluşmaz. Bunun sebebi yumurta sarısının yeterli olmaması ve bir yumurta da iki civciv için alan olmamasıdır. Çift sarılı yumurta diğer yumurtalara göre de daha pahalıdır.

Çift sarılı yumurtayı hangi tavuklar yumurtlar;

Çift sarılı yumurtlayan bir tavuk cinsi yoktur. Sadece genç olan ve ilk defa yumurtlayan tavuklar strese girdiği için ilk başlar da bir süre çift sarılı yumurta üretirler. Bu bir süre sonra düzene girmektedir. Özellikle yumurta çiftliklerinde ki tavuklar da sıkça yaşanan bir durumdur.
]]>
Doberman Cinsleri https://www.cinsleri.net/doberman-cinsleri.html Sun, 21 Oct 2018 13:56:58 +0000 Doberman cinsleri; doberman Almanya kökenli bir köpek türüdür. Doberman köpekler son derece güçlü ve asil bir görünüş sahibidirler. Doberman köpekler oldukça hızlı, hareketli, çevik ve eğitilebilir köpek türüdür. Doberman cinsleri; doberman Almanya kökenli bir köpek türüdür. Doberman köpekler son derece güçlü ve asil bir görünüş sahibidirler. Doberman köpekler oldukça hızlı, hareketli, çevik ve eğitilebilir köpek türüdür. Eğitmenin verdiği komutu en fazla 5 tekrardan sonra öğrenirler. Sahiplerine karşı oldukça korumacıdırlar. Yabancılara karşı şüphe ile yaklaşır her hareketlerini izlerler. Dobermanlar dominant bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden ilk defa köpek sahibi olacak kişilerin eğitmeleri zor olacaktır. Sosyalleşmiş bir doberman durduk yere saldırmaz. Kürkleri ince parlaktır. Kürkleri ince olduğu için soğuk havalara dayanıklı değildir. Evde ya da ısıtmalı kulübe de barınmaları gerekir. Sahiplerine sadıklardır ve sahip odaklı hayvanlardır. Bu yüzden devamlı sahiplerinin yanlarında olmayı isterler. 19'uncu yüzyılda üretilmiş bir ırktır. Üreticisinin adını taşımaktadır ve bu yüzden bir ilke sahiptir. İyi bir bekçi ve koruma köpeğidir. Ortalama ömürleri 12 yıl olmaktadır.

Dişi doberman cinsi köpeklerin özellikleri;
 • Boy: 61 santimetre ile 66 santimetre arasındadır.
 • Kilo:30 kilogram ile 40 kilogram arasındadır.
 • Ortalama ömürleri: 11 ile 12 yıl arasındadır.
Erkek doberman cinsi köpeklerin özellikleri;
 • Boy: 67 santimetre ile 77 santimetre arasındadır.
 • Kilo:35 kilogram ile 45 kilogram arasındadır.
 • Ortalama ömürleri: 11 yıl ile 14 yıl arasındadır.
]]>
İtalyan Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/italyan-kopek-cinsleri.html Mon, 22 Oct 2018 01:20:11 +0000 İtalyan Köpek Cinsleri: İtalyan köpekleri, ırkları, cinsleri ve türlerine göre farklı özelliklere sahiptirler. Bazı cinsler, avcı ve dinamik olduğu gibi; bazı cinsler de oldukça uysaldır. Ayrı
İtalyan Köpek Cinsleri: İtalyan köpekleri, ırkları, cinsleri ve türlerine göre farklı özelliklere sahiptirler. Bazı cinsler, avcı ve dinamik olduğu gibi; bazı cinsler de oldukça uysaldır. Ayrıca, boyları 25 cm ile 95 cm arasında değişir. Ağırlıkları da türlerine göre farklılık gösterir. Örneğin; 100 kg ve üzerinde İtalyan köpek cinsleri mevcut olduğu gibi; 20 ile 25 kg arasında köpek cinsleri de bulunmaktadır. Bazı cinslerin, karakterinden dolayı bakımı zordur. Bazı cinsler ise evde bakılmasında ya da sahiplenilmesinde bir sakınca olmaz.

İtalyan Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Abruzzese Mastiff: Amerika'da Maremma Çoban Köpeği olarak bilinir. İtalya, Abrunza bölgesine ait bir köpek cinsidir. Orijinal Abruzzo soyundandır. Boylarının büyük ya da küçük olması ile diğer cinslerden ayırt edilebilmesini sağlar. Erkek cinsinin, 100 kg ve üzerinde olduğu görülmüştür. ABD'de ve Norveç'te hayvan sürülerine çobanlık yapması için kullanılır.

Bergamasco Shepherd Çoban Köpeği: Bu köpek cinsi, Abruzzese Mastiff gibi çoban köpeği özeliklerini taşır. Irkı, çoban köpeklerine aittir. İtalya'da Bergamo şehrinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu köpek cinsi çoban köpeği ırkından olması sebebiyle, her türlü dış etkenlere karşı dayanıklıdır. 

Bichon Bolognese: Tarihsel olarak bakıldığında, nesli tükenen ama; tekrar neslinin çoğaltılmasıyla ve yenilenmesiyle tekrar gündeme gelen bir köpek olmuştur. Bichon Frise ve Havarese ırkıyla akrabalığı vardır. Dayanıklı bir köpek cinsidir. Renkleri genellikle beyazdır. Boyları, 25 cm ve 30 cm arasındadır. Ağırlıkları 3,5 kg ve 5 kg arasındadır. Kalın tüylüdür. Tüyleri karışık biçimdedir.

Braco Italiano: Avrupa'daki en eski av köpekleri cinsinden birisidir. Uzun bir yapıya sahiptir. Güçlü ve dayanıklı bir köpektir. Hızlı koşabilme özelliğine sahiptir. Ağırlıkları, 25 kg ve 40 kg arasındadır. Boyları 55 cm ve 67 cm arasındadır. Dudakları ve kulakları sarkıktır. İtaatkar, uysal ve eğitilebilir köpek cinsidir. Genellikle avcılıkta ve av bulmada kullanılır.

Cane Corso Italiano: Güçlü ve dinamik bir köpek cinsidir. Kas yapısı oldukça gelişmiştir. Yapısı orta düzeydedir. Tüyleri sert, kısa ve sıktır. Ortalama 10 ile 12 yıl ömürleri vardır.

Cane da Presa: Güney avcı köpeği olarak adlandırılır. Yetenekli bir köpek olduğu için sirklerde, gösterilerde kullanılır. İşlevsel ve çalışkan bir köpek cinsidir.

Cane di Oropa: İtalya'nın batı alplerinde koyun ve sığırlara çobanlık yapan orta bedende, dayanıklı ve güçlü özelliğe sahip bir köpek cinsidir. Çalışkan bir köpektir. Atletik bir yapısı vardır. Kısa ve orta uzunluktadır. Gözleri kahve rengindedir. Renk olarak, siyah ve siyah tonlarındadır.

Cane Luvin: Koyun ve sığırlara çobanlık etmek için kullanılan uysal bir köpek cinsidir. Vahşi kurtlarla çiftleşmesiyle meydana gelmiştir. Küçük kurtlara benzerliğiyle bilinir. Bu cins 20 kg ve 30 kg arası ağırlıktadır. 

Cane Toccatore: Bu cins 50 cm ve 55 cm yüksekliğinde, 20 kg ve 25 kg ağırlığındadır. Dik kulakları ve kurta benzer bir kafa yapısına sahiptir. Güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. 
]]>
Ev Kedisi Cinsleri https://www.cinsleri.net/ev-kedisi-cinsleri.html Mon, 22 Oct 2018 05:04:21 +0000 Ev Kedisi Cinsleri: Kediler dünyada en çok beslenen evcil hayvanlardan biridir. Dünyada bir çok kedi cinsi vardır. İnsanlarla yaşamaya başlayan yabani kedilerin yeni hayatlarına uyum sağlayarak zamanla şimdiki evcil kediye dö Ev Kedisi Cinsleri: Kediler dünyada en çok beslenen evcil hayvanlardan biridir. Dünyada bir çok kedi cinsi vardır. İnsanlarla yaşamaya başlayan yabani kedilerin yeni hayatlarına uyum sağlayarak zamanla şimdiki evcil kediye dönüşmüştür.

Ev Kedisi Cinsleri

İran Kedisi: İran kedileri yumuşak, uzun tüyleri, yuvarlak kafası ve sevimli basık suratıyla evde en çok beslenen kedi türüdür. İran kedileri sakin, uysal ve kasları belirgin yapıdadır. Tüyleri uzun olduğu için her gün düzenli olarak fırçalamak ve bakım ister. Rahatına düşkün bu kediler, sürekli sahibi tarafından sevilmek ister. Soyları ilk defa İran'da ortaya çıktığı için bu adı alırlar.

Abyssinian: Zeki ve algılayıcı olan bu kediler kolay eğitilir. Yetenekli, uyanık ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Kafası hafif üçgen şeklinde, yumuşak hatlara sahiptir. Kulakların uçları dik ve sivridir. Gözleri yeşil ya da altın rengindedir.

Van Kedisi: Van yöresinde yaşayan ve yüzmeyi seven tek kedi ırkıdır. Bu kedilerin göz rengi üç kısıma ayrılır; her iki gözü mavi, her iki gözü kehribar ve bir gözü mavi,diğer gözü kehribar olanlar diye gruba ayrılır.

American Bobtail: Kişilikleri mükemmel olan bu kediler, hareketli, canlı, zeki, tatlı ve sevgi doludur. Kafası geniş ve güçlü çeneleri vardır. Bacakları da kısa ve yoğun kemiklidir. Kuyruk esnek ve sivri ya da pon pon uçludur.

Ankara Kedisi: Bu kediler Avrupa'da Angora olarak bilinir. Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. Saf Türk kedisidir. Genellik beyaz olan Ankara kedisi farklı renkte de olanları vardır. Beyaz olan Ankara kedisi korunmaya alınmıştır. Genellikle mavi göz rengine sahip bu kediler farklı göz renginde de bulunmaktadır. Uzun ve kaslı bir vücut yapı olan Ankara kedilerinin en kalıtsal özelliği sağırlıktır. Fakat bazı Ankara kedilerinde bu durum rastlanmamaktadır.

Birman: Enerji dolu, duygusal, oyuncu bir kedidir. Bu kedinin uzun tüyleri düzenli bakım gerektirir. Birman kedisinin hayranlık uyandıran gözleri ve  yüz ifadesi vardır.

Siyam kedisi: İsimlerini Tayland bölgesinden alırlar. Masmavi gözleri, güçlü, çevik, hareketli bir yapısı vardır.  Kısa tüyleri olan bu kedilerin sıcakkanlı dışa dönük bir karakteri vardır. En sosyal olan kedi türüdür.

Chinchilla: Bu kediler genellikle sakin ve uysaldır. Sahibine sadakatle bağlı kalan chinchilla kedilerinin hoş, melodik bir sesi vardır. Sevgisini belli eder, sağlıklı ve dayanıklı hayvanlardır. Günlük olarak en az 15 dakika tüylerinin fırçalanması gerekir, yoksa tüyleri kolayca düğümlenir.

Devon Rex: Sevecen, canlı ve hareketli kedilerdir. Kedi ve köpeklerle oynamayı seven bu kediler yalnız kaldıklarında durgunlaşırlar. Sahibine diğer kedilerden daha çok sadık oldukları için apartman hayatına kolayca uyum sağlarlar. Evde biftek ve balıkla beslenmeyi tercih eden bu ırk, ev yaşamı dışında da aç kalmaz. Kulakları oldukça büyük ve dışa dönüktür. Bundan dolayı  kulak enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırmaktadır. Düzenli olarak kontrole götürülmesi gerekir.
]]>
Fino Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/fino-kopek-cinsleri.html Mon, 22 Oct 2018 16:49:48 +0000 Fino Köpek Cinsleri Fino köpekler çocuklar için harika bir ev hayvanıdır. Fino köpek cinsleri, oyuncu oluşlarıyla ve sevimlilikleriyle insanlar tarafından çok sevilen köpeklerdir. Fakat fino köpeklerinin bakımı titizlikl Fino Köpek Cinsleri Fino köpekler çocuklar için harika bir ev hayvanıdır. Fino köpek cinsleri, oyuncu oluşlarıyla ve sevimlilikleriyle insanlar tarafından çok sevilen köpeklerdir. Fakat fino köpeklerinin bakımı titizlikle yapılmalıdır.

Fino Köpek Cinsleri

Pomeranya Köpeği: Bu köpekler tatlı ve naziktirler. Çocuklarla etkileşimlerinde gürültülü olabilirler. Olumsuz yönü çok fazla tüy dökmeleridir.

Maltese (Malta Köpeği): Bu cins köpekler uzun tüylü olmasına rağmen fazla tüy dökmez. Arkadaş canlısı bu köpekler, insan temasına ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer bu köpeğin bakımına zaman ayıramayacaksanız iyi bir seçim olmayacaktır. Düzenli olarak taranması gereken düz ve uzun beyaz tüyleri vardır. 

Tibet Spanyeli: Yuvarlak yüz hatlarına sahip bu köpekler oldukça zeki, atik, hareketli, canlı ve sevecen bir köpektir. Kürk yapısı ilgi çekicidir. Kulakları tüylü, gözleri hafif içe çökük ve burnu yüzüyle orantılıdır. Ailesine karşı tam koruma sağlayan bu ırkın, çocuklarla arası iyidir.

Minyatür Schnauzer: Bu köpek ırkının üç farklı cinsinden biridir. Minyatür Schnauzer ön bacakları dik, arka bacakları ise yassıdır. Zeki, sevecen ve şefkatli bir köpek türüdür. Düzenli olarak iki ayda bir tüylerinin tıraş edilmesi gerekir. Ayrıca günlük aralıklarla tüylerinin taranması gerekir. Yoksa tüylerinde düğümlenme olur. Tüy dökme sorunu oldukça azdır.

Shih Tzu: Küçük çocuklarla uyum sağlayan nazik ve sevecen bir türdür. Fazla tüy dökmeyen bu köpekler, kalın derilerinde matlaşma olmaması için düzenli olarak tımar edilmesi gerekir.

Bichon Yorkie: Sevimlilikleriyle bilinen bu köpekler, kıvırcık kürkleri ve basık yüzleri ile dikkat çekmektedir. Genelde renkleri siyah, beyaz ve bakır arasında değişmektedir. Kulakları, gözleri ve patileri tüylerle örtülüdür. Eğitilebilir, iyi huylu bir ırktır.

Pekinez: Ev içinde beslenebilecek en iyi hayvanlardan biridir. Çocuklarla iyi anlaşır, korumacı ve sevecendir. Tüylerini fazla dökmezler ama yine de ayda bir tüylerin tımar edilmesi gerekir. Bakımı kolay ve beraber oynaması güzeldir.

Papillon: Bu köpekler küçük ebatlarda, çok uzun tüylü ve uzun bir kuyruğa sahiptir. İyi bir eğitimle çabuk öğrenirler. Çocuklarla iyi anlaşabilen zeki hayvanlardır. Koku sorunu olmayan bu köpek oldukça temizdir.

Japon Chin: Genellikle siyah ve beyaz renklere sahip bu köpeklerin neşesi hiç eksik olmaz. Fazla havlayan bir tür değildir. Bu sevimli köpeklerin bakımı kolaydır.
]]>
Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/kopek-cinsleri.html Tue, 23 Oct 2018 01:35:23 +0000 Köpek cinsleri, oldukça farklı özelliklerde olduğu gibi ülkemizde diğer dünya ülkelerinde binlerce farklı cins köpek bulunmaktadır. Fakat bu cinsler arasında birçok farklı cins köpek oldukça az sayıda olduğu için hem beslen Köpek cinsleri, oldukça farklı özelliklerde olduğu gibi ülkemizde diğer dünya ülkelerinde binlerce farklı cins köpek bulunmaktadır. Fakat bu cinsler arasında birçok farklı cins köpek oldukça az sayıda olduğu için hem beslenme durumu hem de sahiplenme durumu oldukça azdır. Köpek cinslerinden özellikle bazıları çok değerli ve estetik olarak da oldukça sevilen cinsler olduğu için insanlar tarafından beslenmektedir. Ülkemizde de hayvan sever insanların kimi zaman evlerinin bahçelerinde kimi zaman ise evlerinin içerisinde beslediği köpek cinsleri bulunmaktadır. Köpek cinslerinin bazıları ülkemizde polis teşkilatı tarafından da kullanılmaktadır. Genel olarak bakıldığında bulunan köpek cinslerinin birçoğu oldukça değerlidir. Özellikle bu cinsler sadık olmalarıyla ve birçok zaman zeki olmalarıyla sevilmektedir. Bunun aynında her köpek cinsi için olumlu durumlar da belirtilememektedir. Çünkü bazı köpek cinsleri evcilleştirilemediği gibi oldukça saldırganlardır. Bu durum bazı insanları daha da kendisine bağlasa bile bazı insanları da kendisinden uzaklaştırmaktadır. Her ne kadar tüm köpek cinslerinden bahsedemesek bile ülkemizde ve diğer birçok dünya ülkesinde en çok beslenen ve sevilen köpek cinslerinden bazılarının özellikleri yakından inceleyebiliriz. 

Sibirya Kurdu (Alaska Kurdu): Bu köpek cinsinin en önemli özelliği soğuğa olan dayanıklılığıdır. Direk olarak kutuplarda yaşayan bu köpekler ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar ülkemiz iklimine uyumsuz olsa bile estetik olarak güzelliğinden ve sivri kulaklarının oluşturduğu güzellikten dolayı birçok kişinin beslediği köpek cinsidir. Yaklaşık olarak 2000 ile 3000 yıl öncesinde bu köpek cinsi dünya üzerinde bulunmuştur. 

Alman Av terrieri: Kökeni yaklaşık 100 yıla kadar dayanan bu cins köpekler direk olarak İngiliz cinsi köpeklerle farklı cins köpeklerin çiftleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. En büyük özelliği cesur ve inatçı olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde mükemmel bir av köpeği olduğu söylenebilir. Bunun yanında eğitilebilir olmaları ve koruyucu olmaları nedeniyle oldukça sevilen bir cinstir. 

Alman çoban köpeği: Direk olarak cesur korkusuz ve araştırmacı özellikleri nedeniyle ülkemizde ve diğer birçok ülkede polis, bekçi ya da koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Bu köpek cinsi, kendisine verilen görevi yerine getirmek için son derece çaba gösterir.

Bulldog: Ülkemizde de çok sık bulunan bu köpek cinsi, direk olarak İngiliz köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Görüntü olarak iri ve oldukça sert görünüşlüdür. Oldukça hızlı ve çevik olmasıyla ünlüdür. Yaklaşık olarak iki metreye kadar zıplayabilme özellikleri bulunmaktadır. 

Sivas Kangalı: Kökeni Türkiye olan bu cins köpek diğer birçok köpek cinsinden çok daha güçlüdür. Bu nedenle en güçlü köpeklerle bile kıyaslandığında güç ve çeviklik açısından üstün olmaktadır. Ülkemizde bekçi köpeği olarak ya da çoban köpeği olarak sık kullanılmaktadır. Aşırı sadıktır ve çocukları çok sever. 

Amerikan Cocker Spaniel: Daha çok bayanlar tarafından sevilerek beslenen bu köpek cinsi, oldukça küçük yapılıdır. Bunun yanı sıra kulakları aşırı uzun olan bu köpeğin kulak boyu kafasından daha büyüktür. Estetik güzelliği nedeniyle insanlar tarafından çok sevilmektedir. 

Amerikan Eskimo: Günümüzde her ne kadar yaygın olarak bulunan bir cins olsa bile ataları henüz bilinmemektedir. Yaklaşık olarak 1912 yıllarında ismi Amerikan Eskimo olarak kayıtlara geçmiştir. Küçük olmaları nedeniyle apartman yaşamına aşırı uygunluk gösterir. Normal yüz şekilleri gülmeyi ve mutluluğu anımsattığı iççin bu köpek cinsinin görüntüsü oldukça mutludur. Sürekli olarak ilgi beklerler ve arkadaş isterler.

Pitbull: Yaklaşık olarak 19. yy dan beri var olan bu köpek türü, Bulldog cinsi köpek ile diğer birçok terrier cins köpeklerin çiftleşmesi sonrasında oluşmaktadır. Son derece saldırgan bir cins]]> Tavuk Cinsleri https://www.cinsleri.net/tavuk-cinsleri.html Tue, 23 Oct 2018 10:57:24 +0000 Tavuk cinsleri; yaşadıkları coğrafi bölgenin özelliğine göre çeşitlenmektedir. Türkiye de küçük baş hayvan yetiştiriciliği içerisinde kümes hayvanlarının yeri bir hayli fazladır. Özellikle kümes hayvanları içeris Tavuk cinsleri; yaşadıkları coğrafi bölgenin özelliğine göre çeşitlenmektedir. Türkiye de küçük baş hayvan yetiştiriciliği içerisinde kümes hayvanlarının yeri bir hayli fazladır. Özellikle kümes hayvanları içerisinde ise tavuk yetiştiriciliğinin büyük bir yeri vardır. Tavuk hem etinden hem de yumurtasından yararlanıldığı için pek çok tavuk çiftliği bulunmaktadır. Tavuklar yumurta verip vermemelerine, dış görünüş özellikleri gibi durumlara göre kendi içlerinde bazı türlere ayrılırlar. Bu kıstaslara ilave olarak tavuk cinslerini yumurta renkleri, soğuğa karşı dayanıklılık dereceleri, görünüşlerine göre belli kategorilere ayrılırlar. 

Tavuk türleri ve genel özellikleri hakkında nelerdir 

Yıllık yumurta verim sayıları bakımında tavuk cinsleri şu şekilde sıralanabilir. 
 • Ligorin tavukları: Ligorin tavukları en verimli tavuk türlerinden bir tanesidir. Bu tavuk cinsi yılda yaklaşık olarak 300 adet yumurta yumurtlamaktadır. Yani neredeyse günde bir adet yumurta verme kapasitesine sahiptir. Hatta verdiği yumurta sayısı bazen 340 adete kadar da yükselebilmektedir. Yıl içerisinde verdikleri yumurta sayısı bakımından en verimli olarak bilinen tavuktur. Bu tavuk türünün beslenmesinin maliyeti diğer tavuk cinsleri ile kıyaslanıldığında oldukça düşüktür. Bunu en temel nedeni ise diğer tavuk türlerine göre daha az yem tüketmesi buna karşılık olarak çok yumurta vermesidir. 
 • Nick Brown tavuk: Bu tavuk cinsinin yıl içerisinde verdiği yumurta sayısı en fazla 300 civarındadır. En verimsiz olduğu dönemlerde dahi 270 adete kadar yumurta yapma kapasitesine sahiptir. Yumurta elde etmek amacıyla tavuk besiciliği yapanlar için iyi bir tavuk cinsi tercihi olabilir. 
 • Rhode Island red: Bu tavuk cinsi Amerikan ırkı bir tavuk türü olup, yıl içerisinde en az yumurta verdiği dönemde bile 200 adet yumurta verimine sahip olduğu söylenebilir. Genellikle yaptığı yumurta sayısı ise yıllık 250 adet civarında seyreder.
 • Atak tavukları: Bu tavuk cinside yumurta verimi bakımından yaklaşık yıllık 250-270 yumurta verimine sahiptir. Yumurtladığı yumurtanın büyüklüğüne gelince en az 60 gr ağırlığına sahiptir. 
 • Barnevelder: Yıllık en fazla yaptığı yumurta sayısı diğer tavuk cinsleri ile kıyaslandığında bir hayli düşüktür. Yani ortalama bir verime sahip olup yılda yaklaşık 17 adet yumurta yapabilir. 
 • Denizli ırkı tavuk: 100-130 adet arasında yıllık yumurta verimine sahiptir. Yaklaşık olarak 55-60 gr'lık yumurtalar yumurtlamaktadır. 
 • Maran ırkı tavuk: Yıllık verdiği yumurta sayısı yaklaşık 170 civarındadır. 
 • Vion date: Yıl içerisinde verdiği yaklaşık 190 yumurta ile atak cinsi tavuklardan sonra en çok tercih edilen tavuk türü olarak bilinir.
Büyüklükleri/görünüşleri bakımından da tavuk cinsleri bulunmaktadır.
 • Dong tao: Çok değerli ete ship olan bir tavuk türüdür. Hatta bu tavuk cinsine ejderha tavuk adı da verilmektedir. Bu tür tavukların bacak kısımları genellikle yetişkin bir insanın ayak bileği kalınlığına kadar ulaşabilmektedir. 
 • Habeş: Ana vatanı Moğalistan olan bu tavuk türü ipek tavuğu olarak da bilinir. Bu ismin verilmesinin en temel sebebi tüylerinin ipeksi bir yapıya sahip olmasındandır. Bu özelliği nedeniyle bu cins tavuklar daha çok süs tavuğu olarak yetiştirilmektedir. 
 • Koşin: En büyük tavuk türlerinden bir tanesidir. Koşinler büyüklüğü ile ters orantılı olarak bir o kadar uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. 
 • Ayam cemani: En bilinen özelliği siyah renge sahip olmasıdır. Aym cemani türünün sadece tavuğu değil horozu da bulunmaktadır. Bu tavuk cinsleri Endonezya menşelidir.  
 • Asil: Türkiye de en fazla yetiştirilen tavuk türlerinden bir tanesi olarak bilinir. Adını yürüyüşünden alan bu tavuk cinsi model yürüyüşüne sahiptir. Halk arasında bilinen diğer adı ise Hint tavuğudur. 
 • Fayo umi: Siyah beyaz tüylere sahiptir. Mısır ırkı]]> Etlik Tavuk Cinsleri https://www.cinsleri.net/etlik-tavuk-cinsleri.html Tue, 23 Oct 2018 12:25:08 +0000 Etlik tavuk cinsleri, Etlik tavuk üreticiliğinde kümes şartları çok önemlidir. Bakımları ve beslenmeleri en iyi şekilde yapılmalıdır. Bir çok etlik tavuk cinsi vardır. Bunların başlıcaları aşağıda belirtilmiştir. Etlik tavuk cinsleri, Etlik tavuk üreticiliğinde kümes şartları çok önemlidir. Bakımları ve beslenmeleri en iyi şekilde yapılmalıdır. Bir çok etlik tavuk cinsi vardır. Bunların başlıcaları aşağıda belirtilmiştir.

  Etlik tavuk cinsleri nelerdir

  Sussex: Anavatanı İngiltere'dir. Bu tavuklar hem et hem de yumurta açısından son derece randımanlıdır. Tavukların favori türleri arasındadır. Yılda 220-240 adet yumurta verirler. Yumurtaları krem ve açık kahverengidir. 

  Australorp: Anavatanı Avustralya'dır. Siyah tüylü, beyaz denli ve balta ibriklidirler. Orta büyüklükte, etli vücutlu, yumurtacı bir havyvandır. Yılda 360'ın üzerinde yumurta verirler. Yumurtaları açık kahverengidir. 

  Cochinler: Anavatni Çin'dir. Kabarık tüyleri ile sergi hayvanı olarak büyük önem taşımaktadır. Sarı denli bacakları tüylüdür. Yılda 50'den az yumurta verirler. Yumurtaları kahverengidir.
   
  Denizli: Anavatani Denizli'dir. Horozlarının uzun ötüşleri ile tanınırlar. Cinsleri olgunluğa geç erişir. Boyunları uzun vücutları iridir. Yılda 80-100 adet arası yumurta verirler. Yumurtaları beyaz renktedir. 

  Gerze: Anavatanı karadeniz bölgesidir. Genellikle Sinop'un Gerze ilçesinde yetiştirilirler. Parlak siyah tüylü, uzun beyaz kulakçıklı ve çatal ibriklidir. Yılda 90 adet civarında yumurta verirler. Yumurtaları beyaz renktedir. 

  Lenghorn: Anavatanı ABD'nin Hampshire eyaletidir. Erken gelişirler. İri yumurta verirler. Çevreye uyumları oldukça iyidir. Bu nedenle ülkemizde çok tutulmuştur. Yılda 230 adet civarı yumurta verirler. Yumurtaları kahverengidir. 

  Plymouth: Anavatanı ABD'dir. Ağir yumurta elde edilmesi amacıyla yapılan programlarda geniş oranda yer alırlar. Yılda 200-220 adet civarı yumurta verirler. Yumurtaları kahverengidir.

  Brahma: Anavatanı Asya'dır. Güzel ve gösterişlidirler. Küçük ibik ve sakalları, fazla tüylü bacakları ile paçalı ayakları vardır. Yılda 100-120 adet civarı yumurta verirler. Yumurtaları kahverengidir. 

  Minorka: Anavatanı İspanya'dır. Yumurta verimleri ve ağır yumurta ile beyaz derisi ile tanınırlar. Yumurtaları beyaz renktedir. 

  Orpington: Anavatanı İngiltere'dir. Beyaz derilidirler. Vücudunu kaplayan geniş ve düzgün tüyleri en belirgin özelliğidir. Yumurta verimleri yüksek değildir. Yumurtaları kahverengidir. 

  Rhode islanol red: Anavatanı Amerika'dır. Koyu kırmızı renkli horozları ile tanınırlar. Deri renkleri sarıdır. Yılda 220-230 adet civarı yumurta verirler. Yumurtaları kahverengidir. 

  Wyondotte: Anavatanı Amerika'dır. Dar sırtlı ve cılızdırlar. Kuluçka randımanları oldukça düşüktür. Yumurta verimi yüksek değildir.
  ]]>
  Hayvan Cinsleri https://www.cinsleri.net/hayvan-cinsleri.html Wed, 24 Oct 2018 11:55:00 +0000 Hayvan Cinsleri, Dünyada adını bile bilmediğimiz belkide yüzlerce hayvan cinsleri vardır. Ama bizim bildiğimiz en fazla çocukluğumuzda öğrendiklerimiz kadarıyla kedi, köpek, balık, kuş, tavuk, karınca en basiti bunlardır.  B Hayvan Cinsleri, Dünyada adını bile bilmediğimiz belkide yüzlerce hayvan cinsleri vardır. Ama bizim bildiğimiz en fazla çocukluğumuzda öğrendiklerimiz kadarıyla kedi, köpek, balık, kuş, tavuk, karınca en basiti bunlardır.  Birde  ailelerimiz götürdüyse hayvanat bahçesinde ördüğümüz hayvan cinsleri var. Bunlarda en fazla at, fil (her hayvanat bahçesinde olmaya bilir) kaplan, aslan, maymun, yılan, değişik kuş çeşitleri ve benzeri hayvan cinsleri olabilir. Hayvan cinslerini aslında şöyle de sıralayabiliriz. Uçabilenler, karada yaşayabilenler, suda yaşayanlar ve hem karada hem suda yaşayabilenler diye düşünebiliriz. Doğa sırlarla doludur keşfetmek bize kalmış. Mesela küçükken hepimiz toprakla oynamışızdır. Toprak içinde yaşayan kurtçukları da hepimiz görmüşüzdür. Hatta onları beslemek için avucumuzun içinde eve götürdüğünüzden de eminim. Şimdilerdeyse çocuklar neredeyse apartman dairelerinde büyüyor bırakın toprakta solucan, kurtçuk görmeyi kapısının önünde kedi, köpek göremiyor. Ve biz insanlar yüzünden birçok hayvan cinsleri tükeniyor çünkü; doğaya kötü davranıyoruz. Yok olmaları için elimizden geleni yapıyoruz.

  Hayvan cinsleri nelerdir

  Uçabilen Hayvan Cinsleri
  • Uçan Kurbağalar
  • Uçan Kertenkeleler
  • Uçan Akrepler
  • Uçan Mürekkep balığı
  • Uçan Yılanlar
  • Uçan Sincaplar
  • Uçan Balıklar
  • Uçan Lemur
  • Uçan Vatuz balığı
  • Uçan Karıncalar
  • Uçan Yarasa
  • Kuşlar (Serçe, Kırlangıç, Güvercin, Karga, Şahin, Kartal, Martı, Leylek ve benzeri)
  Karada Yaşayan Hayvan Cinsleri
  • Kedi
  • Köpek
  • At
  • Eşek
  • Tavşan
  • Dana
  • Öküz
  • İnek
  • Tavuk
  • Keçi
  • Geyik
  • Ceylan
  • Fil
  Suda Yaşayan Hayvan Cinsleri
  • Deniz Memelileri (Yunuslar, Balinalar, Köpek balıkları)
  • Balıklar (Hamsi, Barbun, Çinekop, Çipura, Levrek, Mezgit, Sardubya, Kefal, Dilbalığı, Alabalık ve benzeri)
  • Yumuşakçalar (Ahtapot, Midye, Salyangoz  ve benzeri)
  • Denizanaları (Ay denizansı, Isırgan otu denizanası, Akdeniz denizanası, Çiçek şapkalı deniz anası ve benzeri)
  • Su sürüngenleri (Su Yılanları)

  ]]>
  Küçük Tavuk Cinsleri https://www.cinsleri.net/kucuk-tavuk-cinsleri.html Wed, 24 Oct 2018 17:46:08 +0000 Küçük Tavuk Cinsleri, Bilinen 20 adet küçük tavuk cinsi bulunmaktadır. Türlerine, ırklarına göre farklı özelliklere sahiptirler. Bazı türlerin küçük ebatlarda olabileceği gibi aynı türün büyük ve orta boyut Küçük Tavuk Cinsleri, Bilinen 20 adet küçük tavuk cinsi bulunmaktadır. Türlerine, ırklarına göre farklı özelliklere sahiptirler. Bazı türlerin küçük ebatlarda olabileceği gibi aynı türün büyük ve orta boyutları da mevcuttur. Yetiştirme ve büyütme koşulları türlerine ve cinslerine göre farklılık gösterebilir. Bazı türler, kesinlikle soğuk ve aşırı sıcak havalarda sağlıklı büyüyemezler. Bu yüzden tavuğun cinsine göre yetiştirme koşulları farklılık gösterir. Bazı tavuk cinslerinde uçma kabiliyeti olabileceği gibi bazı türlerde uçma kabiliyeti görülmez. En yüksek uçan tavuk, 3 metreye kadar ulaşabilir. Ayrıca renkleri, gagaları, ibibikleri, tüylerinin rengi ve sıklığı türlerine göre değişir.

Küçük Tavuk Cinsleri ve Özellikleri

Bantam Irkı: İsmini Endonezya'daki bir şehirden alan bu tavuk cinsi, cüce, bodur, minyatür ırk tavuk cinslerindendir. Uysal bir cinstir.

İspenç Tavuğu: Bu cins tavuğun ibibikleri katmerlidir. Bacaklarına ve ayaklarına kadar tüyle kaplıdır. 

Kömür Karası: Bu tavuk cinsine kömür karası denmesinin sebebi; ibibikleri, gözleri, gagası, dili, ayakları siyah renkte olmasıdır.

Kıvırcık Tüğlü: Cochin olarak da bilinir. Kıvırcık ve süslü bir türdür.

Serema: Bantam ırkının en küçük tavuk cinsidir. Görünüşü çok heybetlidir.

Sultan: Osmanlı zamanında sultanların süs tavuğu olarak yetiştirdiği bir türdür.

Silkie: Habeş tavuğu olarak da bilinir. Bakımı zor bir cinstir. Soğuk havayı sevmez.

Meran: Meran tavuk cinsinin küçük bir cins olarak kategoriye sokulacağı gibi; bu cinsin büyük boy olanları da vardır. Bu cinsin özelliği; koyu kahve yumurta yapmasıdır. 

Barbu Danvers: Dünyadaki en küçük tavuk cinslerinden biri olarak kabul edilir. Çene altında sakal gibi gözüken tüyleri vardır. Aktif bir hayvandır.

Worwerk: Alman ırkı olan bu tavuk cinsi, küçük ve büyük cins olarak iki çeşittir. Vücudu sarıdır. Kuyruk tüğü siyahtır. Hareketli ve aktif bir hayvandır.

Yeşil Yumurtacı: Yumurtaları yeşil renkte olan aktif ve hareketli bir tavuk cinsidir.

Fizan: Küçük ve orta boy olarak iki cinstir. Değişik renklerde görülebilir. Alt gaga tüyüne sahiptir. Kafasında şapkaya benzer tepesi vardır. 

Friesian: Bu tür Hollanda kökenlidir. Küçük ve standart boyları vardır.

Modern Game: Küçük ve orta boy olmak üzere iki cinstir. 3 metreye kadar uçabilir. Dik duruşlu bir türdür.

Rhinelanders: Almanya kökenlidir. Dikdörtgen bir gövdeye sahiptir. Beyaz küpe denilen 2 kulak mevcuttur. Uçma yeteneği vardır.

Zibrit: Göğüsleri öne çıkık ve kuyrukları öne doğrudur. Vücud çerçeve desenli tüylerle kaplıdır.

Yokohama: Japonya'nın kutsal ve ulusal hazinesi olarak bilinir. Kanatları düşük, zarif ve kıvrımlıdır.

Wyondotte: Uysal bir tavuktur. Çeşitli renkleri mevcuttur.

Showgirl: Melez bir tavuktur. Habeş ve turken tavuklarının birleşiminden oluşmuştur. Boyunları tüysüz ve çıplaktır.

Java Bantams: Süslü bir hayvandır. Kafasının iki yanında beyaz et benleri vardır. Hareketli ve aktiftir.

]]> Cins Tavuk Yumurtası https://www.cinsleri.net/cins-tavuk-yumurtasi.html Wed, 24 Oct 2018 19:06:11 +0000 Cins Tavuk Yumurtası, türlerine ve ırklarına göre yumurta boyutları ve yumurta renkleri değişebilir. Bazı türlerdeki yumurtalar, bilinen beyazlıkta olabileceği gibi farklı türlerde bu renkler kahverengi, krem, açık kahver Cins Tavuk Yumurtası, türlerine ve ırklarına göre yumurta boyutları ve yumurta renkleri değişebilir. Bazı türlerdeki yumurtalar, bilinen beyazlıkta olabileceği gibi farklı türlerde bu renkler kahverengi, krem, açık kahverengi ve hatta yeşil renkte olabilir. Genellikle tavukların yumurtlama mevsimleri bellidir. İlkbahar ayları ile yaz ayları arasında yumurtlarlar. Bu süreç, mart ayında başlar ağustos ayının sonuna kadar sürer. Bazı tavuk cinsleri sene içinde çok verimlidir. Bazı tavuk cinsleri ise sene içinde yumurtlaması diğer cinslere göre daha düşüktür.

Cins Tavuk Yumurtası Çeşitleri

Yeşil Yumurtacı: Bu ırkın yumurtaları isminden de belli olacağı gibi yeşil renktedir. İlkbahar ve yaz aylarında temin edilmesi mümkündür.

Meran Yumurtası: Bu cins tavuğun yumurtası kahverengindedir. Yumurtalar, ilkbahar ve yaz aylarında temin edilebilir.

Sussex Yumurtası: Yumurta rengi kahverengi ve açık kremdir. Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yumurtlama süreci olduğu için bu aylarda temin edilebilir.

Australorp Yumurtası: Bu cins tavuğun yumurtlaması çok sık olduğu için her zaman bu yumurtalar temin edilebilir. Renk olarak açık kahvedir.

Cochin Yumurtası: Senede 50 adetten az yumurtladığı için sıklıkla temin edilemeyebilir. Yumurta renkleri kahverengidir.

Denizli Yumurtası: Yumurta rengi beyazdır. Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında temin edilebilir.

Gerze Tavuğu Yumurtası: Yumurta rengi beyazdır. Yılın 6 ayında temin edilmesi mümkündür.

Leghorn Yumurtası: Yumurta rengi kahverengidir. Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında bulunabilir.

Plymouth Yumurtası: Yumurta rengi kahverengidir. Bu cinsin çok sık yumurtlamaz. Yumurtalar, yılın 6 ayında temin edilebilir.

Brahma Yumurtası: Kahverengindedir. İlkbahar ve yaz aylarında temin edilebilir.

Minorka Yumurtası: Yumurtası beyaz renktedir. İlkbahar ve yaz aylarında temin edilebilir.

Orpington Yumurtası: Bu cins tavukların yumurtlaması çok sık değildir. Fakat; yılın 6 ayında temin edilmesi mümkündür.

Rhode Island Red Yumurtası: Bu cins tavuğun yumurtlaması sıktır. Yumurta kahverengindedir. İlkbahar ve yaz aylarında temin edilmesi mümkündür.

Wyandotte Yumurtası: Bu cins tavukların yumurta verimi düşük olduğu için sıklıkla rastlanmayabilir. İlkbahar ve yaz aylarında temin edilebilir.

]]>
Sarman Kedi Cinsi https://www.cinsleri.net/sarman-kedi-cinsi.html Thu, 25 Oct 2018 01:34:36 +0000 Sarman Kedi, Kediler bazı hayvan sevenler için tutkulu bir aşktır. Kedileri seven, kedileri besleyen, kedilerle zaman geçirmekten keyif alan, evde kediye bakıp besleyecek genişçe bilgiye sahip pek çok duyarlı insan bulunmakt

Sarman Kedi, Kediler bazı hayvan sevenler için tutkulu bir aşktır. Kedileri seven, kedileri besleyen, kedilerle zaman geçirmekten keyif alan, evde kediye bakıp besleyecek genişçe bilgiye sahip pek çok duyarlı insan bulunmaktadır. Kedilerde insanlar gibi tek tip değildir. Kedilerin de tür ve yapı olarak farklılık gösteren çeşitleri vardır. Bu farklı kedi türlerinden biri de sarman kedidir. 

Sarman Kedi Özellikleri Ve Bakımı

Normal kedilere göre daha iri ve kilolu olan sarman kedilerin sarı ve beyaz renkli  tüyleri vardır. Bu kediler oldukça oyuncu bir yapıya sahiptir. Oradan oraya koşarak kendilerini sevdirmeyi becerirler ve oldukça da akıllılardır. Hareketleri her ne kadar ağır ve yavaş olsa da sahibine enerjisini yansıtmayı ihmal etmezler ve oyun oynamaya bayılırlar. Öyle ki sarman kedi ile bir yumak iple saatlerce oynayabilirsiniz. Bu halleri de size oldukça keyif vererek eğlenmenizi sağlar. Büyüyen ve pofuduk bir kedi alıp evde bakmak istiyorsanız sarman kediler ideal bir seçim olacaktır. 

Sarman kedilerin beslenmesinde mama kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bakımına gelince ise veteriner hekime düzenli götürerek aşı karnesi oluşturabilirsiniz. Böylelikle ağız içerisinde oluşabilecek yaralara ve tüy dökülmelerinde hekim kontrolünde daha bilinçli davranmış olursunuz.

Sarman kedilerin ömrü ortalama 12-15 yıl arasıdır. İyi bakım yapılır ve sağlık durumları düzenli olarak kontrol ettirilirse bu süre biraz daha uzayabilir. Hijyenik ve bakım da beslenme gibi oldukça önemli konulardır. Bundan dolayı evde beslenen bir kedi sokaktakilere göre daha uzun ömürlü olabiliyor. Bunun yanında sokak hayvanlarının iç organlarında, gözde vede enfeksiyon hastalıklarına karşı şansları da oldukça azdır.

Ev kendilerine bilinçli olarak ara ara gözlerine çayla pansuman yapıp bir mantar kremi de sürerek gözde oluşacak sorunlara karşı önceden tedbirli olmuş olursunuz. Hem kendi sağlığınız hemde kedinizin daha uzun ömürlü yaşayabilmesi için sarman kedi beslerken dikkat etmeniz gereken noktaların bir listesini çıkararak daha bilinçli bir yol izleyebilirsiniz. 

]]>
Ataks Tavuk Cinsi https://www.cinsleri.net/ataks-tavuk-cinsi.html Thu, 25 Oct 2018 11:17:34 +0000 Ataks Tavuk Cinsi, Türkiye’de uzun yıllar süren ıslah çalışmalarının sonunda üretilen bir cinstir. Verimlilik açısından birçok tavuk cinsinden daha iyi sonuç verir ve son yıllarda tavuk yetiştiriciliğinde oldukça ilgi Ataks Tavuk Cinsi, Türkiye’de uzun yıllar süren ıslah çalışmalarının sonunda üretilen bir cinstir. Verimlilik açısından birçok tavuk cinsinden daha iyi sonuç verir ve son yıllarda tavuk yetiştiriciliğinde oldukça ilgi görmektedir. Ankara Tavuk Araştırma Kurumu uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda Kanada’dan saf tavuk ırkı getirerek hibrit yöntemiyle yerli ataks tavuk cinsini  üretmeye başladı. Ataks tavuk cinsi tamamıyla melezleme yoluyla üretilmiştir. Yurt dışından getirilen tavuk ithaline karşı bu yerli tavuklar üretilmiştir. Organik tavuk beslemek tüm tavuk üreticileri tarafından her gün daha çok talep edilirler. Ayrıca ataks tavuk cinsi Türkiye’nin ilk yerli tavuk özelliğini taşımaktadır. Bu tavuklar Türkiye’nin dışarıdan aldığı tavuk sayısını azaltmak ve ekonomiyi güçlendirmek için üretilmiştir. Gün geçtikçe ataks tavuk cinsi geliştirilmekte ve üretimi artmaktadır. Tüm bu kriterlere bakarak ataks cinsi tavukların organik tavuk üretimi için en ideal tavuk cinsi olduklarını söyleyebiliriz.

Ataks Tavuk Cinsi Özellikleri Nelerdir

Bu tavuklar yılda 280-310 arasında yumurta vermektedir. Ataks tavuk cinsi ilk doğumunda 17-18 hafta sonra yumurta vermeye başlar ve ortalama 3 yıl boyunca verimli bir şekilde yumurta vermeye devam ederler. Bu cins tavuklar günde 80-100 gram arasında yem tüketmektedirler. Yumurtaları yaklaşık 60-65 gram arasında ve gri-bej rengindedir. Kötü hava ve ortam şartlarına diğer tavuklara göre daha dayanıklıdırlar. Ayrıca bu tavuklar kolay kolay hastalanmazlar. İyi bakıldıkları zaman verdikleri yumurta sayısı artar. Diğer tavuk türlerine göre daha siyah ve koyu renktedirler. Gagaları diğer tavuklar gibi kesik değildir. Ataks cinsi tavuklar çok fazla yem tüketirler. Ancak tükettikleri yemin karşılığını fazlasıyla verirler. Bu tavukların olgunlaşmış hali 1300-2200 kg arasındadır ve bu dönemde en verimli yumurta üretimini gerçekleştirirler. Verdikleri yumurtalar genelde çift sarılı ve piyasanın en verimli yumurtalarıdır. 

Atak Cinsi Tavukların Diğer Özellikleri
Yumurta Verimleri: 
 • 70 haftalık yumurta verimleri: 302
 • Pik dönemi yumurta verimleri: 98
 • Yumurta ağırlıkları (gr): 64.7
 • 70 haftalık yumurta kütlesi (kg): 19.5
Yaşama gücü                                       
 • Büyütme dönemi % (18 hafta): 97-98
 • Yumurtlama dönemi % (19-72 hafta): 94-96
Canlı ağırlıkları                                                                   
 • 7.hafta (g): 570
 • Cinsi olgunlukları (g): 1800
 • 70. Hafta (g): 2150-2200
Cinsi olgunluk                                                     
 • İlk yumurtlama yaşları (gün): 147-151
 • % 50 verim yaşları (gün): 161-167
 • Pike ulaşma yaşları (gün): 180-190
Yem tüketimi                                              
 •  Büyütme döneminde (kg) (17 hafta): 7.0
]]>
Pinçır Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/pincir-cinsi-kopek.html Thu, 25 Oct 2018 19:46:34 +0000 Pinçır Cinsi Köpek, Almanya'da bulunan Terrier ırkından üretildiği düşünülen bu köpekler, oldukça küçük ve sevimli hayvanlardır. İlgi isteyip, sevilmeyi bekleyen pinçır köpeklerinin bacak kısımları her zama

Pinçır Cinsi Köpek, Almanya'da bulunan Terrier ırkından üretildiği düşünülen bu köpekler, oldukça küçük ve sevimli hayvanlardır. İlgi isteyip, sevilmeyi bekleyen pinçır köpeklerinin bacak kısımları her zaman yere dik basmaktadır. Patileri tıpkı kediler gibi oldukça küçüktür. Koyu renkli gözlere sahiptirler. Çeneleri beden kısmı ile uyumlu olup oldukça güçlüdür. Tüy renkleri ten ve siyah renkte olabilmektedir. Kendilerine has yürüyüşleri vardır. Eski dönemlerde özellikle çiftliklerde ki farelerde bu köpeklerin çözüm yolu olduğu ciddi şekilde saptanmıştır. Aileye de yatkın olan bu köpekler günümüzde de hala bekçi köpeği olarak kullanılır.

Pinçır Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı; Kafasına göre hareket etmeyi seven yani kendine çok güvenen sevimli bir ırktır. Doğasında zekilik olan bu hayvanlar havlamayı çok severler ve sürekli havlarlar. Zekasından ötürü zamanla aranan köpeklerden biri olmuşlardır. Küçücük bir yapıya sahip olan bu köpekler, tam tersine kendilerini büyük köpekler gibi sanabilirler. Diğer köpeklere sık sık havlayan bu köpekler koruma açısından ne çok yüksek nede çok zayıf ortasında bir koruma sağlarlar. Yabancılara hep şüpheyle yaklaşan pinçır köpeklerinin çocuklarla arası ancak çok rahatsız edilmediği sürece iyi ilerler. Bu köpek cinsleri küçükken şımartıldığı takdirde hep bu şekilde istedikleri olsun isterler. 2-5 aylık olduğu zaman insanlarla ve diğer köpeklerle tanıştırılması gerekir. Çünkü öğrenme kapasiteleri oldukça yüksektir. Kemirip yutabilme özellikleri olduğu için eşyaların köpeğin ulaşamayacağı yerlere konulması tavsiye edilir. Özen gösterilmesi gereken diğer bir konu da tuvalet eğitiminin verilmesidir.

Pinçır cinsi köpekler her ne kadar apartmanda beslemeye yatkın olsalar da havlama probleminin önüne geçebilmek için küçüklükten eğitim yönünden köpeğe bir takım yanlışların anlatılması gerekir. Egzersiz ihtiyacını gidermek için gün içinde yaptığı oynamalar ve koşuşturmalar yeterli olacaktır. Soğuğa karşı dayanıksız olan bu köpekler, küçük oldukları için bahçeye çıkarıldığı zaman geçip kaçabileceği ufak yerlerin kapatılmasına özen gösterilmelidir. Pinçır cinsi köpeklerin bakımı da oldukça kolaydır. Tüyleri kısa olduğundan düzenli olarak fırçalaması yeterli olacaktır.

]]>
Angus Cinsi Sığır https://www.cinsleri.net/angus-cinsi-sigir.html Fri, 26 Oct 2018 06:53:15 +0000 Angus Cinsi Sığır, İskoçya’nın kuzey bölgesindeki yerli hayvanların karışımdan oluşmuş ve genelde siyah yada kırmızı renkte olan bir sığır çeşididir. En çok İngiltere, İskoçya, Yeni Zelanda, Avusturya ve Amerika Angus Cinsi Sığır, İskoçya’nın kuzey bölgesindeki yerli hayvanların karışımdan oluşmuş ve genelde siyah yada kırmızı renkte olan bir sığır çeşididir. En çok İngiltere, İskoçya, Yeni Zelanda, Avusturya ve Amerika da yetiştirilmektedir. Ülkemize genellikle Avusturya dan getirilen angus cinsi sığır yetiştiricisine daha çok para kazandıran bir hayvandır. Ayrıca diğer büyük baş hayvanlara göre daha kolay doğum yaparlar. Değişen ortam şartlarına çok kısa sürede uyum sağlarlar. Angus cinsi sığırlar ülkemizdeki büyük baş hayvanlara göre daha çok süt verirler. Kas lifleri arasındaki yağları homojen olarak dağılmıştır bu yüzden angus cinsi sığırlar diğer büyük baş hayvanlara göre daha lezzetlidir.

Angus cinsi sığırların canlı kiloları dişilerde 450 kg, erkeklerde ise 800 kg kadardır. Et lezzeti olarak en iyi sığır cinsi olduğu biliniyor. 

Angus Cinsi Sığırların Türkiye ye Getirilmesine Neden Karşı Çıkılıyor
 • Angus cinsi sığırlar süt vermeyeceği düşüncesi
 • Bu sığırların yavruları yerli ırk doğurmayacağı kanısı,
 • Türkiye şartlarına uyum sağlayamayacağı ön yargısı.
Angus Cinsi Sığı Et Verimi Nasıldır

Angus cinsi sığırlar en karlı ve verimli sığır cinsidir. Hayvancılar da bu nedenle angus cinsi sığırı daha çok tercih ediyorlar. Yağ oranı diğer hayvanlara göre daha düşüktür ve et kalitesi daha yüksektir.

Angus Cinsi Sığır Özellikleri Nelerdir

Angus cinsi sığırlar diğer hayvanlara göre daha hızlı ve kolay çoğalırlar. Ayrıca etleri yağsız ve oldukça lezzetlidir. Angus cinsi sığırların boynuzları yoktur bu yüzden insanları yaralama riski daha azdır. Diğer sığırlara göre daha hızlı kilo alırlar. Kötü doğa şartlarına daha çok dayanıklıdırlar.
]]>
Akita Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/akita-cinsi-kopek.html Fri, 26 Oct 2018 19:13:02 +0000 Akita Cinsi Köpek, akita cinsi köpeği Japon köpeğidir. Akita cinsi köpeği büyük vücuda sahip iri boylu bir köpek cinsidir. Akita cinsi büyük çok güçlü ve kuvvetli köpek cinslerinde biridir. Akita cinsi köpeklerin bakışı d Akita Cinsi Köpek, akita cinsi köpeği Japon köpeğidir. Akita cinsi köpeği büyük vücuda sahip iri boylu bir köpek cinsidir. Akita cinsi büyük çok güçlü ve kuvvetli köpek cinslerinde biridir. Akita cinsi köpeklerin bakışı diğer köpeklerin bakışında çok farklıdır. Kafaları da oldukça büyük ve göğsü derindir. Akita cinsi köpeklerin göğüsleri derin ve kafaları da üçgen şekildedir. Dik duruşuyla akita cinsi köpek olduğunu fark ettirir. Kulakları küçük ama sese aşırı duyarlı oldukları için kulakları sürekli dik durmamaktadır. Gözleri ise oldukça koyu renkte, dudakları ise siyah renkte, dili ise pembe tonlarda. Akita cinsi köpekler yürürken genellikle kuyruğunu kıvırarak yürümekte. Akita cinsi Japon köpeklerin çok iyi bir yüzücü olduğu bilinmekte. Akitacinsi köpeğini diğer köpek cinslerinden ayıran diğer bir özelliği ise iki cins tüye sahip olduklarındandır. Tüylerin biri ince diğeri ise kalın tüydür. Bu tüyler hem soğuktan hemde de sıcaktan akita cinsi köpekleri korurlar.

Akita Cinsi Köpek Davranışları 

Genellikle bu cins köpekler her şeyden önce oldukça cesaretli ve hareketlidir. O kadar akıllı olan köpeklerin elbette kötü yanlarında vardır. Akita cinsi köpeklerinde tek kötü özelliği ise dik başlı  ve inatçı olmalarıdır. Bazen sahibinin sözünü dinlemez dik başlı olur ve sorun çıkarmak için yer arar. Akita cinsi köpekler eğitilmeden alınmamalı ve bu eğitim sürecinde sabırlı olunmalıdır.

Akita Cinsi Köpek Bakımı 

Köpek, alamadan önce bakımı ve nasıl bir iklim de yetişir önce onu araştırmalısınız. Akita cinsi köpek, asi bir köpektir evde, apartmanda, sitede bakımı çok zor olur. Akita cinsi köpekler düzenli egzersizler ve eğitimler verilerek apartmandan, evde veya site bakabilirsiniz. Akita cinsi köpek bakımının dikkat edilmesi gerek diğer bir konu ise kalın ve ince tüylere sahip olduğundan bakımı zorudur. Akita cinsi köpekleri sakın yıkmayı denemeyin çünkü su geçirmez tüylerine zarar verebilir zaman içinde tüylerin dökülmesi neden olabilirsiniz. Yıkamak yerine ince geniş fırçalar ile düzenli taramanız daha sağlıklı olacaktır.

Akita Cinsi Köpek Doğurur Mu

Akita cinsi köpekler, bir batın içinde 7-8 yavru köpek doğurabilirler. Akita cinsi köpek sahibi olmak istiyorsanız kalabalık bir aile olmaya hazır olun. Yavru köpekler sütten kesilmeden annede köpek den ayrılmamalıdır.

]]>
Elma Cinsleri https://www.cinsleri.net/elma-cinsleri.html Sat, 27 Oct 2018 07:16:34 +0000 Elma Cinsleri, elma içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, ve antioksidanlar sayesinde çok faydalı bir meyvedir. Güzel kokusu ve tatlı herkesin sevdiği meyveler arasında yer almakta. Dünyada 6500 den fazla elma çeşidi bul Elma Cinsleri, elma içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, ve antioksidanlar sayesinde çok faydalı bir meyvedir. Güzel kokusu ve tatlı herkesin sevdiği meyveler arasında yer almakta. Dünyada 6500 den fazla elma çeşidi bulunmakta. Türkiye de ise bu elma çeşitlerinin 500 çeşit bulunmakta. Türkiye'de bulunan bu elma çeşitlerinin hepsi yetişmekte. Genellikle daha verimli elmalar, tadı güzel ve kış aylarına dayanaklı elmalar yetiştirilmeye özen gösterilir. Türkiye'de hangi cins elmalar vardır, hangileri yetişir bir kaç tanesinden bahsedelim.

Elma Cinsleri Vısta Bella; ağacın genel özellikleri, çok kuvvetli ağaca sahip, ağaç genellikle yan dik bazen yayvan şekilde büyümekte. Çabuk gelişen bir elma cinsidir. Elma cinslerinde vısta bella'nın, meyvesi orta büyüklükte büyür. Elmanın kabuk rengi san yeşilidir. Meyvesi; sert bol sulu ve hafif ekşimsi bir tat da sahiptir. Elma cinslerinde vısta bella uzun süre dayanaklı bir elma cinsi değildir. Elmanın hasta zamanı haziran sonu veya temmuz başlarında olur. Meyveler olgunlaşma süresinde en faz 3 defada toplanmış olmalıdır. Marmara, Ege, ve Akdeniz Bölgelerinde yetiştirilir.

Elma Cinslerinde Jerseymac; Ağacın genel özelliğin zayıf ve çelimsizdir. İlk büyüme dönemlerinde dik yetişir ama zamanla elma ağacı yaygınlaşmaya başlar yetişirken. Elma cinsleri jerseymac ağaçlarının zayıf yetişmesine rağmen verimleri oldukça yüksektir. Eğer M9 bodur anaçlar ile aşılandığında verimlilik iki katına çıkmakta. Elma cinslerinde jerseymac meyveleri, orta irilikte, hafif yuvarlak ve silindir özelliktedir. Bu cins elmanın kabuğu oldukça parlak ve kırmızıdır. Meyvenin kabuğunun altı beyaz bol sulu kabuğu incedir. Elma cinslerinde jerseymac elması temmuz ayıdan meyve toplanır. Saklanma süresi uzun değildir. Marmara, Ege, Akdeniz Bölgelerinde yetişir. 

Elma Cinslerinde Stark Earlıest; Bu elma ağacının garip bir özelliği bulunmakta orta kuvvetli yarı dik bir ağaçtır. Meyve verimi oldukça yüksektir. Elma cinslerinde stark earlıest meyveleri küçük ve yasıdır. Elmanın kabukları ince ve güneş almış bölgeleri kırmızı hafif sarımsıdır. Elmanın tadı ekşimsi ve çok suludur. Yazlık bölgelerde, Marmara, Ege, Akdeniz Bölgelerinde yetişir. 

Elma Cinslerinde Beacon; elma ağacı yetişme döneminde itibaren kuvvetli ve gür yetişir. Meyvesi de çok kuvvetlidir. Büyük bir elma ve yuvarlak olarak yetişir. Elma, hafif gevrek, sulu ve tatlıdır. Elma cinsinde Beacon'un hasat dönem temmuz ayıdır. Suyu Bol olan bütün bölgelerde yetiştirilebilir. 

Elma Cinslerinde Gala; Tüm dünya da yetiştirilen elma çeşitlerinden biridir. Ağaç ilk gelişim döneminden bu yana kuvvetli yetiştir ve zamanla yayvan olarak yetişir. Gala elma cinsleri küçük bazen de orta büyüklükte yetişmekte. parlak bir kırmızı renge sahiptir. Ağustos ayının sonunda olgunlaşır ve olgunlaşma dönemin içi en fazla 4 toplamada bitirilmelidir. Elma cinslerinde gala, depo da saklama ömrü 5-6 ay sürer.

]]>
Papağan Cinsleri https://www.cinsleri.net/papagan-cinsleri.html Sat, 27 Oct 2018 23:32:49 +0000 Papağan Cinsleri, oldukça fazladır. Papağanlar genelde parlak renkli, gürültücü, tombul, kıvrak gagalı ve tropik bölgelere dağılmış bir kuş türüdür. Papağan cinsleri 300 ün üzerindedir. Bu hayvanlar güzel ren Papağan Cinsleri, oldukça fazladır. Papağanlar genelde parlak renkli, gürültücü, tombul, kıvrak gagalı ve tropik bölgelere dağılmış bir kuş türüdür. Papağan cinsleri 300 ün üzerindedir. Bu hayvanlar güzel renkli ve taklit yeteneği yüksek kuşlardır. Evde beslenmeye uygun olan bu hayvanların bazıları insan sesi de çıkarabilmektedir.

Papağan cinsleri 
 • Turuncu Kanatlı Amazon Papağan Cinsi: En yaygın amazon papağanı cinsidir. Bu türler içinde en sessiz ve kafes yaşamına en kolay uyum sağlayan cinstir. Özellikle yavru  alınıp ve eğitilirse,  bir arkadaş olarak yetiştirilebilir. Anavatanları Güney Amerika olan bu papağan cinsinin ortalama yaşamları 50 yıldır. 
 • Sultan Papağanı: Ana toprağı Avusturalya'dır. Son derece uyumlu bir tabiata sahiptirler. Muhabbet kuşu vb. diğer kuş cinsleri ile beraber yaşayabilirler. Kibar görünüşleri, uysal hareketleri, kolay bakımlarıyla kuş sevenlerin gözdesi olmuşlardır. Boyları yaklaşık 28-30 cm arasındadır. Ortalama yaşamları 20-25 yıl arasındadır. Yavruyken alınırlarsa kolay uyum sağlarlar. Konuşma yetenekleri sadece 10-15 kelime arasındadır. Genelde  erkekleri konuşur  dişiler de konuşma son derece azdır. Dış görünüşlerine bakılarak cinsiyet tespiti yapmak mümkündür. 
 • Kırmızı Ara Papağanı: En büyük papağan cinsidir. Boyları 95-100 cm arasında değişmektedir. Genelde Orta Amerika da yetişirler. Diğer papağan cinslerine göre beslemesi ve evcilleştirilmesi zordur. Fakat yavruyken alınması durumunda evde beslemek mümkündür. Cinsiyet tespiti için bilimsel yöntem gereklidir ve 50-60 yıl arası ömre sahiptirler.
 • Sarı Mavi Papağanı: Ana vatanları Orta Amerika’dır. Yavruyken alınması durumunda yakın bir dost olurlar. Kelime hafızaları oldukça kısıtlıdır. Kafes alışkanlıkları pek yoktur. Ya büyük bir kafes içerisinde yada ev ortamında serbest beslemek gerekir. Ortalama 50-60 yıl arası yaşarlar.
 • Geveze Lori Cinsi Papağan: Papağan cinsleri arasında en dikkat çeken türdür. İnanılmaz renklere sahiptirler ve oldıkça hareketli kuşlardır. Ev yaşamına çok kolay uyum sağlarlar. Çok yüksek ötüşleri vardır. Ortalama ömürleri 20-25 yıl arasındadır.
 • Afrika Gri Papağanı: En iyi konuşma yeteneği olan papağanlardır. Ana vatanları Orta Afrika’dır. Ev ortamına ayak uydururlar ve çok iyi arkadaş olurlar. Ortalama yaşamları 80-100 yıl arasındadır. Cinsiyet tespiti için bilimsel yöntemler gerekmektedir. Konuşma yetenekleri inanılmaz seviyededir. Kelime hafızaları 1000 kelimeye kadar çıkabilir.
 • Senegal Papağanı: Ana vatanları Afrika’dır. Diğer papağanlara göre daha sessiz ve sakin kuşlardır. Konuşma yetenekleri sınırlıdır. Cinsiyet ayrımı renklerine bakılarak yapılabilir. Ortalama ömürleri 25-30 yıl arasındadır.
 • Cennet Papağanı: Genelde Afrika kıtasında yaşarlar. Ortalama ömürleri 12-15 yıl arasındadır. Yüksek bir ötüşleri vardır. Kelime hazneleri azdır fakat iyi arkadaş olurlar.
Bunlar dışında bazı papağan cinsleri ise şöyledir:
 • Sarı Alınlı Amazon Papağanı 
 • Kırmızı Arkalı Papağan 
 • Muhabbet Kuşu
 • Kakariki Papağanı
 • Umbrella (Şemsiye) Papağanı
 • Senegal Papağanı
 • Goffin Kakadu Papağanı
 • Sülfür Kakadu Papağanı
]]>
Kuş Cinsleri https://www.cinsleri.net/kus-cinsleri.html Sun, 28 Oct 2018 09:52:24 +0000 Kuş cinsleri, içerisinde birbirinden oldukça farklı özelliklere sahip pek çok kuş türü bulunmaktadır. Ülkemizde ya da dünyanın değişik yerlerinde yaşayan hayvan türlerine bakıldığında en geniş yelpazeyi kuşlar olu Kuş cinsleri, içerisinde birbirinden oldukça farklı özelliklere sahip pek çok kuş türü bulunmaktadır. Ülkemizde ya da dünyanın değişik yerlerinde yaşayan hayvan türlerine bakıldığında en geniş yelpazeyi kuşlar oluşturmaktadır. Kuş çeşitleri içerisinde yer alan kuşların bazıları yırtıcı niteliğe sahip iken bir çoğu da bir o kadar naif ve hassas varlıklardır. Kuşlar bazı yönleri itibariyle diğer hayvanlardan oldukça farklı özelliklere sahiptir. Örneğin pek çok hayvan sadece belirli bölgelerde yaşayabilmekte iken birçok kuş çeşiti her yere uyum sağlayabilen bir bedensel özelliğe sahiptir. Özellikle ekvatoral bölgelerde hayatımızda kolay kolay göremeyeceğimiz çok farklı niteliklere sahip kuş türleri bulunmaktadır. 

Kuş cinsleri nelerdir
 • Muhabbet kuşu,
 • Kanarya,
 • Saka kuşu,
 • İspinoz,
 • Bülbül,
 • Tavuz kuşu,
 • Saka kuşu,
 • Ebabil kuşu,
 • Kumru,
 • Kartal,
 • Şahin,
 • Güvercin,
 • Kırlangıç,
 • İbibik,
 • Leylek,
 • Baykuş,
 • Cennet kuşu,
 • Ardıç kuşu,
 • Anka kuşu,
 • Mavi başlı ifrita,
 • Martı,
 • Papağan,
 • Florya kuşu,
 • Deve kuşu,
 • Albatros kuşu,
 • Huma kuşu,
 • Turna,
 • Arı kuşu,
 • Kelaynak,
 • Keklik,
 • Angut kuşu,
 • Saksağan,
 • Kaz,
 • Serçe,
 • Güvercin,
 • Karga,
 • Hint bülbülü,
 • Bıldırcın,
 • Beyaz güvercin,
 • Deve kuşu,
 • Sinek kuşu,
 • Akbaba,
 • Atmaca,
 • American kartalı,
 • Kanarya,
 • Ağaçkakan,
 • Sultan papağanı,
 • Kızıl ardıç kuşu,
 • Alacalı karga,
 • Kuzgun,
 • Kerkenez,
 • Bıldırcın,
 • Ördek,
 • Doğan,
 • Üveyik,
 • Çulluk,
 • Çalı kuşu,
 • İshak kuşu,
 • Flamingo,
 • Sığırcık,
 • Kuğu, 
 • Karga,
 • Şakrak kuşu,
 • İskete,
 • Su çulluğu,
 • Paçalı güvercin,
 • Karabatak kuşu,
 • Arap güvercini,
 • Baştan kara
 • Pelikan,
 • Baykuş,
 • Peçeli baykuş,
 • Taklacı güvercin,
 • Puhu kuşu,
 • Hüthüt kuşu,
 • Yalı çapkını, 
 • Kızıl gerdan,
 • Çaylak,
 • Kınalı keklik,
 • Dokumacı kuşu,
 • Ala karga,
 • Kel kartal,
 • Yarasa,
 • Boran kuşu,
 • Amazon papağanı,
 • Puhu,
 • Postacı güvercin,
Yukarıda sayılan kuş cinsleri dünyada bulunan kuş türlerini sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Adını ve özelliklerini bilmediğimiz nesli tükenmekte olan yüzlerce kuş cinsi daha bulunmaktadır. Bu kuşların pek çoğu için ülkemizde doğal yaşam alanları bulunduğunu söylemek pek de mümkün değildir. Sayılan kuşlardan bir kısmı yırtıcı özelliklere sahip olduğu için sadece doğal hayatta kendileri için uygun şartlar bulunmakta iken çoğu kuşun ev ve benzeri ortamlarda bakım ve yetiştiriciliği yapılabilir. Özellikle doğan, şahin, kartal, akbaba, deve kuşu gibi kuş türlerinin insanların bulunduğu ortamlarda bulundurulması can güvenliği açısından çok tehlikelidir. Öte yandan kanarya, saka, papağan, bülbül, gibi kuşlar evde çok kolay beslenebilmektedir.

Kuş denilince akla genellikle güzel sesli hayvanlar gelmektedir. Oysa ki bazı kuş cinslerine baktığımız zaman kuşların sesi güzel olur gibi bir genelleme yapılamayacağı açıkça ortaya çıkmaktadır. Özellikle karga, deve kuşu, tavuz kuşu gibi hayvanların sesi tahammül edilemeyecek kadar kalın ve iticidir.


]]>
Portakal Cinsleri https://www.cinsleri.net/portakal-cinsleri.html Mon, 29 Oct 2018 07:51:40 +0000 Portakal cinsleri, Soğuk algınlıklarında doğal bir şifa kaynağı olan portakal kış aylarında olmazsa olmaz bir meyvedir. Turunçgillerden olan portakal, vitamin bakımından oldukça yüksektir. İçerisinde ki C vitamini vücudu kap Portakal cinsleri, Soğuk algınlıklarında doğal bir şifa kaynağı olan portakal kış aylarında olmazsa olmaz bir meyvedir. Turunçgillerden olan portakal, vitamin bakımından oldukça yüksektir. İçerisinde ki C vitamini vücudu kapsar şekilde soğuk algınlığına ve grip gibi hastalıklar da doğal bir koruyucu olur. Portakal yapısı ile odunsu gibi sert ve turuncu tonlarında renkleri sahiptir. Ağaçları yaprak dökmez bir özelliğe sahiptir. Ayrıca yapraklar genelde oldukça koyu yeşil tonlarında olur. Portakal ağaçları nemi severler. Kurak yerlerde bol sulanma isterler. Bununla birlikte humuslu topraklarda daha verimli olurlar. Portakalların kabuklarından da oldukça faydalanılır. Koku özellikleri ile esans yapımında da kullanılmaktadır. Bölgelerimizin hemen hemen her yerinde yetiştirilebilirler. Fakat kendi aralarında bir çok çeşitleri vardır. Portakal cinsleri özellikleri ile birbirlerinden ayrılırlar. En kaliteli ve sevilen portakal cinsleri başında Washington portakalı yer alır.

En yaygın portakal cinsleri ve bazı özellikleri
 • Washington portakalı, kabuğu kolay soyulur. Suyu azdır. Lezzeti en çok sevilen portakal cinsleri başında yer alır.
 • Valensiya portakalı, tatlı portakal çeşitidir. Yazın da tüketilir. Meyve suyu üretiminde yaygın olarak kullanılır.
 • Hamlin portakalı, çok hızlı yetişir. Meyvu suyu üretiminde kullanılır. Tatlı portakal çeşitidir. Rengi çok açık ve oldukça çekirdeksizdir.
 • Navelina portakalı, göbekli portakal olarak bilinir. Bol sulu ve parlaktır. 
 • Yafa portakalı, bol sulu ve kalitelidir. Kabuğu oldukça kalitelidir. Fakat hızlı tüketilmesi gereken bir portakal çeşitidir.
 • Kan portakalı, rengi oldukça kırmızıdır. Suyu yüksek vitaminli ve lezzetlidir. Tarocco, moro, maltese ve sanguinelli çeşitleri kan portakalının kendi cinsleri arasında yer alır.
 • Şeker portakalı, portakal cinsleri arasında en dayanıksız olan türüdür. Suyunu içmek için değil yemek için hızlı tüketmek gereklidir.
]]>
Ev Köpeği Cinsleri https://www.cinsleri.net/ev-kopegi-cinsleri.html Mon, 29 Oct 2018 20:54:07 +0000 Ev Köpeği Cinsleri, birçok hayvan sever kişiler evinde köpek beslemek isterler ve bu köpek ev şartlarına uygun olması gerekir. Öyle köpek cinsleri bulunmaktadır ki evde bakmak için hiç uygun bir ırk çeşidi değildir. Köpekle Ev Köpeği Cinsleri, birçok hayvan sever kişiler evinde köpek beslemek isterler ve bu köpek ev şartlarına uygun olması gerekir. Öyle köpek cinsleri bulunmaktadır ki evde bakmak için hiç uygun bir ırk çeşidi değildir. Köpeklerde kendi boyutlarına göre öncelikli küçük boy, orta boy ve büyük boy olarak sınıflandırılmıştır. Birçok kişi küçük boy ırkları severken, diğer kişiler ise büyük boy ırkları oldukça daha çok sevdikleri bilinir.

Genellikle küçük ev köpekleri oldukça tercih edilmektedir fakat büyük ev köpeklerine göre daha fazla havlama sesi çıkardıkları için tercihler arasında düşüş yaşamıştır. Eğer iyi bir köpek eğitmeni olarak görüyorsanız kendinizi, küçük bir ev köpeği alarak da eğitim verebilirsiniz. Büyük köpeklere göre küçük köpekler ev yaşantısına daha çabuk ayak uydurmaya çalışırlar. Çünkü büyük olan köpekler daha çok sokak yaşantısına özen gösterirler. Ev köpeği cinsleri arasında tercih yapmak sizlere kalmış bir durumdur fakat isterseniz gelin birlikte ev köpeklerini ayrıntılı olarak bir ele alalım.

Beagle Köpeği: Tüyleri açısından oldukça kısa ve çok fazla dayanıklı bünyesi olan ve sağlam bir tazı olan sağlıklı grubundan bir köpek çeşididir.Bu köpek genellikle 3 farklı renkte bulunmaktadır. Kırmızıya yakın olarak kızılımsı bir renk, oldukça beyaz renge sahip, turuncu ve beyaz karışımlı olan, sarı beyazlı şekilde olarak çok farklı renklere sahiptir. Ev köpeği cinsleri arasında ağız ve burun yapısı oldukça düz şekildedir.Ayakları ise, yuvarlak yapıya sahiptir ve oldukça güçlüdür. Kulakları öne doğru sarkık bir pozisyonda şekil almıştır. Gözlerinin oldukça değişik ve anlam içeren bir bakışı vardır. Bu anlamlı bir bakış hali olduğundan dolayı çok güzel görünür.

Pug Köpeği: Ev köpeği cinsleri arasında oldukça tercih edilmesinin en büyük özelliği yanaklarında küçük küçük benlerin bulunmasıdır ve bu özelliği ile oldukça sevimli bir görüntüsü vardır. Pug köpeği birçok kişinin gözünde küçük ama büyükmüş gibi tavırlar sergileyen bir ev köpeği olarak görünmektedir. Bu köpekler kendilerini oldukça mutlu hissederler ve sahiplerine çok sadık olan bir hayvandır. Diğer köpekler gibi oyun oynamayı oldukça çok sever. Puglar oldukça uysal bir yapıya sahip oldukları için sahiplerinin sert bir şekilde bağırarak ceza vermeleri sonucunda çok çabuk küsen hayvanlardır. Ev köpeği cinsleri içinde eğitim almaktan pek hoşlanmayan köpek ırkları olarak bilinirler ve bazıları çok heyecanlı yapıya sahipken bazıları ise sönük karaktere sahip olabilmektedir.

Kaniş Köpeği: Bu hayvanlar özellikle çocuklar tarafından oldukça çok sevilen ev köpeği cinsleri arasında yer alır. Havlama problemi dışında çok büyük bir sorun çıkarmayan bir köpektir. Eğitim almaya elverişli olan bu köpekler, oldukça neşeli ve guzel huylu köpekler olarak bilinirler. Oldukça fazla özelliğe sahip olan bu köpekler, kulakları oldukça iyi duyar ve harika yön bulmaya yardımcı hayvanlardır. 

Yorkshire Terrier Köpeği: Kızlar tarafından oldukça çok sevilen köpekler arasında yer alır ve ev köpeği cinsleri arasında en çok tercih edilenler arasında yer alır. Günümüzde oldukça çok fazla ilgi çeken bu hayvanlar, ipeksi tüyleri ile, sırt bölgesi boyunca iki yana doğru taranmış gibi duran tüyleri oldukça çok tercihler arasında yer alır. Boyutları küçük olması ve bakışları heyecan dolu olan bu köpekler ev arkadaşı olmak için oldukça uygundur.

Golden Retriever Köpeği: Büyük boya sahip olan köpek ırkları arasında yer alır ve evde beslemek için oldukça uygun bir köpektir. Oldukça sağlam yapıya sahip olan bu hayvanları, dış tüyleri çok fazla yoğun olduğundan dolayı asla su geçirmezler. Ağız bölgesi oldukça büyük yapıdadır ve gözleri koyu renkte, kulakları orta boyutta olan ev köpeği cinsleri arasında yer alır.

Bunlar gibi birçok daha ev köpeği cinsleri bulunmaktadır ve eğitim aldıkları taktirde tüm ev köpekleri saldırgan yapısını asla göstermezler.

]]>
Şivava Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/sivava-cinsi-kopek.html Mon, 29 Oct 2018 21:26:42 +0000 Şivava Cinsi Köpek, Şivava cinsi köpekler çok küçükler. Halk arasında süs köpeği olarak bilinir. Oldukça hareketleri olan şivava cinsi köpek tam bir neşe kaynağıdır. Şivava cinsi köpeğin, kahve ve açık sarı tonla Şivava Cinsi Köpek, Şivava cinsi köpekler çok küçükler. Halk arasında süs köpeği olarak bilinir. Oldukça hareketleri olan şivava cinsi köpek tam bir neşe kaynağıdır. Şivava cinsi köpeğin, kahve ve açık sarı tonlarında bir renktir. Bu cins köpekler kısa tüylü ve uzun tüylü olmak üzere iki çeşittir. Tüylerinin genelde üç rengi vardır. Bunlar; kahverengi, sarı ve gümüş renkleridir. Toplum içinde yaşamaya oldukça uygun sakin köpektir. Şivava cinsi köpeğin eğitimi de bakımı da oldukça kolaydır. Apartmanda, sitede kolaylıkla bakılabilecek bir köpektir. 

Şivava Cinsi Köpek Özellikler
 • Şivava cinsi köpek Meksika kökenli bir cinstir.
 • Şivava cinsi köpek dünyada bilenen en küçük köpektir. 
 • Ağırlıkları 500 gram ile 3 kilo arasında değişmekte. 
 • Küçük olduğundan stresli bir yapıya sahiptir. Küçük cins kompleksi olabilir. 
 • Eğer şivava cinsi köpek sahibi tarafından yeterli ilgi alakayı görürse oldukça neşeli ve uyumlu bir köpek olur.
 • Şivava cinsi köpekleri diğer köpeklere göre daha çok sosyalleşebilmelerini  sağlamak gerekir. Küçük olduğundan diğer canlıları tehlikeli görür ve sürekli korku halinde yaşar. 
 • Oldukça zeki bir köpektir. Söylenenleri anın da anlar ve kavrar. 
 • Hareketli bir yapıya sahiptir. 
 • İlk gittiği ortamlarda, korkabilir birazda çekinebilir. 
 • Eğer sahibi ile anlaşamaz ise bazı durumlarda inatçı ve kıskanç olabilirler.
Şivava Cinsi Köpek Eğitimi

Şivava cinsi köpekler, eğitimi daha önemlidir. Bu köpekler severek ve ilgi ile şımarık yetiştirildiğinde daha hassaslardır ve aniden korkabilirler. Bu yüzden ürkek hayvanlar eğitilirken daha dikkatli olunmalıdır. Şiavava cinsi köpeğin eğitimi sırasında bağırmamalı, yüksek sesle konuşmayın ve ani tepkiler vermeyin. Köpek korktuğu an beklenmedik tepkiler verebilir. Sakin sakin sevecen bir şekilde şivava köpeği eğitilmelidir. 

Şivava Cinsi Köpek Bakımı

Şivava cinsi köpek, soğuk olmayan her türlü ortamda bakılabilir. Bu cins köpeğin bakımdan en önemli nokta ev ortamında ve sıcak bir ortamda bakılması gerekir. Aşırı soğuk günlerde şivava cinsi köpeği yatağınızda sizinle birlikte uyuyabilir. Şivava cinsi köpekler iki türdür. Bunların biri kısa tüylü, diğeri de uzun tüylüdür. İki arasında pek az fark vardır. Kısa tüylü olan şivava cinsi köpeğin temizliği daha kolaydır. Uzun tüylü şivava cinsi köpeğinde temizliği zor olur. Tüylerinin sık sık taranması gerekmektedir. Bir çok hayvanda olduğu gibi şivava cinsi köpeklerde sene de iki kere tüy dökme mevsimi vardır. Bu iki tür şivava cinsi köpeğini kısa tüylü olanında ara taranması da fayda vardır. Şivava cinsi köpeğin tüylerinin yapısı, köpeğe verilen mamalar ile ilgilidir yani kaliteli kullanılan mamalar bir o kadar sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlar. Şivava cinsi köpeğin sık sık yıkanmasına gerek yoktur. Genel olarak kulak temizliğine ve göz temizliğine dikkat edin. Bu bakımlar bir veteriner tarafında öğrenmelisin. Köpeğe zarar vermeden bakımını yapmaya özen gösterin. Bakımı oldukça kolay olan bir köpektir.

]]>
Büyükbaş Cinsleri https://www.cinsleri.net/buyukbas-cinsleri.html Tue, 30 Oct 2018 17:28:50 +0000 Büyükbaş Cinsleri, Temel olarak büyükbaş hayvan denilince ilk akla gelenler inek ve deve gibi beslenme ihtiyaçları için üretilen hayvanlar olsa da, esasen büyükbaş havyan sınıflandırmasına at, eşek ve katır gibi yük h Büyükbaş Cinsleri, Temel olarak büyükbaş hayvan denilince ilk akla gelenler inek ve deve gibi beslenme ihtiyaçları için üretilen hayvanlar olsa da, esasen büyükbaş havyan sınıflandırmasına at, eşek ve katır gibi yük hayvanları da girer. Fakat yük araçlarını üretimi ile bu büyükbaşlar önemini yitirmiştir. Bunlarla birlikte yük ve beslenme amacı ile yetiştirilen devenin de her iklime adapte olamayışı üretiminin azalmasına neden olmuştur. 

Günümüzde Dünya üzerinde et ve sütünden yararlanmak amacıyla üretilen en fazla büyükbaş hayvan inek olduğundan inek cinsleri yoğun araştırma konusu olmuştur. Ülkemizde büyükbaş sığır cinsleri, genel olarak yerli ve kültür olmak üzere iki kategoride inceleyebiliriz. Yerli büyükbaş cinsleri, Anadolu coğrafyasında yetişen orta boy kara, kırmızı ve boz renklerde olan ineklerdir. 

Yerli Büyükbaş cinsleri,

En yoğun olarak yetiştirilen kırmızı renkli olandır. Bu büyükbaş cinsi yoğun olarak Doğu Anadolu'da yetiştiğinden Doğu Anadolu Kırmızısı olarak isimlendirilir. Kırmızı ve açık kestane renklere arasında renk skalasında bulunur. Öne doğru uzanan kısa boynuzları vardır. Göğsü dar yapıdadır. Sert karasal iklime dayanıklı bir yapısı vardır. Minyon yapılıdır fakat sıkı et tuttuğundan ülkemiz et ihtiyacının büyük bir kısmı, Doğu Anadolu Kırmızısı ineğinden elde edilir. 

Anadolu'nun daha çok Ege ve Marmara bölgelerinde yetişen büyükbaş inek cinsi de boz ırk'tır. Siyaha yaklaşan renk ile beyaza yaklaşan renk skalasında bulunur. Genel olarak gümüş rengi hakimdir. Boğa olanlar genel olarak siyaha yakındır. Gözleri siyah halka renklidir. İri yapılı ve gösterişli olup, boynuz, meme ve tırnak uçları koyu siyahtır. Boynuzları öne eğimlidir. İyi besi tutarlar ve sağlam vücut yapısına sahiptirler.

Yerli kara başka bir yerli büyükbaş inek cinsidir. Kara renklidir. Düşük boylu, uzun yapılı ve kısa boynuzludur. Tırnakları küçük ve karadır. Memesinin tamamı genel olarak küçük ve tüylüdür. Et ve süt üretimi düşük olduğundan üretim için fazla tercih edilmez. 

Büyükbaş kültür cinsleri,

Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen önemli bir ırk Holştayn cinsidir. Esasen Hollanda kökenlidir. Amerika'dan gelenler süt yönünden verimli olup, Hollanda'dan gelenler et üretimi için oldukça verimlidir. Memeleri büyüktür. Siyah beyaz renklidir. Bakımı iyi yapıldığında yüksek verim elde edilir.

Bir başka kültür büyükbaş cinsi Simental'dır. Sarı, kahve ve beyaz alacalıdır. Sağlam gövde yapısına sahiptir. Sırtı uzun göğsü geniştir. Besi kurallarına uyulduğundan çabuk etlenir. Et üretimi için oldukça uygun bir yapıdadır.
]]>
Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/kedi-cinsleri.html Wed, 31 Oct 2018 15:24:35 +0000 Kedi cinsleri, kediler her ne kadar evcil hayvan olarak görülse de kendilerini dışarıdan gelebilecek tehlikeye karşı korumak için oldukça saldırgan bir hale gelebilirler. Kedilerinde bir çok cinsleri bulunmaktadır. Bu cinsleri ise Kedi cinsleri, kediler her ne kadar evcil hayvan olarak görülse de kendilerini dışarıdan gelebilecek tehlikeye karşı korumak için oldukça saldırgan bir hale gelebilirler. Kedilerinde bir çok cinsleri bulunmaktadır. Bu cinsleri ise şöyle sıralayabiliriz. Van kedisi, Ankara kedisi, Siyam kedisi, İran kedisi, American shorthair, Chinchilla, Keşmir kedisi, Sibirya kedisi, Birman kedisi, Exotic shorthair, Ragamuffin, Chartreux, Maine coon'dur.

Van kedisi; Van kedisi genellikle Van bölgesinde yaşayan bir kedi cinsidir. Halk arasında bilinen en belirgin özelliği ise her iki göz renklerinin  de birbirinden farklı oluşudur. Ancak Van kedilerinin göz renkleri üç gruba ayrılır. Bunlarda her iki gözü mavi olanlar, her iki gözü kehribar rengi olanlar ve bir gözü mavi bir gözü kehribar rengi olanlardır. 

Ankara kedisi; Ankara kedilerininde uzun tüyleri vardır. Avrupa ülkelerine bu kedilere Angora kedileri de denir. Ankara kedileri beyaz olarak bilinse de farklı renkleri de bulunmaktadır. Beyaz olan Ankara kedilerinin uzun tüylü kuyruklarını vücutlarının üstünde yatay olarak taşıyan mavi göz rengine sahiptir. Ayrıca Ankara kedileri cins olarak uzun ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir.

İran kedisi; İran kedisi bu ismi ilk kez soyları İran da ortaya çıktığı için almıştır. İran kedilerinin cinsi uzun ve yumuşak tüyleri olan basık suratlı ve yuvarlak bir kafa yapısına sahiptir. Ayrıca İran kedileri sakin yapısı ve kaslı vücutları ile dikkat çekerler. 

Siyam kedisi; siyam kedileri de cins olarak diğer kedilerden farklı özelliklere sahiptir. Hareketli bir yapıları ve kısa tüyleri vardır. Ayrıca siyam kedileri sıcakkanlı ve insanlarla en iyi diyalog kuran hayvanlardır.

American shorthair;Kökeni Amerika olan bu kedi cinsi çok güçlü yapıdadır. Boynu kaslı, geniş göğsü ve gelişmiş ağza sahiptir. Bacakları kalın ve kuvvetlidir. Bu ırka ait kedilerin tüyleri yoğun ve kalındır.

Chinchilla; Bu kedi cinsi de Güney Amerika kökenlidir. Bu kedi cinsi genellikle uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. Melodik, yumuşak bir ses tonları vardır. Sevgilerini belli ederler, ilgi görmekten hoşlanırlar. Göz renkleri genelde zümrüt yeşili, mavi ya da yeşil renkte siyah sürmeli olabilir.

Keşmir kedisi; Tesadüfen ortaya çıkan bu türün kökeni İran ve Himalayan'dır. Yüzleri geniş ve yuvarlaktır. Kulakları hafifçe öne doğru eğimli ve küçüktür. Keşmir kedi cinsinin vücudundaki tüyler sık ve kabarıktır.

Sibirya kedisi; Orta büyüklükte olan bu kedi cinsi Rusya'nın yerli kedileridir. Sırtı uzun ve hafif eğilimlidir, hareket halindeyken düz görünür. Belirgin özelikleri  kulak yapılarıdır.

Birman kedisi; Bu kedi cinsi Burman'ın kutsal kedisi olarak bilinir. Sakin ve uysal bir kedi cinsidir.

Exotik shorthair; bu kedi cinsi İran kedisi ve American shorthair karışımından doğan melez bir kedi cinsidir.
]]>
Labrador Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/labrador-cinsi-kopek.html Thu, 01 Nov 2018 08:04:39 +0000 Labrador cinsi köpek, asıl ismi labrador Retriever dır. Ana vatanı Kanada'nın Newfoundlanddır. Bu ırkın oluşumu ise St. Johns water dog ile Newfounland köpeklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Asıl amaçları bu köpeklerin Labrador cinsi köpek, asıl ismi labrador Retriever dır. Ana vatanı Kanada'nın Newfoundlanddır. Bu ırkın oluşumu ise St. Johns water dog ile Newfounland köpeklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Asıl amaçları bu köpeklerin su içerisinde avlanmak ve gemileri çekmeye yardım etmeleri için kullanılmışlardır. Labrador cinsi köpeklerin suya aşırı düşkün olmasından bu sebepledir. Labrador adı Kanada'nın bir bölgesinden gelmemektedir. Bunun aksine Portekizcede "lavradores" yani çiftlik işçisi, İspanyolcada "labradores" kelimelerinden meydana gelmektedir. Becerikli olması, kendine olan güvenleri ve uysallığı ile en başlarda olmasa sonradan ünlenmiştir. Amerikan Kennel Klubü 1917 yılında Lobrador Retriever ırk olmasını resmileştirmiştir. Zamanımızda ise en ünlü köpeklerden biridir. 

Labrador cinsi köpek karakteri ve karakter özellikleri

Labrador köpekleri bekçi olabilirler ama çokta güvenilir değildir. İnsanlarla araları iyi olduğu için çabuk kanarlar. Bu ırk Golden Retriever cinsi ile benzerlik gösterirler. Fakat Goldena göre bağımsız ve baskın bir karakteri vardır. Labrador cinsi köpekleri kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; Amerikan Labrador ve İngiliz labrador. Görünüşleri çoğu sarı renklidir ama bazen siyah renkli olanları da bulunur. Kürk yapıları düzdür. Tüyleri yoğun, kalın, kısa ve su geçirmez. Tüy renkleri sarı, siyah ve çikolata kahvesi vardır. Yapıları dikdörtgen ve oldukça güçlüdür. Kafa yapıları baya geniştir. Burunları koku alma duyuları güçlüdür. Alın şekilleri hem çıkıntı hemde belirgindir. 

Ela, kestane ve kahverengi gibi göz renkleri mevcuttur. Kulak şekilleri sarkıktır. Kuyrukları ise baştan sonuna doğru incelir. Günümüzde en fazla tercih edilen köpeklerden biridir. Oyuncu olması, duygusal ve insanlar ile rahatlıkla anlaşabilmesi dolayı tercih olarak oldukça etkilemektedir.Kavgacı olmayan, sakin ve başka hayvanlarla da rahatlıkla anlaşabilen bir köpektir. Ayrıca yüzmeye ve su ile oynamayı çok severler. Labrador polis köpeği olarak maddelerin ayrıştırılmasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra görme engelli olan insanlara eğitim aldıktan yardımcı olabilen bir karakteri de vardır. Genellikle sahipleri ile vakit geçirmeyi çok severler. İtaat etmede oldukça başarıdır. Oyuncu ve hareketlidirler. Çocuklarla ve insanlarla arası çok iyidir. Dost canlısı yapıları vardır. Ayrıca duygusal yapıları olduğundan kaynaklı olarak sahibinin onu sevdiğini hissettirmesi gereklidir.

Labrador cinsi köpeklerin yaşam ortamı

Bu köpeklere gerekli olan egzersizleri yaptırdıktan sonrada apartmanda yaşamaya rahatlıkla alışır. Esas Labrador cinsindeki köpeğin bir bahçeye ihtiyacı çok vardır. Fakat problemsiz bir şekilde ev hayatında da yaşarlar. 

Labrador cinsi köpeklerin eğitimi: Oldukça çabuk öğrenme kabiliyetleri vardır. Ufakken tasma ipi ile eğitim uygulanmalıdır. Ayrıca flyball ve frizbi tarzındaki sporları da rahatlıkla öğrenir.

Labrador cinsi köpek egzersiz ihtiyacı: Uzun yürüyüşler,yakalanma ve su oyunlarına bayılırlar. Egzersiz ihtiyaçları çok fazladır.

Labrador cinsi köpeklerin bakımı: Yılda tüy dökmeleri yılda iki defa gerçekleşmektedir. Haftada düzenli olarak bir kerede olsa fırçalanması gereklidir. Labrador cinsi köpekler dirsek displezyası ve kalça gibi rahatsızlıkları olabilir. Yaşamları 10-12 yıl civarındadır. Obezite sorunları her zaman mevcuttur.
]]>
Kaz Cinsleri https://www.cinsleri.net/kaz-cinsleri.html Thu, 01 Nov 2018 21:32:33 +0000 Kaz Cinsleri, kazlar, kuğudan küçük ördekten ise büyük bir hayvandır. Kaz cinslerin, ayakları perdeli, gagaları hafif yassı ve otçul olan kuş cinslerinden biridir. Kaz cinsleri, sulak olan her bölgede rahatlıkla yetişebilir. U Kaz Cinsleri, kazlar, kuğudan küçük ördekten ise büyük bir hayvandır. Kaz cinslerin, ayakları perdeli, gagaları hafif yassı ve otçul olan kuş cinslerinden biridir. Kaz cinsleri, sulak olan her bölgede rahatlıkla yetişebilir. Uzun ömürlü bir kuş cinsidir. Ortalama 20-35 yıl hayatlarını sürdürebilirler. Genellikle gri ve beyaz tüye sahiplerdir, kaz cinslerin ayakları perdeli ve erkek veya dişisi hemen aynı irilikte olan bir hayvandır. Kaz cinslerin evcil olanı ve yabani olanları da vardır. Daima tükettikleri besin kaynağı ottur ama böcek ve omurgalı hayvanları da yiyen bir kaz cinsi bulunmakta. Çok iyi yüzücü olan bir hayvan değildir ama su içerisine girdiği zaman uzun süre kalabilir ve yüzebilir. Kaz cinsleri, uzun kanatlı ve bu kanatların uçlarına doğru sivrilen yumuşak sık tüylere sahiptir. Oldukça zeki ve uysal bir hayvanlarıdır. 

Kaz cinleri Türkiye'de Kars ilçesinde yetiştirilmekte. Kaz cinslerinde erkek ve dişler birbirine ne kadar benziyor diye söylense de erkek kaz cinsleri dişi kaz cinslerinde hafif iri dururlar. Kaz cinslerinin hemen hemen hepsinin boyun kısımları gövdelerinden kısadır. Erkek kaz cinsi ile dişi kaz cinsi de tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında kora sesinin andıran bir ses ile ötmeye başlarla ve sinirlendikleri an boyunda bulunan tüy hemen kabarır. Kaz cinslerin bir kısmı tek eşli olarak bilinmekte. Kaz cinsi; kuluçka dönemleri 30-35 gün arasında olup, bir ay sonra sarı olan küçük kaz cinsi yavrular olur. Bu yavru kaz cinsleri ise 3-4 ay içinde uçmaya öğrenirler. Biraz da bir kaç tane kaz cinslerinde bahsedelim

Kaz Cinsleri Kanada; Bu cinsin sırt kısmı kahverengi göğüs kısmı ise açık renktedir. Baş ve boyun kısmı siyah, yüzünün yanları ile kuyruk altı tüyleri ise beyazdır. Kaz cinsi kanada, boyları 76 ile 110 cm olarak bilinir ama kana kazı kanatları açtığı zaman boyu 127- 180 olabilir. Kaz cinsi kanada Kuzey Amerika'ya aittir.

Kaz Cinsleri Toulouse, Fransa da alınmış bir kaz cinsidir. Oldukça büyük ve ağır ve fazla kiloludur. Yumurta verim oldukça düşük bir kaz cinsidir ve eti çok lezzetli olduğunda bir çok kişi bu lezzetli eti için Kaz cinsi toulouse beslemekte.

Kaz Cinsleri Emden; Bu cins kazlar genelde Almanya'da Hannover şehrinde yetiştirilmekte. Ekonomik yönden bakılırsa yumurta verimi iyi sayılır. Kaz cinslerinde emden yıllık ortalama yumurta sayısı 30-40 arasında değişmekte. Aslında kaz cinslerinde emden eti daha lezzetli olduğunda yemelik olarak yetiştirilmekte. Bunu yanı sıra sahip olduğu Beyaz tüyleri de oldukça değerlidir. Genellikle sağlıklı bir uyku için kaz tüyünde yastıklar yaptırılır.

Kaz Cinsleri Çin Kazı; Bu cins kazlar genelde küçüklerdir ama oldukça çekici hayvanlardır. Bütün kaz cinslerin arasında en çok yumurta üretimini bu cins kazlar yapmaktadır. Yıllık yumurtlama sayısı 60 ile 70 arasında değişmekte. Kaz cinslerinde Çin kazı bira asi ve sinir olduklarından etleri pek tercih edilmiyor.


]]>
Arı Cinsleri https://www.cinsleri.net/ari-cinsleri.html Thu, 01 Nov 2018 23:53:37 +0000 Arı Cinsleri, zar kanatlı yapıya sahip olan hayvanlar sınıfından olup, arka bölümünde gerektiğinde kendisini hemen hızlı bir şekilde savunabileceği zehirli iğneye sahiptir. Cinsleri bakımından farklı oldukla
Arı Cinsleri, zar kanatlı yapıya sahip olan hayvanlar sınıfından olup, arka bölümünde gerektiğinde kendisini hemen hızlı bir şekilde savunabileceği zehirli iğneye sahiptir. Cinsleri bakımından farklı oldukları gibi özellikleri açısından da birbirlerinden oldukça farklı yapıya sahiptirler. Bu çalışkan olarak bildiğimiz hayvanlar, yaşadıkları yere göre ve türüne bağlı olarak farklı fiziki özelliklere sahiptirler. Genel olarak bir arının ortalama boyu 2-3santimetre kadardır. Arı cinsleri içerisinde en uzun boya sahip olan arı en fazla üç santimetre boyundadır. Vücutlarının tam olarak alt kısımlarında altı adet ayakları vardır ve bu ayakları üzerinde polen taşıma özelliği bulunur. Baş bölgesinde ise, keskin bir yapıya sahip olan ağız, bir çift anten ve sanki dışa doğru çıkacakmış gibi iki adet göze sahiptirler. Dış görüntü açısından tüm arı cinsleri birbirine oldukça çok benzerler. Böyle olmasına rağmen kovana herhangi farklı bir cinsten arı girdiği zaman hemen fark edilir ve dışarı atılır.

Kraliçe (Ana) Arı Cinsi: Adında da olduğu gibi, ana arı hücresine doğrudan bırakılan döllenmiş olan bir yumurtanın, larvalık olarak bilinen döneminde işçi arı olacak olan bazı larvalara göre oldukça sık ve çok zengin arı sütü ile özel olarak beslenmesi sonucunda yumurtadan, yetişkinlik dönemine kadar toplamda 16 günde meydana gelen arı cinsi olarak bilinmektedir. Bulunan tüm arı kolonlarının her birinde sadece bir tane kraliçe arı bulunur ve bu kraliçe arı, diğer dişi arılara göre oldukça daha büyük yapıya sahiptir. En temel görevi ve diğerlerinden ayıran özelliği yumurtlamak olarak bilinir. Üreme işlevi sadece kraliçe arı sayesinde olur ve onun dışında bulunan diğer dişi arılar asla erkeklerle çiftleşemezler. Kraliçe arı yumurtlamadan hemen önce başka koloninin bütünlüğünü ve içeride bulunan sistemin işleyişini sağlamakta olan maddeler bulundurarak salgılamaya başlar. Kraliçe ve çok genç bir ana arı, diğer kovan içinde ve dışındaki tüm şartlarda günlük olarak ortalama 2000 kadar yumurtlama gerçekleştirir.

İşçi Arı Cinsi: Arılar açısından kovan temizliği oldukça önemlidir. Bu işçi arı cinsine sahip olan arılar içerde buldukları gereksiz olan herşeyi tamamen dışarı taşırlar. Çok büyük olan böcek veya başka canlıları taşıyamadıkları için öldürmeye çalışırlar. Daha sonra ise bu canlıları propolis özellikleriyle dış bölgelerini kaplayarak bir çeşit mumyalama işlemi yapmış olurlar. Propolisin en önemli özelliği içinde bakteri barınamamasıdır. Yani dolayısıyla bu işlem için oldukça iyi bir maddedir. Arılar üçüncü günden sonra bir hafta süresince bir nevi dadılık yaparlar. Vücutlarında bulunan bazı salgı bezlerinin doğrudan harekete geçmesiyle, larva bakımını yapmaya başlarlar. Arı cinsi içerisinde en çok bu arılar görev yaparlar. Larvaların genel olarak bütün bakımıyla ortalama beş ila on gün kadar işçi arılar ilgilenir

Erkek Arı Cinsi: Dişi arılardan oldukça iri yapıya sahiptirler fakat ne bir iğneye sahiptirler, ne de kendileri için oldukça besin toplayabilecek bir organları yoktur. Arı cinsleri arasında olan bu arıların yaptıkları tek is kraliçe arıyı günü geldiğinde döllemektir. Çünkü kovanda yapılan, güzel bir şekilde petek örme, hızlı olarak yiyecek toplama, arı sütü olarak hazır üretme, kovan ısısını ayarlama, kovan içi temizlik, gibi akla gelebilecek birçok işleri işçi arılar yapmaktadır.

]]>
Büyümeyen Cins Köpekler https://www.cinsleri.net/buyumeyen-cins-kopekler.html Fri, 02 Nov 2018 10:10:36 +0000 Büyümeyen cins köpekler, Köpekler her zaman insanların en iyi dostu olmuştur. Aralarında sevgi bağı bulunmaktadır. İnsan sevgisi ile doğan tek hayvandır. Köpekleri ne kadar çok sever onlarda sizi daha çok sever ve önemserler. Büyümeyen cins köpekler, Köpekler her zaman insanların en iyi dostu olmuştur. Aralarında sevgi bağı bulunmaktadır. İnsan sevgisi ile doğan tek hayvandır. Köpekleri ne kadar çok sever onlarda sizi daha çok sever ve önemserler. İnsanlar ile ilişkileri her zaman iyidir. Ayrıca yeni doğmuş olan bir yavru ile başladıysanız aranızdaki bağ daha da güçlenecektir. Büyümeyen cins köpekler ise evde beslenmesi daha kolaydır. Yapılarının minyon ve ufak olması ev ortamı için elverişlidir. Yapılarının yaşının ilerlemesine rağmen boyutlarında hiç değişmemektedir. Genellikle ünlü kişiler bu köpekleri tercih ederler. Aksesuar gibi yanlarında taşırlar. Aile yaşantınıza uygun büyümeyen tarzdaki köpeklerden seçmek evinizin büyüklüğü, çocuğunuz varsa yaşlarına ve benzeri bir çok olumlu yönü bulunmaktadır. 

Büyümeyen cins köpekler nelerdir

Minyatür poodle: Minyatür poodle  çok hassas bir köpek ırkıdır. Diğer bir adı da kaniş olarak geçmektedir.Yabancı kişilere karşı utangaçtır. Sahibine oldukça bağlıdır. Başka hayvanlarla ve çocuklarla arası iyidir. Vücut yapıları ise genelde atletiktir. Güzelliği, zekası ve cazip kişiliği ile kısa zamanda insanların dikkatini çekmiştir.

Dachshund (sosis): Almanya, İsviçre ve Büyük Britanya'da av sporunda kullanılır. Dachshundlar çok iyi koruyuculuk yaparlar. Tanımadığı kişilere ve çocuklara karşı agresiftir. Ailesine ve sahibine çok bağlıdır. Dachshund ırkı çok havlar. Bundan dolayı bekçi köpeği olabilir. Enerjik, inatçı, cesur, neşeli, kompleksiz ve duyguludur. Vücut yapıları uzundur. Bacak yapıları kısadır. Bu sebepten dolayı omurilik sorununa ve obeziteye oldukça yatkındır. Dachshund uzun yürüyüşleri sever.

Minyatür Schnauzer: Diğer terrier cinsine göre daha sakin bir yapısı vardır. Ayrıca meraklı, oyuncu, cesurdur. Çocuklarla arası iyidir. Aile ortamı içinde ideal bir köpektir. Tüy dökmeleri azdır. Havlama huyu vardır. Genellikle iyi huylara sahip olan bir köpektir. Enerjik, eğitilebilir, itaatkar, duygulu ve hoş görünümleri vardır. Apartmanda rahatlıkla bakılabilir.

Shin tzu: Büyümeyen cins köpekler ailesinden olan Shin tzu cinsi nazik ve çok dost canlısıdır. Ufak çocuklarla arası oldukça iyidir. Çok tüy dökmezler. Fakat düzenli olarak taranması lazımdır. Eğer taranmaz ise kalın derilerinde matlaşma olur. Sevecen ve çok asildir. Ufak olmasına rağmen oldukça dayanıklıdır. Kürk yapıları uzun ve çift katmanlıdır. Yukarıya doğru uzayan tüyleri sayesinde yüzde bir saç şekli meydana gelir. Apartman ortamı için ideal bir köpektir. 

Şivava (Chihuahua): Yapısı ne kadarda ufak olsa da rahatsız edildiklerinde ısırabilir. Arsız bir yapısı vardır. Çocuklarla araları pek iyi değildir ve ısırabilir. Soğuk havayı pek sevmez. Üşüyüp titremeye başlar. Havalar soğuduğunda üzerine onu koruyacak bir kazak giydirilmesi gerekir. Apartman dairesinde yaşam için uygundur. Kucakta taşınması oldukça kolaydır. Fakat yürütülürse daha zinde olur. Sahiplerine çok sadıktır. Ayrıca kedilerle de anlaşabilmektedir.

Diğer büyümeyen cins köpekler ise pekinez, maltese, boston terrier, pug, pomeranya,  yorkshire terrier gibi ırklardır.
]]>
Tapuda Cins Değişikliği https://www.cinsleri.net/tapuda-cins-degisikligi.html Sat, 03 Nov 2018 01:14:24 +0000 Tapuda cins değişikliği, taşınmazları (gayrimenkul malları) ilgilendiren bir kavramdır. Tapuda cins değişikliğinin tanımı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin olarak yayımlanan 2010/4-16 Tapuda cins değişikliği, taşınmazları (gayrimenkul malları) ilgilendiren bir kavramdır. Tapuda cins değişikliğinin tanımı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin olarak yayımlanan 2010/4-1697 sayılı Genelgede yapılmıştır. Söz konusu bu genelgeyi incelediğimizde tapuda cins değişikliğinin, bir gayrimenkulün (taşınmazın) türünün değiştirilmesine yönelik işlem olduğu görülmektedir.

Tapuda cins değişikliği nedir ve nasıl yapılmaktadır
 • Tapuda cins değişikliği, ilgili gayrimenkulü (taşınmazı) ilgilendiren pafta veya tapu sicili üzerinde yapılmaktadır. Tapuda cins değişikliği, bir gayrimenkulün (taşınmazın) niteliğinin tapu sicili veya paftasında değiştirilmesidir. Tapuda cins değişikliğine bağlı olarak, taşınmaz yapısız iken yapılı hale getirilebilmektedir. Yine, tapuda cins değişikliği işlemi ile yapılı durumda bulunan gayrimenkul (taşınmaz) yapısız duruma getirilebilmektedir. Ayrıca, tapuda cins değişikliği işlemi sonucunda, arazi niteliği bulunan gayrimenkul tapu veya pafta üzerinde yapılan değişiklikle bağ, bahçe; bağ bahçe durumunda iken arsa haline getirilmektedir.
 • Tapuda cins değişikliği belli bir prosedüre bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Tapuda cins değişikliğinin yapılabilmesi için öncelikle bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru tapu dairesine yapılmaktadır. Tapuda cins değişikliği dilekçesi ekinde istenilen belgelerin ekli olması gerekmektedir. Tapuda cins değişikliği için temin edilmesi gereken belgelerin başında tapu senedi gelmektedir. Yani cins değişikliği yapılması istenen tapu senedi dilekçe ekine konulacaktır. Ayrıca, cins değişikliği talebinde bulunulan gayrimenkulün (taşınmazın) sahibinin veya temsilcisinin nüfus cüzdanı, yapı kullanımına ilişkin izin yazısı, işlemin yapılmasına herhangi bir engelin bulunmadığına dair Belediye/Valilik yazısı da tapuda cins değişikliğinin yapılması için aranan belgeler içerisinde bulunmaktadır. Bu belgelere ayrıca bir adet vesikalık fotoğrafın da eklenmesi gerekmektedir. Bu bir adet vesikalık fotoğrafın gayrimenkul (taşınmaz)  sahibine ve varsa hissedarlara ait olması gerekmektedir.
 • Tapuda cins değişikliğinin gerçekleşmesi için dilekçe ve ekinde istenen belgelerle tapu dairesine müracaatı takiben tapu harcının ödenmesi gerekmektedir.
 • Tapuda cins değişikliği, ilgili gayrimenkulün türünün değişimini sağlama bakımından önem arz etmekle birlikte vergi hukuku bakımından da çok önemlidir. Gelir Vergisi Kanunu bakımından vergiye tabi kazançlardan birisi olan değer artış kazancının tespiti bakımından gayrimenkulün (taşınmazın) kazanım tarihi önemlidir. Şöyle ki, kazanım tarihinden itibaren beş yıl içerisinde elden çıkarılan gayrimenkuller gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Gayrimenkulün kazanım tarihi bakımından tescil tarihi esas alınmaktadır. Örneğin arazi vasfında olan bir gayrimenkul belli bir tarihte arsa haline getirildiğinde cins değişikliğine bağlı olarak arsa haline getirildiği tarih yeni bir kazanım (edinim) tarihi sayılacaktır. Bu gayrimenkulün arazi olarak tescil tarihinden değil arsa olarak cins değişikliği tarihinden itibaren beş yıl içerisinde elden çıkarılmasında değer artış kazancı olarak gelir vergisi doğacaktır.
]]>
Garfield Cinsi https://www.cinsleri.net/garfield-cinsi.html Sat, 03 Nov 2018 16:24:07 +0000 Garfield Cinsi, oldukça sıcak kanlı ve tüm herkese karşı sevecen olmasıyla bilinir. Oldukça çok akıllı bir şekilde hareket etmeye çalışır. Çok istediği bir şey olursa ve size yaptırmak istedikleri şeyleri anlatabilmek Garfield Cinsi, oldukça sıcak kanlı ve tüm herkese karşı sevecen olmasıyla bilinir. Oldukça çok akıllı bir şekilde hareket etmeye çalışır. Çok istediği bir şey olursa ve size yaptırmak istedikleri şeyleri anlatabilmek için oldukça her türlü yolu denerler. Çok fazla dost canlısı olan bu kedi türünü sizlerde tercih ederseniz, evinizde size güzel bir yoldaş olabilir ve evdeki tüm çocuklarla olan ilişkileri de olabildiğince sağlam yapıdadır. Garfield cinsi olan kediler oldukça güvenilir olan bir karakter sahibi kedilerdir. Bu kediler oyun oynamayı çok sevdikleri için sürekli oyun arkadaşı isterler.

Garfield Cinsi Özellikleri

Genellikle sarı ve kahverengi karışımından tüylere sahip olan bu kediler, bazen sokaktaki görülen kedi renkleriyle de hemen hemen aynı olma ihtimali vardır. Garfield seçimi yaparken oldukça dikkatli ve araştırıp almanız gerekir. Çünkü renk olarak farklı yapıda benzeyen birçok kedi bulunmaktadır. Bu kedilerin kafa boyutları bedenlerine göre oldukça büyük görünür. Boyun yapıları vücut yapısına göre oldukça daha kısadır. Karın bölgeleri çok yumuşaktır ve sarkık bir görünüme kesinlikle sahip olan bir kedi cinsi olarak bilinir. Gözleri oldukça büyüktür ve parlak görünüme sahip olan bu kedilerin, göz ve tüy renkleri birbiri ile tamamen uyumlu olmayabilir. Tüm yapıları büyük olan, kuşak yapıları ise oldukça diktir. Çene bölgesi oldukça yuvarlak bir yapıya sahiptir. Kas yapıları çok güçlü olan bu kedilerin, kuyrukları ise çok sık tüylerle kaplı ve uzun sayılacak kadar boyutta görülür. Büyüme ve gelişme evreleri ise 3-4 yılda ancak tamamlanır. Tüyleri oldukça yumuşak ve ipeksidir. Evde beslenmesi mümkün olan bu kedi cinsi normal şartlarda oldukça uysal yapıya sahiptir fakat istediği bir şey yapılmadığı taktirde biraz hırçınlık yapabilir. Oldukça sakin ve dostane yapıya sahip olmalarından dolayı evde beslenebilme özelliğine sahip hayvanlardır. Oldukça sevecen yapısı ile size kendi hemen sevdirip istediği şeyi kolaylıkla yaptırabilir. Çok meraklı bir yapıya sahip olan bu kediler, gün içerisinde ortalığı çok fazla dağıtarak bir şey arama gibi çabalar gösterebilir.

Garfield Cinsi Bakımı

Haftada en az iki defa tüylerinin fırçalanması gerekir ve sık olan tüyleri sayesinde kirlerini çok fazla belli etmeyen hayvanlardır. Çok banyo yapmayı sevmeyen bu kediler sadece haftada bir kez banyo yapmaları yeterlidir. Yemeğe çok düşkün olan bu kediler çok hızlı kilo alarak hantal bir yapıya sahip olabilirler. Bu yüzden yemek saatlerine ve oyun saatlerine oldukça özen gösterilmesi gerekir. Garfield cinsi bu kediler, uykuyu çok sevmelerinden dolayı gün içinde de uykuya oldukça ihtiyaç duyarlar. Zaman zaman bir yerlere saklanabilir ve orada uyuya kalabilirler.
]]>
Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/tuy-dokmeyen-kedi-cinsleri.html Sun, 04 Nov 2018 14:28:01 +0000 Tüy dökmeyen kedi cinsleri, Evcil hayvanlar arasında kediler oldukça sevilmektedir. Dünya çapında yapılan istatistikler göre evde beslenen 3 adet kediye 1 adet köpek düşmektedir. Dünyada bile en fazla evlerde bakılan kedilerdir. Tüy dökmeyen kedi cinsleri, Evcil hayvanlar arasında kediler oldukça sevilmektedir. Dünya çapında yapılan istatistikler göre evde beslenen 3 adet kediye 1 adet köpek düşmektedir. Dünyada bile en fazla evlerde bakılan kedilerdir. Bu kadar çok sevilen kedilerin yalnızca bakanlar tarafından en çok şikayet ettikleri konu tüy dökümleridir. Ne kadar da şikayetçi de olunsa kedilerin doğasının parçası olduğundan rahatsız olunmamalıdır. Bazı  insanlar kedileri çok sevdiği halde tüye karşı rahatsızlığı olduğu için bakamamaktadır. 

Tüy dökmeyen kedi cinsleri 

Tüy dökmeyen kedi cinslerinden olan Sphnyx (sfenks): Sphnyx kedisinin tüysüz bir ırktır. Kısacası keldir. Amerika ve Hollanda menşei olan ırktır. Kel oldukları için tüy dökme sorunları olmaz. Diğer kedilere kıyasla biraz farklı olduğu kesindir. Tüy ile sıkıntı yaşayanlar Sphynx kedisini beslenerek problemin üstesinden gelebilir.

Tüy dökmeyen kedi cinslerinden olan British Shorthair:  British Shorthair kedisinin kökeni İngitere dayanmaktadır. Adında da belirtildiği gibi tüy yapıları kısadır. Diğer kedi ırkları ile karşılaştırdığınızda tüy dökümü oldukça az olur. Ayrıca British Shorthair kedisini iyi beslendiğinde ve taradığınız sürece tüy dökümü neredeyse hiç olmamaktadır. Tüyle ilgili sıkıntısı olanlar bu kediyi rahatlıkla bakabilirler. Tüy dökmeyen kedi cinsleri içerisinde oldukça dikkat çekicidir.

Tüy dökmeyen kedi cinslerinden olan Burmilla (Silver Burmese): Kökenleri Asyaya dayanmaktadır. Görünüşleri oldukça hoş ve estetiktir. En belirgin özelliklerinden biri de dikkat çekici kısa tüyleri bulunmaktadır. Burmilla kedisini düzenli bir şekilde taradığınızda ve iyi beslediğiniz tüy dökümü oldukça az olur. Bu ırk hiç tüy dökmemesiyle tanınmaktadır.

Tüy dökmeyen kedi cinslerinden olan Abysinian : Abysinian kedisinin ana vatanı Habeşistandır. Eski ve saf bir ırktır. Bu ırkının tüyleri oldukça kısadır. Abysinian kedisi az tüy dökmesiyle ün salmıştır. Oldukça zeki ve sevimli olan bir kedidir. Gönül rahatlığıyla evinizde bakılabilir.

Tüy dökmeyen kedi cinslerinden olan Devon Rex: Tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında yer alan Devon rex kedisinin kökeni İngiltere menşei olan bir ırktır. Seyrek ve oldukça kısa tüyleri bulunmaktadır. Bu tüyler neredeyse hiç dökülmez. Görünümü şeker ve tatlı kedidir. Düzenli bir şekilde taranırsa az olan tüy dökülmesinin de önüne geçilmiş olur. 
]]>
Brahma Tavuk Cinsi https://www.cinsleri.net/brahma-tavuk-cinsi.html Sun, 04 Nov 2018 21:25:08 +0000 Brahma tavuk cinsi, Cochin ve Malay ırklarının çiftleşmesi ile oluşturulmuş bir Asya ırkındandır. Bu ırk üzerinden çalışmalar yürüten tavuk yetiştiricileri bu türlerin açık ve koyu renkli türleri elde edilmiş ve 1874 yı Brahma tavuk cinsi, Cochin ve Malay ırklarının çiftleşmesi ile oluşturulmuş bir Asya ırkındandır. Bu ırk üzerinden çalışmalar yürüten tavuk yetiştiricileri bu türlerin açık ve koyu renkli türleri elde edilmiş ve 1874 yılında da bu türler standart sınıfı ile birlikte kabul görülmüştür. Bu türün sarı renklisi ise 1923 senesinde Amerika standartlarına alınmıştır. Brahma tavuk cinsi oldukça gösterişli, göze çarpıcı ve mükemmel güzellikte olan tavuklardır. Brahma tavukları genel olarak küçük ibik sakalları, oldukça tüylü olan bacakları ile paçalı ayakları, sakin görünüşleriyle tavuk cinsleri arasında kendisini belirgin ölçüde ayırmıştır ve tipik bir Asya ırkı özelliğini sağlamıştır. Brahma tavuk cinslerinin vücut özellikleri onları genel olarak sıcak ve soğuk havalardan korunmalarını sağlar. Ağır bir ırk olmalarına nazaran büyüme hızları genel olarak yavaş olmaktadır. Yumurta verimleri ise senelik olarak yaklaşık 100-200 tane olabilir.

Brahma Tavuk Cinsi Dünden Bugüne Gelişimi

Hindista'nın Brahmaputra bölgesine ait olan tavuk cinsidir. Brahma tavuk cinsinin bir orman tavuğu ve Cochin ile bir ilişkisi olduğu söylenmektedir. İlk Brahmalar 1846 senesinde Hindistan'dan Amerika'ya götürülmüştür. Hindistan'dan Amerika'ya götürülen bu tavuk cinsi ilk olarak kış aylarında soğuğa karşı dayanıklılığını yükseltmek ve yumurta tavuklarının kanlarını tekrar olarak yenileyebilmek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Amerika'da Brahma tavuk cinsleri 6,5 kiloya kadar yükselmiştir. Ancak günümüzde brahma tavuk cinsinin ağırlığı yok denilecek kadar az durumdadır. Genel olarak normal sağlıklı olan bir horozun ağırlığı 5 kilogram olduğu bilinmektedir, brahma tavuk cinsinin kilosu ise normal şartlarda 4 kilogram ağırlığındadır. Ancak bazı üreticilerin bu ağırlıktan fazla olarak brahma tavuk cinsini elde ettiğini duyabiliriz. 1870 senesinde brahma tavuk cinsi çok popüler ırk olarak tarihe geçmiştir. Bu nedenle de American Poultry Association's Standart of Perfection derneği brahma tavuk cinsini ayrı bir ırk olarak kabul etmeye başlamıştır.

Brahma Tavuk Cinsi Davranışları

Brahma tavuk cinsleri genel olarak sakin cinslerdir ve oldukça arkadaş canlısı olarak bilinir. Brahma tavuk cinsleri sergi ve kümes hayvanlarıdır. Korkusuz denilecek kadar cesur hayvanlardır. Brahma tavuk cinsi arkadaşlık bakımından çocuklar için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Uysal tavırları olduğundan dolayı oldukça kolay bir şekilde eğitilirler. Herkesin elinden yemek yeme gibi bir özelliği kazandırılabilir. Brahma tavukları oldukça meraklı bir hayvandır.

Brahma Tavuk Cinsi Günümüzde Kabul Edilmiş Olan Çeşitleri

Günümüzde brahma tavukları hakkında en çok konuşulmakta olan konu koyu renkli oluşlarıdır. American Poultry Association's Standart of Perfection kuruluşu yalnızca buff, light ve dark olarak adlandırılan renkleri kabul eder. Australian Poultry Association ise buff, dark, light, blue, black, crele, partridge ve barred olmak üzere diğer kuruluşa göre daha çok renk kabul etmektedir. 
]]>
Mastiff Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/mastiff-cinsi-kopek.html Mon, 05 Nov 2018 06:30:45 +0000 Mastiff cinsi köpek, kökeni milattan önce 6. yüzyıla dayanır ve en eski ve sağlam köpek ırklarındandır. Avrupa'ya Fenikeliler aracılığıyla getirildiği bilinen Mastiff cinsi köpekler; Tibet Mastiff'inden türetilmiştir ve zam Mastiff cinsi köpek, kökeni milattan önce 6. yüzyıla dayanır ve en eski ve sağlam köpek ırklarındandır. Avrupa'ya Fenikeliler aracılığıyla getirildiği bilinen Mastiff cinsi köpekler; Tibet Mastiff'inden türetilmiştir ve zamanla Büyük Britanya'nın yerlisi haline gelmişlerdir. İrilikleri ve sağlam yapıları sebebiyle Roma döneminde savaş ve gladyatörlerin eğlence gösterileri için kullanılan Mastiff cinsi köpekleri İngiltere'de ayılarla ve boğalarla güreştirilen bir köpek ırkıydı. Geçmişte oldukça saldırgan bir yapıya sahip olan Mastiff cinsi köpekler, geçmişten günümüze ehlileştirilmiş oldukları için daha nazik, sakin ve cana yakındırlar. Oldukça iri bir köpek ırkı olan Mastiff'lerin ortalama kiloları erkeklerinde 90 olup dişilerinde ise 80'dir.

Mastiff cinsi köpek türleri
 • Tibet Mastiffi
 • Napoli Mastiffi
 • İngiliz Mastiffi
 • Danva alman Mastiffi
 • İsviçre Mastiffi
 • Cane corso bandog roman mastiffi
 • Anadolu çoban köpeği
 • Kore Mastiffi
 • Japon Mastiffi
 • Arjantin Mastiffi
 • Bulmastiff
 • Mastiff türleri arasında en popüler ve en iri yapılı olanı İngiliz Mastiffi'dir.
Mastiff cinsi köpek özellikleri ve bakımı
 • Mastiff cinsi köpeklerin görünüş itibariyle oldukça kaba bir köpek olsa da karakteri değiştirilmeye meyilli bir köpek cinsi olduklarından davranışlarına rahatlıkla yön verebilirsiniz.
 • İtaatkar ve korumacı özellikleri Antik çağdaki atalarına kadar dayanmaktadır. Sahiplerini aşırı derecede koruma içgüdüleri vardır.
 • Öteki köpek cinsleriyle kavga etmeye meyilli bir köpek cinsidir ve bu yüzden Mastiff cinsi köpekleri sosyalleştirmek şarttır.
 • Ortalama ömürleri 8-10 yıl arasındadır.
 • Yaşadığı çevreler ılıman bir iklim olduğundan yetiştirme alanları genellikle bahçeli evlerdir.
 • Tüy döken, aşırı havlayan ve sık salya akıtan bir köpek cinsi olan Mastiff'lerin bu yönünden ötürü apartmanda beslenmeleri zor olabilir.
 • Bakımı çok büyük bir sabır gerektiren Mastiff'ler düzenli egzersiz isteyen köpeklerdir. İleride karşılarına çıkabilecek eklem problemlerini engellemek açısından oldukça önemlidir.
 • Katmanlı deri yapılarından ötürü deri rahatsızlıklarına yatkın bir yapıları vardır. Aşırı yıkanmaya uygun köpek cinsi değildir.
 • Kiloları 90 kiloya kadar çıkabilen Mastiff'ler sağlam yapılı, son derece güçlü ve kaslıdırlar. Kafaları kare biçimindedir.
]]>
Terrier Cinsleri https://www.cinsleri.net/terrier-cinsleri.html Tue, 06 Nov 2018 01:21:28 +0000 Terrier cinsi köpek, süs köpeği kategorisinde yer alan ve çok fazla büyümeyen bir köpek cinsidir. Terrier cinsi köpekler ilk olarak 1800'lü yıllarda İngiltere'de ortaya çıka bir fare istilasından ötürü türetilmişlerdir. T Terrier cinsi köpek, süs köpeği kategorisinde yer alan ve çok fazla büyümeyen bir köpek cinsidir. Terrier cinsi köpekler ilk olarak 1800'lü yıllarda İngiltere'de ortaya çıka bir fare istilasından ötürü türetilmişlerdir. Türlerinin büyük bir kısmı Britanya Adaları'nda ortaya çıkmış ve fare, tavşan ve tilkileri kontrol altına alabilmek için kullanılmışlardır. Küçük köpek cinsi olan Terrier'ler oldukça sevimli bir görüntüye sahiptirler ve doğdukları andan itibaren hiperaktif, insan canlısı, enerjik ve cesur mizaçlıdırlar. Terrrier cinsi köpekler kendi aralarında özelliklerine göre adlandırılır ve ebatlarına göre kategorize edilirler. Evde beslemek için en ideal köpek cinslerindendir.

Terrier cinsi köpek özellikleri ve bakımı:
 • Eğitimi oldukça kolay verilebilen Terrier cinsi köpekler sizinle uyum sürecini çok kolay atlatabilecek bir köpek cinsidir.
 • Canlı, hiperaktif ve tabiri caizse tam bir oyun delisidirler. Enerjilerini atmaları için en az 2 kez dışarıda dolaştırmak gerekir.
 • Tüm sevimliliklerinin yanında aynı zamanda genel itibariyle agresif köpek cinsleri kategorisine girerler.
 • İnatçı bir karaktere sahip olan Terrier cinsi köpeklere eğitimleri sırasında zorla bir şey yaptırmaya çalışmanız geri tepebilir. Çünkü başına buyruk olan Terrier cinsi köpeklere istemedikleri hiçbir komtu ya da hareketi zorlayarak yaptırmanız pek mümkün değildir.
 • Öte yandan sevgi ile eğitim verdiğiniz takdirde zeki köpekler kategorisinde olan Terrier cinsi köpeklere eğitim vermeniz kolay bir hal alacaktır.
 • Sahiplerini sahiplenme içgüdüleri çok fazladır. Aynı zamanda sahiplerini çok kıskanırlar.
 • Daima kendilerini evde özel bir birey gibi hissetmek isteyen Terrier cinsi köpeklere çok fazla vakit ayıramayacak ve ilgi gösteremeyecek bireylerin sahip olmaları uygun olmayacaktır.
 • Çocuklarla uyumları iyidir ancak yalnızca iletişim kurmak istedikleri çocuklarla diyalogları iyidir. İletişim kuracakları çocukları kedileri seçerler. Sevmedikleri bir çocukla karşılaştıkları takdirde agresifleşebilmeleri olasıdır.
 • Kuru mama ile günde 2 kez beslenmeleri gereken Terrier cinsi köpekler ev yemeklerini çok severler.
 • Yumuşak ve uzun tüylerini her gün fırçalamak Terrier cinsi köpeklerin bakımı için çok önemlidir.
 • Diş bakımları da oldukça büyük önem taşır. İleri yaşlarında erken diş dökülmesi ya da diş rahatsızlıklarına maruz kalmamaları için dişlerini sürekli gözlemlemek ve doktor kontrolünde tutmak önemlidir.
 • Gözleri ve ağız çevreleri her gün temizlenmeleri lekelenme olmaması için önemlidir.
 • Alerjik insanlar için evde bakılabilecek ideal köpek olmalarını sağlayan özellikleri, neredeyse hiç tüy dökmeyen köpek cinsi oluşlarıdır. 
Terrier cinsi köpek türleri:

Terrier cinsi köpeklerin birçok türü mevcuttur. Ebatlarına göre kategorize edilir ve özelliklerine göre isimlendirilirler. Bazı Terrier türleri şunlardır:
 • Airedola Terrier
 • Alman av Terrieri 
 • Amerikan Pitbull Terrier
 • Amerikan tüysüz Terrier
 • Avustralya Terrieri
 • Bedlington Terrieri
 • Bull Terrier
 • Border Terrier
 • Cairn Terrier
 • Cesky Terrier
 • Dandie Dinmont Terrier
 • Fox Terrier
 • Glen of Imaal Terrier
 • İrlandalı Terrier
 • İskoç Terrieri
 • Jack Russel 
 • Kerry Blue 
 • Manchester Terrieri
 • Minyatür Schnauzer Terrieri
 • Minyatür Bull Terrieri
 • Norfolk Terrieri
 • Norwich Terrieri
 • Sealyhom Terrieri
 • Silky Terrieri
 • Soft Coated Wheaten Terrieri
 • Skye Terrier
 • Staffordshire Bull Terrier
 • Welsh  Terrier
 • West Highland White Terrier
 • Yorkshire Terrier
]]>
Gri Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/gri-kedi-cinsleri.html Tue, 06 Nov 2018 07:37:50 +0000 Gri kedi cinsleri, nesilleri tehlike altında bulunmaktadır. En çok Çin'in batı bölgesinde diğer ülkelere nazaran daha çok yaşam sürdükleri bilinmektedir. Bu gri kedi cinsleri insanların yaşam alanlarından 3000 metre gibi y Gri kedi cinsleri, nesilleri tehlike altında bulunmaktadır. En çok Çin'in batı bölgesinde diğer ülkelere nazaran daha çok yaşam sürdükleri bilinmektedir. Bu gri kedi cinsleri insanların yaşam alanlarından 3000 metre gibi yüksek yerlerde yaşamayı tercih ederler. Gri kedi cinsleri avlanarak beslenmektedir. Nesillerinin tehlike altında olmasının sebeplerinden biride insanların avlanabilecek türde hayvanları avlamasından kaynaklı olmasıdır. Avlanabilecek hayvanları bulamamaları aç kalmalarına sebep olmaktadır. Görünümleri ve yaşam ortamları diğer kedi türlerine göre daha farklıdır.

Gri kedi cinslerinin boyları yaklaşık 80 santim boyundadır. Kuyruk boyları 35 santim uzunluğundadır. Tüyleri kum rengindedir, bacak ve kuyruk bölgesinde siyah halkalar bulunmaktadır. Gövdesinin alt bölgesinde beyazlıklar bulunmaktadır. Postları ve tüyleri diğer kedi türlerinden oldukça farklıdır.

Gri kedi cinsleri insanlardan uzak yaşamayı tercih ederler ve beslenmeleri genel olarak etçildir. Süt, mama ve peynir gibi besinleri tercih etmeleri yerine tavşan, pika, fare, hamster ve kuş gibi besinleri tercih etmektedirler. Özellikle gece avlanmayı çok severler ve avlanma sırasında çok hızlı, atılgan tavırları vardır. Gözleri geceleri çok iyi ve keskin görmektedir. Avlarını yakaladıkları zaman avlarının kurtulma şansı bulunmamaktadır.

Gri kedi cinsleri aynı zamanda çöl ve kurak bölgelerde çok rahat yaşamlarını sürdürebilirler. Bu kedi türleri hakkında en az bilgiye sahip olunan bir kedi türüdür. Gri kedi cinslerinin kulak yapıları dik ve sivridir, üçgeni andıran kulak yapısına sahiptirler. Görüntü olarak çok sevimli bir görüntüleri bulunmaktadır. En fazla yaşadıkları ülke Çin olduğu için orada bu tür koruma altına alınmıştır. Çünkü nesilleri tükenmek üzere olduğu için. En çok beslendiği hayvan türü pikalardır. Pikaların insanlar tarafından avlanması ve zehirlenmesinden dolayı gri kedi cinslerinin avlanamamalarına ve aç kalarak karınlarını doyuramadıkları için yaşamlarını yitirmelerine sebep olmaktadır.

Gri kedi cinslerinin boyları yaklaşık 80 santim boyundadır. Kuyruk boyları 35 santim uzunluğundadır. Tüyleri kum rengindedir, bacak ve kuyruk bölgesinde siyah halkalar bulunmaktadır. Gövdesinin alt bölgesinde beyazlıklar bulunmaktadır.
]]>
Büyük Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/buyuk-kopek-cinsleri.html Wed, 07 Nov 2018 05:22:05 +0000 Büyük köpek cinsleri, İnsanların eski çağlardan beri en dostu olan köpekler bir çok cinslere ayrılmaktadır. İnsanlar yakın dostları hakkında birçok şeyi merak eder. Bu merakın en başında kalıplı ve en büyük cinsler gel Büyük köpek cinsleri, İnsanların eski çağlardan beri en dostu olan köpekler bir çok cinslere ayrılmaktadır. İnsanlar yakın dostları hakkında birçok şeyi merak eder. Bu merakın en başında kalıplı ve en büyük cinsler gelmektedir. Kimi köpek sahibi hayvanın ufak ister kimiside iri yarı olmasını tamamen tercihi ve ne için kullanılmak istediğine göre değişmektedir. Genellikle büyük köpek cinslerinden bakmak isteyenler bekçi köpeği açısından bu özelliğe bakarlar. Ufak köpeklere göre de fiziki ve bakımları oldukça zahmetlidir. Ufak köpeklere kıyasla ihtiyaçları daha büyüktür. İri köpeklerinin görünüşünden kaynaklı olarak kötü niyetli canlıları caydırabilir. Bahsedeceğimiz köpekler dünya çapında irilikleri ile ün yapmışlardır. 

Büyük köpek cinsleri

Danua: Anavatanı Danimarka ya da Almanya düşünülmektedir. Danuanın Boyları 1,08 cm civarına kadar çıkar. Anlaşılan bütün köpeklerin Apollo'su olarak da ün yapmıştır. Neredeyse kökeni 3000 yıl evvele dayanmaktadır. Eski çağlarda Mısır mezarlarının üzerinde danua cinsini andıran köpek çizimleri bulunmaktadır. Büyük cüssesine rağmen sahibine oldukça düşkün, cana yakın ve duygusal bir yapıları vardır. Evcil hayvan ve insanlarla arası çok iyidir. Diğer köpekler gibi bazen danualarda ipleri kendi eline almak isteyebilir. Bu sebepten çocukların yanındayken dikkatli olunmalıdır. Metabolizmasının çalışma şekli yavaş çalışır. Danuanın sağlıklı olması için düzenli olarak egzersiz yaptırılmalıdır. Diğer köpeklere kıyasla daha fazla rahatsızlanır. Bazen doğumda  sağır, kör ve hem sağır hem kör olabilirler.

Kangal: Büyük köpek cinslerinden olan kangalların erkekleri 90 cm, dişileri ise 80 cm boyundadır. Yaşadığı alanı ve sahibini korur. Bir aileyi ve ortamı sahiplendiği zaman o yerleri koruma altına alır.  Doğadaki kurtlara karşı oldukça dayanıklıdır. Gece neredeyse 40-50 km'lik bir yeri tek başına rahatlıkla koruyabilir.

Saint Bernard: Soğuk iklimlerde rahatlıkla hayatta kalabilen bir köpek türüdür. Saint Bernard köpeğinin omuz yüksekliği 65-70 cm civarında olur. Kilo olarak da 60-90 kg arasında olmaktadır. Bu köpekler insanların aklına genellikle İsveç Alp dağlarında kaybolan kişileri kurtarması ile kazınmıştır. Kısacası kurtarma köpeği olarak benimsenmiştir.  Çocuklarla çok iyi dostturlar. Kürkü hem yumuşak hemde serttir. Çoğunlukla gürültücüler ve itaat konusunda iyi bir eğitim alması gerekebilir.

İngiliz Mastiff: Köken geçmişi İngiltere'nin çok eski köpek ırkıdır. İngiliz mastiff ırkının erkelerin kilosu 115 kg, dişisi ise 95 kg  civarında olurlar. Dünya'nın en iri köpeğidir. Mastiffin bir santimetresi bile bu köpeğe güç verir. Kralların köpekleri diye anılmaktadır. İngiltere'de  çoğunlukla koruma ve bekçilik köpeği olarak kullanılmaktadır. Ailesine ve sahiplerini çok düşkündürler. Asil, cesur ve sahibini çok sever. İri cüsseli devin düzenli olarak egzersizlerini yaptırılmalıdır. Karakter olarak tembelliğe çok uygundur.

Diğer büyük köpek cinslerini de sayarsak; newfoundland, balck russian terrier, Anadolu çoban köpeği, Kars çoban köpeği (Kafkas çoban köpeği), great dane, irlanda kurt, İskoç geyik tazısı, leonberger, napoliten mastiff gibi türler mevcuttur.
]]>
Büyümeyen Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/buyumeyen-kedi-cinsleri.html Wed, 07 Nov 2018 16:21:34 +0000 Büyümeyen Kedi Cinsleri, kedi yavruları inanılmaz derecede küçük olarak dünyaya gelseler de bir süre sonra olanca hızı ile büyümeye başlarlar. Maksimum 200 gram kadar olan kedi yavrularının bu şekilde kalmaları i Büyümeyen Kedi Cinsleri, kedi yavruları inanılmaz derecede küçük olarak dünyaya gelseler de bir süre sonra olanca hızı ile büyümeye başlarlar. Maksimum 200 gram kadar olan kedi yavrularının bu şekilde kalmaları imkansızdır. Öncelikle şunu çok iyi bilmelisiniz ki büyümeyen kedi cinsi kesinlikle yoktur. Elbette ki küçük minyon kediler vardır. Ama hiç büyümeyen kedi cinsi diye bir şey yoktur. Sadece kedi ırkının özelliklerine göre az büyüyen yada çok büyüyen kediler vardır. Diğer türlere göre daha az büyüyen kedi cinslerine göz atalım.

Büyümeyen kedi cinsleri hangileridir

 • Munchkin, dünyanın en küçük kedisi olan munchkin kendi çapında küçüklüğü ile Guinness rekorlar kitabına bile girmiştir. Neredeyse yere yapışık şekilde kısacık bacaklara sahip olan bu büyümeyen kedi cinsi çok hızlı koşma özelliğine sahiptir. Maksiumum 4 kiloya kadar ulaşabilen bir cinstir.
 • Singapur kedisi, sanki Singapur'da yaşayan bir ırk gibi görülse de aslında Amerika kökenli bir kedidir. Maksimum ağırlıkları 2.5 kilogramdır. Oldukça meraklı, hareketli ve atılgan bir karaktere sahiptirler. Bacaklar vücuda oranla kısa ve inceciktir. Burun ve ağız öne doğru çıkıntılıdır. Yassı bir yüz yapısında gözler birbirinden uzaktır. 
 • Cornish Rex, İngiltere'de yaşayan diğer kedilerden oldukça farklı olan bu kedi cinsi, kıvırcık bıyıklı, kıvırcık tüylü ve çarpık bacakları olan değişik kedilerdir. Ve en fazla 4 kilo kadar olabilirler. Hayat bu kediler için oldukça eğlenceli ve oyundan ibarettir. Kedi alerjisi olanlar dahi conish rex sahiplenebilir. Çünkü alerji riskinin en düşük olduğu türdür.  
 • Devon rex, 2.5-4 kilo arasında olan bu kedi cinsi bu kadar küçük cüsseye rağmen koca kulakları ile dikkat çeker. Kulak yapısı en belirgin özelliğidir. Oldukça zeki olan bu kedi yemek yemeyi ve sıcak ortamları çok sever özellikle battaniye altları favori yeridir.
 •  Amerikan Curl, 4.5 kilo ağırlığına kadar ulaşabilen bü tür kıvrık kulak ve uzun düz tüyler ile dikkat çeker. Sezgileri çok kuvvetlidir. Kare şeklinde ve cevize benzeyen bir burun yapısına sahiptir. Sarkık bir deri yapısı vardır. Tüyler yumuşacıktır. 2-3 yıl içerisinde ergen bir kedi haline gelirler. Hazır mamaya bayılırlar. Oldukça küçük patileri vardır.
]]>
Çoban Köpeği Cinsleri https://www.cinsleri.net/coban-kopegi-cinsleri.html Wed, 07 Nov 2018 18:17:47 +0000 Çoban köpeği cinsleri, Koruma ve bekçilik içgüdüsü oldukça yüksek olan  çoban köpeği cinsleri, sürüleri de korur. Dünyada bulunan köpek kulüpleri tarafından kabul edilen bir ırktır. 1983 yıllarında herd Çoban köpeği cinsleri, Koruma ve bekçilik içgüdüsü oldukça yüksek olan  çoban köpeği cinsleri, sürüleri de korur. Dünyada bulunan köpek kulüpleri tarafından kabul edilen bir ırktır. 1983 yıllarında herding group olarak AKC' nin yardımıyla oluşturulmuştur. Bu köpekler çevik yapılıdır. Kısa sürede çok hızlı koşabilir ve çabuk hızlanırlar. Ufak cinsleri bile güçlü ve kaslıdır. Mağrur bir görüntüsü vardır ama başları hep dik yürürler. Sahibinin vereceği komutlar ıslık ya da el işaretiyle bile olsa anlayıp uygularlar.Çoban köpekleri sürüleri toparlamak için zıplamak, havlamak, sürü içerisindeki hayvanları azıcık topuklarından ısırmak ve sürünün çevresinde daire şekli vererek koşmak tarzında yöntemleri vardır. Bazıları ise yalnızca dikkatlice süzerek hayvanları kontrolü altında tutabilir. Bu kadar marifeti olan köpeklerden bahsedecek olursak;

Corgi: Corgi cinsi kaslı ve iri olmayan bir köpektir. Bu köpeklerin ana vatanı Galler olarak bilinmektedir. Corgi cinsi kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar cardigan ve pembrokedir.

Puli: Ana vatanı Macaristandır. Komondorlar gibi pulilerde soğuk havalara karşı çok dayanıklıdır. Hava ne kadar soğuk olursa olsun işini yapmaya engel olmaz. Tüyleri ise üst tarafı uzun ve saçaklı, alt tarafında yünsü ve yumuşak yapıdadır. Renk çeşidi olarak beyaz, gri ve siyah olmaktadır. Diğer çobanlara kıyasla en ufak boya sahiptirler. Boyları 38-44 cm civarındadır.

Tüylü collie: Çoban köpeği cinsleri  dikkat çekici güzelliği olan collie cinsi dizilere bile konu olmuştur. Tüy yapısı güzel ve boldur. Ana vatanı İskoçya'dır. Vatanında çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Bir zamanlar oldukça popüler olan collie cinsi gösteri köpeği olarak da kullanılmıştır. Ayrıca evlerde beslenmiştir. Çok akıllıdırlar. Kürkünün yapısı  kalın ve uzundur. Beyaz ve samur gibi renkleri vardır. Bazen tonları koyu da olabilir. Gösterişli kabarık yeleleri bulunmaktadır. Boyları da 51-61 cm civarında olmaktadır. 

Komondor: Komondor cinsinin ana vatanı Macaristandır. Bu köpeğin gözlerinin önüne düşen beyaz, saçaklı ve kalın bir kürkü vardır. Yazın pek sıcağı sevmezler ama kışın soğuğa çok dayanıklıdır. Boyları ise 60 cm gibi olmaktadır.

Alman çoban köpeği: Polis köpeği olarak da kullanılmaktadır. Alman kurdu veya Alman çoban köpeği denilmektedir. Görmede sorun yaşayan insan içinde rehber köpek olarak da kullanılır. Çok zekidir. Kürkleri ise gri leke ve siyah renkler hakimdir. Tüy yapısı kısa veya uzun olabilir. Boy yapıları 55-65 cm civarındadır.

Shetland Çoban köpeği: İskoçya'nın Shetland adaları ana vatanıdır. Renkleri siyah-bej, samur, siyah-beyaz ve gri tonları bulunmaktadır. Tüy yapısı genellikle dağınıktır. Kuyrukları dikkat çekici ve bir o kadarda kabarıktır. Boyları 35-37 cm arasındadır.

Eski İngiliz Çoban Köpeği: Sanki saçları dağıtılmış gibi durur. Çocuklarla arası oldukça iyidir. Evde çok rahat besleyebilirsiniz. Cana yakın, dost canlısı ve şefkatlidir. Kürk rengi beyaz lekeli ve gri tonlarda olmaktadır. Uzunlukları 56 cm ve üzeridir.

Diğer çoban köpeği cinslerini ise; bouvier des flandres, border collie, sakallı collie (bearded collie), tüysüz collie, maremma, pirene çoban köpeği, İsveç çoban köpeği, Avustralya çoban köpeği gibi türleri de vardır.

]]>
Beyaz Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/beyaz-kedi-cinsleri.html Thu, 08 Nov 2018 08:17:50 +0000 Beyaz Kedi Cinsleri, Kedi severler için kediler ayrı bir dünya ve yaşam biçimi olmasına rağmen birde özellikle beyaz kediler için özel bir şefkat ve sevgi besleyenler vardır. Kedinin beyazlığı yumuşacık ve saf tü Beyaz Kedi Cinsleri, Kedi severler için kediler ayrı bir dünya ve yaşam biçimi olmasına rağmen birde özellikle beyaz kediler için özel bir şefkat ve sevgi besleyenler vardır. Kedinin beyazlığı yumuşacık ve saf tüyleri onları daha da ayrı kılmaktadır. O bembeyaz patiler pek çok kimse için vazgeçilmezdir. Her zaman kendine has ve asil bir duruşu olan beyaz kedi cinslerinin hangileri olduğuna bir bakalım. Ve ne tesadüftür ki en bilinen beyaz kedi cinsleri bizim ülkemizde yaşamaktadır.

Beyaz kedi cinsleri hangileridir

 • Van kedisi, ipeksi bembeyaz tüylerden bahsedildiğinde akla ilk gelen ve kökeni bizim ülkemiz olan kedilerdir. Uzun ve kabarık bir kuyruk yapısı, gözler mavi yada kehribar rengi, yada biri mavi diğeri kehribar rengi şeklinde olan ve dünyada kedi gözü denildiğinde iki farklı renge sahip olabilen başka bir kedi cinsi yoktur. Dünya üzerinde melezleştirilemeyen tek kedi türüdür. Uzun kürkleri sayesinde soğuk hava şartlarına kolayca ayak uydurabilmektedirler. Her ne kadar uzun kürkleri ile soğuktan korunmayı becerebilseler de kediler çok üşüyen canlılardır. Van kedileri temizlenmeyi ve suyu çok severler. Yüzmeyi bilirler. Yaz aylarında ise iklim koşullarına uyum sağlamak için tüy dökerler. Van kedilerinin kuyrukları çok uzun olduğundan kuyruklarını kollarının altına alıp uyurlar.
 • Ankara kedisi, beyaz kedi cinslerinden birisi olan Ankara kedisini kucağınızda saatlerce okşayıp sevseniz asla sıkılmak nedir bilmez. Beyaz tüyleri uzun olduğundan dolayı düzenli bir bakım gerektirir. Bilinen en eski kedi cinslerinden bir tanesidir. Avrupa'da angora kedisi ismi ile tanınır. Sahibine çok düşkündür. Uzun ve üçgen bir burun ve oldukça keskin kafa yapısına sahiptir. Badem şeklinde mavi gözlere sahiptir. Kuyruk son derece tüylü vücut ise sık, kabarık ve beyaz tüy yapısına sahiptir. Ankara kedilerinin genetikten gelen en önemli özelliği ise kulaklarının duymamasıdır. Yürüme halinde iken kuyruk kıvrık halde durur. Genelde uyumlu bir kedi türü olsa da çabuk sinirlenen bir yapıya sahiptir.
 • Chinchilla, bu türde bilinen beyaz kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Uysal ve sakin bir cins olan bu kedilerin ses tonu gayet melodik ve dinlendirici bir özelliğe sahiptir. Dış görüntüleri tam aksini söylese de oldukça güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Kırılgan oldukları için ev yaşantısı onlara daha cazip gelmektedir. Kendilerini evde daha korunaklı ve güvende hissederler. Burun kemikleri uzun ve yüz öne doğru çıkıntılıdır. Gözler zümrüt yeşili ve mavi olabilmektedir. Ortası siyah çizgili kırmızı bir buruna sahiptir. Düzenli olarak her gün fırçalanmazsa tüyler düğümlenebilmektedir.
 • Tiffanie, beyaz kedi cinslerinden biridir. Aynen bembeyaz yumuşacık tüyleri gibi huyu da yumuşaktır. Son derece sakin olan bu beyaz kedi, oyun oynamayı çok sever. Kapalı kapıları rahatça açabilir. Orta boylu bir kedi türü olan tiffanie nin ince tüyleri vardır. Kafa üçgen patiler ovaldir. Yarı uzun tüylü olup, tüyleri karışmadığı için haftada 2-3 kez fırçalamak yeterli gelmektedir.        
]]>
Amerikan Cinsi Köpekler https://www.cinsleri.net/amerikan-cinsi-kopekler.html Thu, 08 Nov 2018 12:45:41 +0000 Amerikan Cinsi Köpekler,  karakteristik özellikleri olan köpeklerdir. Türlerin eğitimi genelde kolaydır. Sizi çok fazla zorlamaz. Belirgin özelliklere sahip olmaları bakım konusunda size rahatlık sağlar. Köpeğinizi Amerikan Cinsi Köpekler,  karakteristik özellikleri olan köpeklerdir. Türlerin eğitimi genelde kolaydır. Sizi çok fazla zorlamaz. Belirgin özelliklere sahip olmaları bakım konusunda size rahatlık sağlar. Köpeğinizi sahiplendikten itibaren gerekli kuralları koyar ve eğitirseniz ve kendisini güvende hissettirirseniz çok sadık bir dost kazanmışsınız demektir. Her köpeğin belli bir tarzı olduğundan Amerikan cinsi bir köpek sahiplenmek istediğinizde genel özellikler hakkında bu yazıdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amerikan cinsi köpekler hangileridir ve genel özellikleri nelerdir

 • Amerikan bulldog, Amerikan cinsi köpekler arasında en bilinen türlerden biridir. Oldukça sert, hızlı ve iri bir köpektir. Genelde domuz avı kullanılan bir köpek olsa da aynı zamanda bir çoban köpeğidir. Kendini güvensiz hissetmediği sürece saldırgan değildir. Kolay eğitilebilen ve çocuklarla çok iyi anlaşan bir türdür. Aile bireylerini korumaya bayılır. Güçlü çene yapısı ve kaslı bir vücudu vardır. Sert ve kısa tüyler bakımını kolay hale getirmektedir. Kafa oldukça büyük olup kulakları kesik olmayanlar daha çok tercih edilir. Çok saldırgan olmasa bile vahşi hayvanlarla dövüşebilecek kadar cesur bir köpektir.
 • Amerikan cocker spaniel, orta boylu, 14 kilo ağırlığında olan bu türün en belirgin özelliği uzun ve sarkık kulak yapısıdır.Kemikli bir vücut ve kısa bir sırt yapısına sahiptir. Evde beslemek için tercih edilen türler arasındadır. Çok sıkmadan düzenli eğitim verilebilir. Büyük bir alanda oynamaya ve koşmaya bayılırlar, her ne kadar evde bakılabilse de günde 3 kez düzenli olarak dışarı çıkarmanız gerekir. Tüyler düz olup her gün taranmayı gerektirir.
 • Amerikan eskimo köpeği, bembeyaz ve son derece göz alıcı tüyler çok dikkat çeker. Gözler ve burun siyah kulaklar diktir. Evde bakılabilir ama düzenli yürüyüş şarttır. Yalnız kaldıklarında çabuk sıkılırlar. Tüyler uzun ve sık olduğundan günde 2 kez düzenli fırçalama gerektirir.
 • Amerikan fokshaundu, kısa tüylere sahip bir av köpeğidir. Genel vücut beyaz sırt kısmı ise kızıl yada kahve olabilmektedir. Tilki tazısı olarak bilinir.
 • Amerikan staffordshire terrier, bulldog ve beyaz terrierin melezleştirilmesi ile oluşan bir türdür. Şiddete eğilimli bir köpektir. Ama iyi bir eğitimle zararsız hale getirilir. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılır. Pitbula benzese de karakteristik özellikler farklı olduğundan sosyalleştirilebilir. 
 • Amerikan pitbull terrier, koruma iç güdüsü son derece gelişmiş olan bir köpek türüdür. Yabancı kişilere karşı soğuk tavırları dikkat çekicidir. Düşmanları ile ölümüne savaşır. Gözü karadır. Sahibine karşı son derece sadıktır.
 • Amerikan su spanyeli, kıvırcık tüyleri ile dikkat çekerler. İtaatkar bir cins olduklarından eğitilmeyi severler. Bataklıklar da bıldırcın ve ördek avında son derece iyidirler.
]]>
Büyük Kedi Cinsleri https://www.cinsleri.net/buyuk-kedi-cinsleri.html Thu, 08 Nov 2018 17:44:34 +0000 Büyük kedi cinsleri, evcil hayvanlar birçok insan için hem arkadaş, hemde hayatlarını kolaylaştıran canlılardır. Yalnızlıklarını paylaşır, biz insanlara yaşam enerjisi verirler. Kimi bir köpeği dost edinir, kimi bir ke Büyük kedi cinsleri, evcil hayvanlar birçok insan için hem arkadaş, hemde hayatlarını kolaylaştıran canlılardır. Yalnızlıklarını paylaşır, biz insanlara yaşam enerjisi verirler. Kimi bir köpeği dost edinir, kimi bir kediyi, kimisi de kuşları sever. Hayvan sevgisi gerçekten de önemlidir, çünkü hayvan sevmeyen insanlar, insanlara karşıda çok ılımlı, hoşgörülü, sevecen olamazlar. Bu tatlımı tatlı insan dostu canlılardan olan ve sizi şaşırtabilecek kadar büyük kedi cinslerinden bahsedeceğiz bu makalemizde. Bu kediler o kadar büyük cüsseli olmalarına rağmen oldukça sevecen ve insan dostu canlılardır.  Normal olan ve bizim bildiğimiz kedilerin yanında dev gibi görünen bu büyük kedi cinslerinin hangileri olduğuna hep birlikte bakalım. 

Büyük kedi cinsleri:
 • Savannah büyük kedi cinsi: Bu kedi cinsleri Afrika kökenlidir. Evcil bir kedi türü olan savannah görünüş itibarı ile tam bir yaban kedisini andırıyor. Ama tabi ki evcil bir kedi cinsidir.
 • Maine coon büyük kedi cinsi: İlk olarak Amerika'da keşfedilmiş olan bu kedi cinsi evimizde beslediğimiz normal ev kedilerinin daha tüylü ve büyük halidir. Evcil olan bu kedi cinsinin en önemli özelliklerinden biri ev yaşamına oldukça uyum sağlamış olmalarıdır.
 • Ragdoll büyük kedi cinsi: Radgoll cinsi kediler de Amerika kökenli büyük kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Oldukça zeki olmalarıyla ünlü olan bu kedi türü de maine coon kedileri gibi oldukça fazla tüye sahip büyük kediler arasındadır. 
 • Chasusie büyük kedi cinsi: Kökeni Mısır olan büyük kedi türlerinden biridir. Yabani bir kedi ile evcil bir kedinin çiftleştirilmesi ile elde edilmiş bir türdür. Evcil bir kedi türü olan bu büyük kediler, büyüklüğünü yabani kediden, evcil karakterini de genlerini taşıdığı evcil türden almıştır.
 • Norveç orman kedi cinsi: Norveç kökenli olan bu kedi cinsi, orman kedisi olarak tanınsa da oldukça sevecen bir karaktere sahip kedi türlerindendir. Oldukça uzun tüylere sahip bu kedilerin ağırlıkları 9-10 kiloyu bulmaktadır.
 • Ragamuffın büyük kedi cinsi: Kökeni yine Amerika olan büyük kedi cinsleri arasında yer alan bu kediler, o kadar iri cüsseli olmalarına karşın bir o kadarda sevecen karakterleri ile tanınmaktadırlar. Hem kedilerle, hem de çocuklarla çok iyi anlaşan bu heybetli kedi türü aile kedisi olarak da tanınmaktadır. 
 • Sibirya kedi cinsi: Rusya kökenli olan bir kedi türüdür. Diğer kedi türlerine göre daha küçük olsa da yinede büyük kedi cinsleri arasında yerini almıştır.
 • Amerikan bobtail kedi cinsi: Amerika kökenli ve mükemmel olarak tanımlanan bu kedi cinsleri, iri cüsseleri ile olduğu kadar tavşan kuyruğuna benzeyen kısa kuyrukları ile de dikkat çeken sevecen kediler arasında yer almaktadır.
]]>
Dövüş Horozu Cinsleri https://www.cinsleri.net/dovus-horozu-cinsleri.html Fri, 09 Nov 2018 08:56:21 +0000 Dövüş horozu cinsleri, Yasak olmayan yollarla horoz dövüşlerinden çok büyük rant elde edilmektedir. Dövüşmek horozların yapısında olan bir şeydir. Fakat para ile bahislerle dövüştürmek oldukça yanlıştır. Dövüşt Dövüş horozu cinsleri, Yasak olmayan yollarla horoz dövüşlerinden çok büyük rant elde edilmektedir. Dövüşmek horozların yapısında olan bir şeydir. Fakat para ile bahislerle dövüştürmek oldukça yanlıştır. Dövüşten sonra tavukların hali içler acısı bir hal almaktadır. Dövüş horozu cinsleri arasında olan hint tavuğunun farklı cinsleri bulunmaktadır. Dövüş horozlarından 2 tanesi yan yana asla duramaz çünkü cinslerinde dövüş bulunmaktadır. Hint cinsi tavukların özellikleri şunlardır:
 • Irkları içerisinde en dayanıklısıdır.
 • Dövüşleri ağır, etkili elleriyle, muntazam kas yapıları bulunmaktadır.
 • Dik duruşla ve geniş göğüsleri ve kalın kemikli ayakları bulunmaktadır.
 • Tavuklar 9-10 yumurtadan sonra kuluçka olmaktadır. 
 • Sakalları yoktur.
 • Geniş bir kaş yapısı bulunmaktadır, gözleri bu kaş yapısının içerisine saklanmış gelecek darbelere, dövüşlere karşı korunaklı bir yapıya sahiptir.
 • Ortalama olarak 3 kg dır.
Malay ve madras cinsi; dövüş horozcularını ilgilendiren iri yapılı ve kaslı olmaları ile Hint asil cinsidir. Gerçek doğal safkan tavuk cinslerindendir. Tecavüzcü tavuklara meydan okuyabilmektedir. Hindistan kökenlidir. Dünyanın en uzun boylu tavuğu malay'dır. Evcil hayvan olarak beslenmeye çok uygun bir cinstir ama 2 asil horozu bir arada tutamazsınız. Çünkü dövüşmek cinslerinde olduğu için barış içerisinde yaşayamamaktadır.
 • Hint horozunun iyi olması için yapılması gereken en önemli iki şey; bakım ve beslenmedir. Beslenme dövüş horozculuğunda en gerekli şeylerden bir tanesidir. Bakımı veya beslenmesinden bir tanesinin eksikliği durumunda performansı düşmektedir. Bakımında ise ortamın nemi, ısısı, altlık durumu yemliklerin temizliği, suyun kalitesi, barınağın güneş alıp almaması, gürültülü olup olamadığı çünkü gürültü de stresli olmaktadırlar. 
]]>
Ağaç Cinsleri https://www.cinsleri.net/agac-cinsleri.html Fri, 09 Nov 2018 16:46:05 +0000 Ağaç cinsleri; coğrafi koşullara göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde birbirinden oldukça farklı ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Ağaç, dal, gövde, yaprak ve köklerden oluşmaktadır. Ağaçlar doğanın akciğeridir Ağaç cinsleri; coğrafi koşullara göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde birbirinden oldukça farklı ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Ağaç, dal, gövde, yaprak ve köklerden oluşmaktadır. Ağaçlar doğanın akciğeridir ve bu nedenle çok iyi korunması gerekir. Bazı ağaçlar meyve verdiği için genellikle dalında yetişen meyvelerin isimleriyle anılmaktadır. Türkiye de meyve veren çok sayıda ağaç türü bulunmaktadır.

Ülkemizde bulunan ağaç cinsleri nelerdir

Ağaçlar meyve verip vermemelerine göre 2 kategoriye ayrılırlar.
 • Meyvesiz ağaçlar: Meyvesiz ağaçlar genellikle ormanlarda ya da kırsal bölgelerde yetişmiş olan ağaç türleridir. Meyvesiz ağaçlar yapraklarına göre kategorize edilir. Bazı ağaçlar iğneli dallara sahip iken bazı ağaçlar ise yapraklıdır. İğneli ağaç türleri, çam, köknar, ardı, ladin, sedir olarak tabir edilen ağaçlardır. Bu ağaç türleri genellikle Akdeniz ikliminin yaygın olarak görüldüğü bölgelerde yetişir. Bu ağaçlar yağışlı ortamları severler ve boylarının büyümesi bazen yıllar sürer. Özellikle çam ağacı ormanlık ve yeşilin yoğun olduğu alanlarda boy verir. Bu ağaçların gövde kısımları çok güçlü yapıya sahip oldukları için üretimde de ilk madde olarak daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle İnegöl, Kastamonu gibi yörelerde yetişen iğneli ağaçlar bu işlerde çok fazla tercih edilmektedir.
 • Meyveli ağaçlar: Ülkemizde bir yıl içerisinde dört mevsim de yaşanabildiği için meyve üretimi açısından oldukça çeşide sahiptir. Türkiye de hemen hemen tüm illerimizde çok rahat elma ağacı yetişebilmektedir. Elma ağacının yanı sıra erik, ayva, kayısı, şeftali, limon, mandalina, portakal, ceviz, fındık, dut, ayva gibi meyve ağacı cinsleri de bulunmaktadır. Ağaç cinsleri içerisinde ceviz ve fındık ağacı dışındaki diğer meyve ağaçlarının gövde kısımları çok dayanıklı olmadığı için başta mobilya sektörü olmak üzere üretimde girdi olarak kullanıldığı söylenemez.

]]>
Alman Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/alman-kopek-cinsleri.html Sat, 10 Nov 2018 09:52:25 +0000 Alman Köpek Cinsleri, denildiği zaman akla ilk gelen  tabi kide alman kurdu olacaktır. Bütün dünyada bilinen üstelik polis teşkilatlarının bile bazı birimlerinde özenle yetiştirilip kullanılan bir köpek cinsidir. Güçlü ve d Alman Köpek Cinsleri, denildiği zaman akla ilk gelen  tabi kide alman kurdu olacaktır. Bütün dünyada bilinen üstelik polis teşkilatlarının bile bazı birimlerinde özenle yetiştirilip kullanılan bir köpek cinsidir. Güçlü ve dengeli bir alman köpek cinsidir. Kahverengi ve siyah renklerinde olabilir. Kemik yapıları çok güçlüdür. Büyüdükleri zaman evde bakımları çok zor olacaktır o yüzden hem kendinize hemde köpeklere haksızlık etmeyin ve evinizde bakmayın. Alman köpek cinsleri arasından sayabileceğimiz bir sürü köpeğimiz mutlaka vardır.

Alman Köpek Cinsleri Hangileridir

Alman çoban köpeği, alman kalın tüylü pointer, alman kısa tüylü pointer, alman spanieli, alman av terrieri gibi isimleri sayabiliriz. Kısaca özelliklerinden bahsedecek olursak, genel özellikleri bakımından hepsi sahiplerine karşı sevecen yapıdalardır. Özellikle de eğitilebilirler. Gerek alman  köpek cinsleri olsun gerekse başka cins köpeklerin hepsi dünyaya geldikleri andan itibaren insanlara karşı sevgi duyarlar ve bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türü köpeklerdir. İnsanlarla çok iyi dost olurlar. Ortalama on beş ile yirmi yıl arasında yaşarlar. Keskin bir koku alabilen burunları vardır. Kulakları da sese karşı çok duyarlıdır. Köpekler iki, üç yaşlarında bir çocuğun zekasına sahiplerdir. Köpeklerin terleme bezleri yoktur ayaklarından terlerler. Alman cinsi köpeklerde ve diğer köpek cinslerinde yaklaşık bin yediyüz tat alma özelliği vardır. Yaklaşık yüzelli ile ikiyüz kelime öğrenebilirler. Dünyada dörtyüz milyon köpek türü olduğu düşünülüyor. İnsanların parmak izleri nasıl kendilerine has bir olaysa köpeklerinde burun izleri vardır
]]>
Balık Cinsleri https://www.cinsleri.net/balik-cinsleri.html Sat, 10 Nov 2018 19:46:48 +0000 Balık cinsleri; içerisinde hem yenilebilen hem de yenilemeyen balıklar bulunmaktadır. Balık denilince genellikle akla ilk süs balıkları gelir. Süs balığı evde ya da ofiste uygun şartlarda yetiştirilebilen balıklardır. Süs Balık cinsleri; içerisinde hem yenilebilen hem de yenilemeyen balıklar bulunmaktadır. Balık denilince genellikle akla ilk süs balıkları gelir. Süs balığı evde ya da ofiste uygun şartlarda yetiştirilebilen balıklardır. Süs balıklarının bakımı oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Balık akvaryum içerisinde iken onun hareketlerini izlemek insanın ruh sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle çocuklar için evde hayvan beslemeyi düşünenler için balık çok iyi bir alternatiftir. Fakat tek yapmanız gereken şey beslemek istediğiniz balığın cinsine karar vermek ve onun için uygun koşulları sağlamaktır. Süs balığı türleri içerisinde Japon balığı ve lepistes en çok yetiştirilen akvaryum balıklarıdır. Yenilebilen balık cinsleri ise okyanusta, denizde ya da tatlı suda yetişirler. Bu balık cinsleri azımsanmayacak kadar fazladır.

Yenilebilen balık türlerinden en çok bilinenlerin isimleri ve özellikleri nelerdir 
 • Aynalı sazan: Dışı pullu ve sarımtırak renkli bir balıktır. Aynalı sazan bir tatlı su balığıdır ve balık üretimi açısından çok karlı olduğu için Ülkemizde çok fazla üretimi yapılmaktadır. 
 • Barbunya: Barbunya balığı denizlerde yetişir. Özellikle ılık ve sıcak ortamları seven barbunya, sürü şeklinde yaşar ve genellikle denizin ortalama 250 metre dibinde gezinirler. Barbunyanın fiyatı birçok balığa göre daha pahalı olmasına rağmen bu balığa olan talep son derece yüksektir.  
 • Çipura: Ülkemizde tüketimi en fazla olan balık cinslerinden bir tanesidir. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde avlanılan bu balık türünün eti çok lezzetlidir. Bir çipuranın ağırlığı ortalama 5-6 kiloyu bulabilir. En küçük çipuraysa yaklaşık yarım kilo ağırlığındadır. Çipuranın avlanma mevsimi yılın son aylarına denk gelir ve çipura balıkçılara iyi para kazandırır.  
 • Alabalık: Tatlı su balığıdır. Ülkemizde pek çok alabalık üretim çiftliği bulunmaktadır. Alabalık hem ızgara hem de tavada yapılabilen bir balık cinsidir. Alabalığın çeşitli türleri bulunmaktadır. 
 • Dil balığı: Dil balığının fiyatının yüksek olması nedeniyle tüketimi diğer balıklara göre daha azdır. Dil balığı yassı bir görüntüye sahip olup eti oldukça lezzetlidir. Dil balığı daha çok tavada pişirilir ve eti tavuk eti kadar beyazdır. Dil balığının yılda iki sezon avlanması yapılır. Av ayları Kasım-Mart aylarına denk gelir.  
 • Hamsi: Ülkemizde en fazla avlanan ve tüketilen balık cinsidir. Özellikle Karadeniz Marmara Bölgesinde bulunan hamsi Türk mutfağında özel bir yere sahiptir. Başta ekmeği olmak üzere birçok yemeği yapılan hamsi hem tavada hem ızgarada pişirilebilir. 
 • İstavrit: Dışı dikenli ve oldukça lezzetli bir balık cinsidir. Tüketim açısından Nisan ve Eylül ayı tercih edilmelidir.
Balık cinslerinin en çok tercih edilenleri yukarıda sıralanmıştır. 
]]>
Büyükbaş Hayvan Cinsleri https://www.cinsleri.net/buyukbas-hayvan-cinsleri.html Sun, 11 Nov 2018 05:37:19 +0000 Büyükbaş Hayvan Cinsleri, özellikle hayvancılıkla uğraşan kişiler için önemli bir geçim kaynağıdır. Büyükbaş hayvan cinsleri tüm dünyada et ihtiyacını karşılamak için gereklidir. Öküz, manda, İnek ve ang Büyükbaş Hayvan Cinsleri, özellikle hayvancılıkla uğraşan kişiler için önemli bir geçim kaynağıdır. Büyükbaş hayvan cinsleri tüm dünyada et ihtiyacını karşılamak için gereklidir. Öküz, manda, İnek ve angus büyükbaş hayvan cinslerine örnek olarak verilebilir. Büyükbaş hayvanlar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu hayvanların farklı özelliklere sahip olması nedeniyle hayvancılık ile uğraşan kişiler tarafından hayvan cinsleri arasında ayrım yapılmıştır.

Dünya’da Bulunan Büyükbaş Hayvan Cinsleri Nelerdir
 • Zavot Sığırı: Ülkemize genelde Kafkasya’dan Kars bölgesinde getirilir. Süt verimi yaklaşık 1400 kg kadardır. Besi tutma özelliği iyidir. 
 • Maraş Sığırı: Maraş bölgesinde bulunan ufak ve kırmızı renkli sığır çeşididir. Doğu Anadolu kırmızı sığırının yerli kara sığır ile melezleştirilmesi sonucunda oluşur.
 • Simental: Ana vatanı İsviçre dir. Bu hayvanların tırnak ve bedenleri sağlamdır. Uzun sırtlı ve çok iri yapılıdırlar. Besi hayvanı olarak çok uygundurlar ve et verimleri yüksektir.
 • Jersey: Anavatanları Fransa ve İlgiltere arasındaki Jersey adasıdır. Karadeniz bölgesinde bulunan büyükbaş hayvan cinsi ülkemizde Amerika dan getirilmiştir. Diğer hayvanlara göre ufak ve sevimlidirler. Yedikleri yemi en yüksek oranda süte çevirirler ve sütleri çok yağlıdır. Fakat et verimleri düşüktür. Sıcak havalardan fazla etkilenmeyen Jerseylerin yavruları ufak ve cılızdır. 
 • Brangus : Amerikalıların yetiştirmiş olduğu büyükbaş hayvan siyah tüylü, boynuzsuz bir sığırdır. Uzun bacaklı, derin ve geniş gövdeleri vardır. Düveleri daha erken boğaya gelmektedir. Buzağıları diğer büyük başlara göre daha ufak doğar fakat hızla gelişirler, kocaman gövdeli hayvanlar olurlar. Etleri çok lezzetlidir ve et verimleri çok yüksektir. 
 • Şarole: Fransa’nın Charolais bölgesinde yetiştirilen bu hayvanlar baya iridir. Kılları açık krem rengindedir. Canlı ağırlıları ergin dişilerde 700 kg, ergin erkeklerde ise 1100 kg civarındadır. Bu büyükbaşlar et üretimi için yetiştirilir. Buzağılar doğdukları zaman 40-50 kg arasındadır. Buzağılar kısa sürede gelişebilirler. Etleri  lezzetlidir. Besiye alınan sığırlarda et verimi çok yüksektir.
 • Red Poll: Kırmızı ve boynuzsuz bir cins olan Red Poll hayvanlarının annelik karakteri ile beraber hızlı ve kolay doğum yapmasıyla ünlü bir sığır cinsidir. Ticari anlamda en çok tercih edilen hayvan cinslerinden biridir.
Büyükbaş hayvan cinslerini çoğaltma şansımız vardır. Büyükbaş hayvanlar ana vatanlarına, renklerine, et ve süt verimlerine, boynuzlarına ve büyüklüklerine göre sınıflandırılır.
]]>
Golden Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/golden-cinsi-kopek.html Sun, 11 Nov 2018 21:08:24 +0000 Golden cinsi köpek, tercih sıralamalarında ilk sıralarda yer almaktadır. Golden cinsinin kökeni İngilteredir. İngiltere gibi bir çok ülkede de çok sevilen köpek cinslerinin başında gelmektedirler. Golden kelimesi getir anlamına Golden cinsi köpek, tercih sıralamalarında ilk sıralarda yer almaktadır. Golden cinsinin kökeni İngilteredir. İngiltere gibi bir çok ülkede de çok sevilen köpek cinslerinin başında gelmektedirler. Golden kelimesi getir anlamına gelmektedir. Golden cinsi köpekler avcı köpekler olarak bilinir. Avlarını her nerede olurlarsa olsun bularak getiriler. Günümüzde evde beslenen bir çok golden cinsi köpekler vardır. Çok iyi huyları var olan köpek cinsidir. Sevgi doludurlar, insana yakındırlar. Aile ortamına çok uygun olan köpeklerdir. Çok rahat bir şekilde yetiştirilebilirler. Usludurlar. Zeki ve çok hareketli aynı zamanda çok fazla ilgi bekleyen köpek cinsidir. Sahibini memnun etmeyi seven sadık, kendine güvenirler. Çocuklar ile çok fazla iyi anlaşırlar. Koruma iç güdüleri ise fazla gelişmiştir. Yabancıları tehdit olarak görmezler. Sevgi dolu oldukları dış çevreden görülebilmektedir. 

Golden cinsi köpek özellikleri nedir, Bakımları nasıl yapılmalıdır

Golden cinsi köpeklerin bakımı ise oldukça kolaydır. Sağlıkları açısından düzenli olarak taranmaları ve düzenli bir şekilde yıkanmaları çok önemlidir. Özel ilaçlı olarak üretilen sabunlar sağlıkları için önemlidir. Özel olarak üretilen bu sabunlar aynı zamanda köpekleri bit ve pirelerden korumaktadır. Ve golden cinsi köpeklerin tüylerinin özel görünmesini sağlarlar. Yemeklerden sonra genellikle iki saatte bir olarak dışarıya çıkarılma ihtiyacı hissederler. Uykudan uyandıktan sonrada 15 dakika sonra dışarı çıkarılmadır. Yavruyken aldınız ise bakımı oldukça sabır ve zahmet isteyebilir. Yavru golden cinsi köpek için tuvalet ihtiyacını gidermesi zamana bırakılmalıdır. Ve sabır ister. Yavru olan golden cinsi köpeğinin temiz olmasının çok daha uzun sürmesi sahibinin ona ne kadar iyi baktığı ile alakalıdır. Tüy bakımı köpeklerde dikkat edilmesi gereken önemli konulardadır

Golden cinsi köpekler yılda iki kere tüy dökerler. Eğer bahçede yaşıyorsa bu ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun olarak görülür. Evde yaşayan köpeklerde ise yılın bütün dönemlerine yayılarak gelişir. Tüy dökme dönemlerinde yapılması gerek tek şey köpekleri bu dönemlerde sabah ve akşam ayrı olarak fırçalamaktır. Yavru köpekler fırçalamaya hazırlamak oldukça önemlidir. Golden cinsi köpekleri fırçalamaya ne kadar erken hazırlanır ise alışması da o kadar kolay gerçekleşir. Ve bu durum sahipleri içinde rahatlık sağlar. Çünkü fırçalama köpeklerin gene bakımı üzerinde beslenmeleri kadar önemli bir husustur.Tırnaklarının bakımı düzenli ve temiz olarak yapılması önemlidir.Golden cinsi köpeklerin doğal yaşamlarında avlanma ve tırmanma parçalama gibi durumlar için kullandığı tırnakları onlar için olduğu kadar sahibi açısından da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu yüzden sahibi köpeğinin tırnağını keserken ve temizler iken oldukça özenli davranmak zorundadır. 

Golden cinsi köpeklerin ter bezleri bulunmamaktadır. Koku yapmazlar. Ve sık sık yıkanmaları da iyi temizlendikleri anlamına gelmemelidir. Yani golden cinsi patileri dışında terlemezler. Terlemeye bağlı olarak kokmayacak olmaları içinde sık sık yıkanma ihtiyacı hissetmezler. Bir yandan da çok fazla yıkanmaları deride oluşacak olan hastalıklar için bir başlangıç noktası yaratabilir. 
]]>
Akvaryum Balık Cinsleri https://www.cinsleri.net/akvaryum-balik-cinsleri.html Mon, 12 Nov 2018 01:02:52 +0000 Akvaryum Balık Cinsleri, Akvaryum balıkları içinde en sık tercih edilen balık cinsleri tatlı su akvaryumunda yaşayan balıklardır. Birçok kişinin evinde bulunan akvaryumlar sahibinin isteğine göre hazırlanır ve akvaryum için u Akvaryum Balık Cinsleri, Akvaryum balıkları içinde en sık tercih edilen balık cinsleri tatlı su akvaryumunda yaşayan balıklardır. Birçok kişinin evinde bulunan akvaryumlar sahibinin isteğine göre hazırlanır ve akvaryum için uygun balıklar tercih edilir.
 
Akvaryumda en yaygın olarak beslenen balık cinsleri nelerdir;

Japon balıkları, akvaryum için en sık tercih edilen balık cinsi olan Japon balıkları, en çok da çocuklar tarafından tercih edilir. Boyları 20 cm ye kadar ulaşan bu balık cinsinin yaklaşık 10-15 yıl kadar ömrü vardır. Hem etçil hemde otçul olan Japon balıklarının dişi ve erkeklerini birbirinden ayırt etmek biraz zordur. Akvaryumunun alt kısmına yumurtlayarak çoğalırlar. Yavrular yumurtadan 7-10 gün arasında çıkar ve ufak olan Japon balıkları diğer balık cinsleri ile uyum içinde yaşayabilirler. 5-30 derece sıcaklıkta yaşayabildikleri için akvaryum içerisinde ısıtıcı kullanılması gerekmez. Ancak bazı özel üretim türlerinin yapıları oldukça hassastır. Bu nedenle 18-23 derece ılık suda yaşamaları daha uygundur. Oldukça iştahlı bir balık cinsidir. Ancak gereğinden fazla yem verildiği takdirde kabız olurlar ve bu durumda bu balıkların en yaygın ölüm nedenidir. Bu nedenle Japon balıkların doğru ve düzenli beslenmesi gerekir.

Poecilia reticulata (lepistes), yavrulaması ve yavrularının bakımı oldukça kolay olan bu balık cinsi bu özelliğinden dolayı birçok akvaryum severin tercih ettiği balık cinsleri arasında yer alır. Kırmızı, sarı, beyaz, mavi ve pembe renklerde sahiptir. dişileri 6 cm erkekleri ise 3 cm büyüklüğündedir. Dişleri daha çok gösterişlidir ve hamilelik dönemleri yaklaşık 28 gün sürer. Sıcak su balığı olan lepisteslerin akvaryum sıcaklığı için 25-28 sıcaklık uygundur. Diğer balık cinsleri ile uyumlu yapıya sahiptirler, akvaryum üzerinde serpilen yemler onlar için yeterlidir.

Ciklet balıkları, levrek familyasından gelen bu akvaryum balık cinslerinin büyümeleri, yaşadıkları alana bağlıdır. Diğer balık türleri ile uyum göstermemeleri nedeniyle tek tür balık olarak beslenmeleri daha uygundur. Akvaryumda özel sıcaklık aramayan ciklet balıkları hem etçil hemde otçul olarak beslenirler. Beslenmelerinde özel yemler ve canlı yemler tercih edilmelidir. ağızdan yumurtlayan bu balık cinsleri öpüşen balık olarak da bilinmektedir. Yumurtlama dönemlerinde dişi olan balıklar çoğunlukla ayrı bir akvaryumun içerisinde alınmalıdır. Bu balık cinsleri yavrularını yemez fakat yavruların diğer balıklara yem olmamaları için boyları 1,5, 2 cm olana kadar ayrı bir akvaryumda bakılmaları daha doğru olur.
]]>
Evcil Köpek Cinsleri https://www.cinsleri.net/evcil-kopek-cinsleri.html Mon, 12 Nov 2018 04:53:54 +0000 Evcil köpek cinsleri; denilince akla pek çok köpek cinsi gelmektedir. Evde hayvan beslemek oldukça zor ve zahmetli bir uğraştır. Fakat yalnızlıktan kurtulmak ya da çocuklara hayvan sevgisini daha iyi aşılayabilmek için evde h Evcil köpek cinsleri; denilince akla pek çok köpek cinsi gelmektedir. Evde hayvan beslemek oldukça zor ve zahmetli bir uğraştır. Fakat yalnızlıktan kurtulmak ya da çocuklara hayvan sevgisini daha iyi aşılayabilmek için evde hayvan beslemek çok önemli bir husustur. Özellikle apartmanda yaşayan aileler açısından evde beslenecek hayvanın seçimi kadar cinsi de önem arz etmektedir. Evde köpek beslerken mutlaka evcil olan ve kolay eğitilebilen cinslerin seçimine önem verilmesi gerekmektedir. Evde beslenebilecek pek çok köpek cinsi bulunmakta olup seçim yaparken çok iyi araştırmak sağlıklı bir karar verebilmek adına çok önemlidir. Aşağıda evde yada bahçede beslenebilecek evcil köpek cinsleri ve özellikleri hakkında kısaca bilgi verilmektedir.

Evcil köpek cinsleri ve özellikleri nelerdir
 • Kaniş:Kaniş cinsi köpeğin en büyük dezavantajı tiz bir ses ile havlamasıdır. Kanişler tam bir süs köpeğidir ve bu nedenle özellikle bayanlar tarafından çok fazla tercih edilir. Kanişlerin duyu organları ve özellikle de kulakları çok iyi çalışır. Bu nedenle de çok hızlı öğrenir. 
 • Pug: pug evde ve bahçede kolaylıkla beslenebilecek bir köpek türüdür. Pugun eğitimi çok kolay ve zahmetsizdir. Ülkemizde en fazla beslenen köpek türüdür. Pug görüntü itibarıyla buldog adı verilen iri köpeğe benzese de oldukça uysal bir köpektir. Pugun vücudu ile kafa bölgesi birkaç renkten oluşur. Yüz ve kulak kısımları genellikle siyah rende sahiptir.  
 • Beagle: Kulakları sarkık bir yapıda olan beagle cinsi köpeklerin evde beslenmesi açısından talebi oldukça fazladır. Beagle farklı renklere sahiptir. Bu cins köpeklerin tüyleri diğer köpekler ile kıyaslandığında daha kısadır. Beyaz, kızıl ve turuncu renge sahip olabilen beagle cinsi köpeklerin yüz şekli ise daha çok yuvarlak bir görüntüye sahiptir. Beagle mutlu ve keyifli olduğunda hemen kuyruk sallar ve bu özellikleri onları çok sevimli yapar.
 • Fransız buldog köpeği: Evcil olmakla birlikte evde beslemek için bir kez daha düşünülmesi gereken bir cinstir. Fransız buldog köpeğinin ağzından sürekli sıvı akar ve uyku esnasında yetişkin bir birey gizi sürekli havlar. Eğer bunlara tahammül edebileceğinize inanıyorsanız size iyi bir arkadaş olabilir. 
 • Golden retriever: Evcil köpek cinslerinden olan bu köpeğin en önemli özelliği ise çok fazla tüye sahip olmasıdır. Ayrıca eğitmek amacıyla uğraşmak isteyenler için çok iyi bir evcil hayvandır. Çünkü bu cins köpekler her şeyi çok hızlı öğrenir. 
 • Amerikan cocker: Kulaklarından itibaren çok fazla tüye sahip olan bu köpek türünün eğitimi için biraz çaba sarf etmek gerekir. Ayrıca biraz hırçın da bir yapıya sahiptir.
]]>
Ceviz Cinsleri https://www.cinsleri.net/ceviz-cinsleri.html Mon, 12 Nov 2018 11:34:37 +0000 Ceviz Cinsleri, kuru yemiş olarak tüketilen aromatik kokulu ağaç meyvesi olan cevizin birçok türü vardır. Ceviz ağaçlarının boyları, meyve kabuğu yapıları, yağ oranı cinslerine göre değişim göstermektedir. Ceviz meyvesi Ceviz Cinsleri, kuru yemiş olarak tüketilen aromatik kokulu ağaç meyvesi olan cevizin birçok türü vardır. Ceviz ağaçlarının boyları, meyve kabuğu yapıları, yağ oranı cinslerine göre değişim göstermektedir. Ceviz meyvesi ağaç üzerinde salkım halinde olup yaprakları ise tüylü ve hoş kokuya sahiptir. Kışın yapraklarını döken bitki türlerindendir. Ceviz cinsleri, her türlü iklim ve toprak yapılarına uyum sağlamakla birlikte bazı türleri kendine özgü hava koşulları ve toprak türünde daha verimli yetişmektedir. İlkbahar mevsiminde yeşerip birlikte sonbahar mevsiminde olgunlaşma dönemine girer. Hasat zamanındaki cevizler kurutularak belirli aşamalardan geçilip tüketime hazır hale getirilir. Ceviz cinsleri, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle beyin gelişiminde ve zeka seviyesinin arttırılmasında son derece etkilidir. Doğal ve hormonsuz olarak üretimi yapılan ceviz cinsleri tercihlerde ilk sırada yer almaktadır. Kökenleri yabancı ülkelere ait birçok ceviz türü Türkiye'de de mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Kaman, Yalova, Hekimhan gibi yörelere has ceviz cinsleri mevcuttur. Ayrıca, ülkemizde her yöreye özgü kaliteli ceviz cinsleri de vardır. Cevizin besin değerinin yüksek olması insanlar tarafından sevilen meyveler arasında olmasına imkan tanımıştır.

Cevizin En Bilinen Cinsleri;

Pikan cevizi: Kuzey Afrika'da yetiştirilme sahası geniş olan kabuklu meyve türüdür. Akdeniz ikliminin hakimiyeti altında ılıman ve sıcak bölgelerde verimli bir şekilde üretilir. Bu ceviz cinsinin yapısı yassı ve pürüzsüzdür. Görünümünün farklı olması diğer ceviz türlerine göre arada fark yaratmıştır. Gece gündüz sıcaklık farkının fazla olmadığı bölgeye has bir meyve olduğu için oldukça pahalı bir cinstir. Toprak derinliğinin yetersiz olduğu noktalarda yetiştirilmesi uygun değildir. Kök salma kuvveti geliştiği için dar alanda gelişimini sağlıklı bir şekilde ilerletemez. Yaz mevsiminin sonlarına doğru hasat edilir.

Chandler cevizi: Amerika kökenli bir ceviz cinsidir. Özellikle Güney Amerikanın  Şili ülkesinde bu ceviz ün salmıştır. Bu ceviz oval şekilde, az miktarda pürüzlü ve ince kabuklu yapıdadır. Ceviz içinin kabuğundan ayrılması oldukça kolaydır. Ağacının yan dallarında meyve verimi yüksektir. Ağaç yapısı bodur olup bakımının iyi yapılması halinde her iklim ve toprak türüne uyum sağlar. Sonbahar mevsiminde hasadı yapılır.

Fernor cevizi: Melez özellikli ceviz türüdür. Karasal iklim özelliğine uygun alanlarda yetişir. Kabuğundan ayrılması kolay içi beyaz bir meyvedir. Meyve verimini yan dallara doğru yoğunlaştırır. Eylül ayının sonunda hasat edilir.

Pedro cevizi: California bölgesine has bir cevizdir. Ilıman iklimin mevcut olduğu yerde yoğun olarak yetiştirilir. Olgunlaşma döneminde ise sıcaklık ister. Ağaç yan dalları meyvenin yoğunlaşmasına uygundur. Meyve şekli oval yapıda olup dolgun bir içe sahiptir.
]]>
Ördek Cinsleri https://www.cinsleri.net/ordek-cinsleri.html Mon, 12 Nov 2018 21:12:36 +0000 Ördek Cinsleri, Genellikle sulak alanlarda yaşamını sürdüren yabani ve evcil oldukça fazla ördek cinsi bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan ördek cinsleri birçok ırkın karışımından elde edilmiş melez ırklardandır. Perde ayakl Ördek Cinsleri, Genellikle sulak alanlarda yaşamını sürdüren yabani ve evcil oldukça fazla ördek cinsi bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan ördek cinsleri birçok ırkın karışımından elde edilmiş melez ırklardandır. Perde ayaklı olan ördek cinsleri genellikle göl ve dere kenarlarında ve bataklık alanlarda yaşarlar. Ördeklerin kolay beslenmesi, her iklim koşuluna uyum sağlaması ve oldukça kar getirmeleri bakımından evcil cinsleri de üretilmektedir.

En yaygın görülen ördek cinsleri;
 
Yeşilbaş, Asya, Avrupa, Afrika, Güney Amerika, birçok adada ve Türkiye'nin birçok yerinde oldukça yaygın olan kuşlar arasındadır. Toprakta bulunan dane, tohum ve eklem bacaklılar ile beslenirler. Beslenmeleri bakımından zengin olan durgun suları ve nemli bölgeleri tercih eden bu ördek cinsleri dünyada en çok tanınan su kuşlarıdır. Tropik yağmur ormanları, ılık ve tropik deniz kenarları, sazlık durgun sular, tropik savanlar, çalılık fundalık bölgeler, tatlı su gölleri ve nehirler habibatlarını oluşturur. Eşeysel olgunluğa ilk yıllarının sonunda ulaşan yeşilbaş ördeklerin dişi olanları yuvalarını kendileri yaparlar. İlk yıl yavrularının çıkış oranı azdır, ancak yaş ilerledikçe bu durum daha da artar. Ekim-Mart üreme dönemleri olan bu ördek cinsinin erkek olanları üreme döneminin sonra dişi ördekleri terk ederler. Göçmen kuşlardan olan yeşilbaş ördekler üreme döneminden sonra soğuk bölgelerden sıcak bölgelere göç ederler.

Cennet ördeği, görünüşleri oldukça güzel olan bu ördek cinsi agrasif bir yapıya sahiptir. Görünüş olarak dişi ve erkekleri birbirinden farklıdır. Erkekler genel olarak siyah renktedir. Kuyruk kısımları ise beyaz ve kızılımsı tüylerden oluşmuştur. Kanatları ve sırt bölümleri beyaz renktedir. Dişiler ise, genel olarak beyazdır, göğüs bölümleri ise koyu kahverengi ve siyah rengindedir. Hem etçil hemde otçul olarak beslenirler. Buğday, arpa, körpe yeşil filizler, tohumlar, tarım bitkileri, karides, suda yüzen böcekler, kurbağalar ve solucanlar ile beslenirler. Mart ya da Nisan aylarında üremeleri başlayan bu ördek cinsleri iki yılda cinsel olgunluğa ulaşırlar. Yavrular ilk zamanla beyaz tüyler üzerinde kahverengi desenlerdeb oluşan bir görünümde olurlar.

Suna, oldukça uzun boylu ve büyük bir ördek cinsi olan suna 55-65 cm boya ve 120-120 cm kanat genişliği ile oldukça dikkat çeken bir ördek cinsidir. Gövdesi toplu, gaga  rengi, kırmızı ve koyu pembe rengindedir. Gagasının sırt kısmı içe doğru kıvrılmıştır. Gövdesi beyaz olan suna ördeğinin karın ve kuyruk ucu siyah renktedir.  Göl, nehir ve deniz kıyılarında yaşarlar. Bitki örtüsü zengin olmayan açıklık alanlarda bulunurlar. Sığ sularda ve sulama tarım yapılan tarlalarda ufak balıklar, deniz kabukları, solucanlar, böcek ve su bitkileri ile beslenen bu ördek cinsleri Türkiye'de Güney Anadolu Bölgesi hariç her bölgede görülürler. Temmuz-Ekim ayları üreme dönemleridir. Kuluçka döneminde olan sunalar tüy değiştirir ve yaklaşık 25-30 gün uçmazlar. Genellikle tropikal iklimlerdeki alanlara göç ederler. Uzun mesafeye göç eden sunaların yazı geçirdikleri yere geri dönmeleri nisan ayında olur. Ülkemizde Türkiye'de Güney Anadolu Bölgesi hariç her bölgede görülür.
]]>
Kurt Köpeği Cinsleri https://www.cinsleri.net/kurt-kopegi-cinsleri.html Tue, 13 Nov 2018 20:43:33 +0000 Kurt Köpeği Cinsleri, köpek cinsleri içinde oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Kurt köpekleri hem çok akıllı hem de çok sadık bir köpek cinsidir. Yurdumuzda birçok kişinin beslediği kurt köpekleri özellikle de polisler Kurt Köpeği Cinsleri, köpek cinsleri içinde oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Kurt köpekleri hem çok akıllı hem de çok sadık bir köpek cinsidir. Yurdumuzda birçok kişinin beslediği kurt köpekleri özellikle de polisler tarafından ceset, uyuşturucu ve kaçakçılık aramalarında kullanılır. Kurt köpeklerinin çeşitli birçok cinsi vardır. Bu köpekler cinslerine göre de farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca kurda benzerliğinden dolayı da kurt köpeği olarak bilinmektedir.

Kurt Köpeği Cinsleri Ve Özellikleri

Sibirya Kurt Köpeği
Bu kurt köpeği cinsi soğuk iklim şartlarına oldukça dayanıklıdır. Çok uzun yıllar bekçilik, kızak çekme görevlerinde kullanılmakta olan bir köpek ırkıdır. Sevgi dolu yumuşak bir köpek olan sibirya kurtları büyüleyici mavi gözleri sayesinde korkutucu olabilme yeteneğini de sahiptir. Özellikle de inatçı tavırlarıyla dikkat çeken bu köpekler özgürlüklerine düşkünlüğü ile de bilinen bir kurt köpeği cinsidir. Beslenmesine dikkat edildiği takdirde dişi olanın ağırlığı 23 kilogram erkek olanın ağırlığı ise 27 kilograma kadar ulaşmaktadır. Bu kurt köpeği cinsleri 13 yıl boyunca yaşayabilirler.

Alman Kurt Köpeği
Bu köpek cinsinin en önemli özelliği akıllı ve zeki olmasıdır. Yetenekleri insanları şaşırtarak cezbeder. Bu kurt köpeği cinsi küçük yaşlarda eğitilerek kullanıldığı amaca göre çok faydalı bir hale getirilir. Alman kurt köpeği oldukça sadık bir köpek cinsidir. Show ve iş amaçlı da yetiştirilebilir. Koku alma yeteneği mükemmel olan kurt köpeği cinsi yetişkin kişilerde boy ölçüleri 50 santimetre ve 57 santimetre arasında farklılık göstermektedir. Erkeklerde ise 60 santimetreye kadar büyüdüğü görülür. Kurt köpeklerinin beslenmelerine dikkat edildiği takdirde bu köpekler uzun seneler yaşar. Çoban köpekleri olarak da beslenmekte olan Alman kurt köpeği gösterişli büyük bir vücut yapısına sahiptir.

Boyroz Kurt Köpeği
Bu kurt cinsi Rus kurt köpeği olarak da bilinmektedir. Bu köpek ırkı uzun tüylü, uzun boylu ve ince uzun kafalı bir yapıya sahiptir. Rusya bölgesinde kurt avlamak için kullanılmaktadır. Boyroz kurt köpeği cinsinin erkek olanının ağırlığı 35 ile 47 dişi olanın ağırlığı ise 26 ile 39 kilogram arasında değişmektedir.

Alaska Kurt Köpeği
Alaska'nın kuzey batı bölgesinde yaşayan kurt köpeği cinsi oldukça iri yapılıdır. Boyları 70 santimetre ağırlıkları ise 55 kilograma kadar ulaşır. Geniş omuzlu ve güçlü beden yapısına sahip olan Alaska kurt köpekleri kızak çekmede ve ev ortamında bekçi köpeği olarak da beslenmektedir. Özellikle de çocuklara yoğun ilgi gösteren bu köpekler sevecen cinsinin olduğu kadar da kahverengi badem gözleri sayesinde bilinmektedir.

Doğu Kanada Kurt Köpeği
Kanada'nın Amerika yakınlarında yaşamakta olan bir köpek ırkıdır. Canis lupus olarak da adlandırılmaktadır. Irkının çok eski yıllara dayandığı tespit edilmiştir. Bu kurt köpeği cinsinin neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bilinir. İnsanlar tarafından zarar verilerek bu tehlike uğradı sanılır.

İrlanda Kurt Köpeği
İrlanda kurt köpeği cinsi dünyanın en büyük köpek ırkları arasında gösterilmektedir. Kurt köpeği cinsinin boyu 71 santimetre ağırlığı ise 55 kilograma kadar ulaşır. Dişi olanların boyu 71 santimetre kiloları ise 48 kilograma kadar ulaşmaktadır. Kızıl, gri, kahverengi, siyah ve beyaz renk tüy yapısına sahip olan İrlanda kurt köpeği cinsinin soylarının tükenmemesi için kontrol altına alınarak sayıları çoğaltılmaktadır.
]]>
Cocker Cinsi Köpek https://www.cinsleri.net/cocker-cinsi-kopek.html Wed, 14 Nov 2018 19:29:30 +0000 Cocker Cinsi Köpek, kulakları oldukça uzun bir köpek cinsidir. Burun kısmının uzunluğu yaklaşık olarak kafa ile aynı büyüklüktedir. Başları çok belirgin bir biçimdedir. Çene yapısı ise derindir. Dudakları başlarının al Cocker Cinsi Köpek, kulakları oldukça uzun bir köpek cinsidir. Burun kısmının uzunluğu yaklaşık olarak kafa ile aynı büyüklüktedir. Başları çok belirgin bir biçimdedir. Çene yapısı ise derindir. Dudakları başlarının alt alanını kaplayacak bir şekilde geniştir. Siyah renkli olan türünde burunları da siyahtır. Diğer renklerde ise genellikle kahverengi olmakla birlikte çok nadir siyah olabilir. Ön bacakları uzun bir yapıya sahiptir. Kemikli bir görünüme sahiptir. Arka bacakları ön bacaklardan bağımsız gibi bir görünümü vardır. Siyah, kızıl, lekeli bej rengi, beyaz üzerinde siyah gibi çeşitli renkleri mevcuttur. Güçlü bir diş yapısına sahip olması ve iyi bir koku duyusunun olması, av konusunda başarılı olmasını sağlar bu ırkın. Ayrıca çok dayanıklı bir cinstir. Neşeli, uysal, tatlı, hassas, efendisine karşı saygılı bir köpek olan cocker cinsi köpekler akıllı ve güvenilirdirler. Çocuklarla arası oldukça iyidir. Tanıdık veya yabancı fark etmeksizin genelde insanlarla arası iyidir ancak iyi bir eğitim almadığı durumda söz dinlememe huyu vardır. Sürekli olarak kendi bildiğini yapmayı ister. Kuyruğunu sallayarak sevecenliğini gösterir. Genelde dışa dönük bir ırk olarak bilinmekle birlikte bazıları içe dönük olabilir. Sahiplerine karşı son derece düşkün köpeklerdir. Bazı dişi cocker köpekler oldukça dominant bir yapıya sahiptir. 

Tüyleri orta uzunlukta olmakla birlikte çok gür değildir. Bacaklar ve vücudunun alt kısmı tüylüdür. Yaklaşık olarak 12-15 yıl ömürleri vardır. Dişilerin boyu 34-37 santim iken erkeklerin boyları 37-39 santime kadar ulaşmaktadır. Ağırlık bakımından ise dişiler 11-13; erkekler ise 12-14 kilogram olarak ölçülmektedir. 

Cocker Cinsi Köpek Eğitimi:

Apartman yaşamına uygun bir ırktır. Bu sebeple evde eğitimi kolaydır,  rahatlıkla eğitim verilebilir. Bu cins köpeklerin eğitimine 3-4 aydan itibaren başlanmalıdır. Bu dönemde yalnızca temel eğitim verilir. Profesyonel olarak eğitim verilmesine ise 1 yaşından itibaren başlanabilir. Cocker cins köpeklerin eğitiminde önemli bir takım noktalar vardır. Bu köpeklere verilen eğitimde son derece ciddi olunmalı, tutarlı davranılmalı ve değişik davranışlar sergilemekten kaçınılmalıdır. Eğer dengesiz davranışlarda bulunulursa köpeğin sinirli, başıboş ve şımarık bir hal alması kaçınılmaz olur. Köpeğin olumlu davranışları ödüllendirilmeli, olumsuz davranışları ise cezalandırılmalıdır. Son derece akıllı köpekler oldukları için basit emirleri kolaylıkla öğrenebilmektedirler. 

Cocker Cinsi Köpek Beslenmesi:

Bu cins köpeklerin beslenmesinde genellikle kuru mama doğru bir tercih olacaktır. Kuru mamaya ek olarak ve haftada bir defayı geçmemek koşuluyla çok iyi pişmiş haşlanmış yumurta da verilebilir. Cocker cinsi köpeklerin sindirim sistemleri son derece hassas olduğu için bu köpeklerin beslenmesinde ev yemeklerinden uzak durulmalıdır. Yavru olanların beslenmesinde ise günde üç kuru mama yeterli olacaktır. Bir yaşında günde iki kere, bir yaşından sonra ise günde bir kere kuru mamayla beslenmelidir. Ayrıca bu cins köpeklerin günde bir kere fazla mama yüklenmesinin önüne geçmek için; bir ölçü mama ikiye bölünerek sabah-akşam şeklinde de verilebilir. 

Cocker Cinsi Köpek Bakımı:

Cocker cins köpeklerin tüylerinin düzenli olarak taranması ve fırçalanması bu köpeklerin bakımında büyük önem taşımaktadır. Çünkü bazılarının tüylerinin gür ve yünsü olması düğümlenmeye neden olabilmektedir. Bazılarının tüyleri ise ipeksi ve vücuda yatık bir şekildedir. Göz ve kulak kısımları oldukça hassastır ve bu yüzden düzenli bakımı şarttır. Tüylerinin kısaltılması da cocker köpeklerin bakımında önemlidir. Bunun belirli yöntemleri vardır. Bunlardan biri seçilmeli ve uygulanmalıdır. Ayrıca gerektiğinde yıkanabilir veya kuru şampuanlama yapılabilir. Ancak cocker cins köpekleri fazla yıkamak deri enfeksiyonuna neden olabileceği için yalnızca ayda bir kez yıkanması yeterli olacaktır.
]]>